Ahoj, prej zdejší uznávaný propagátor..
vynasnažím se poradit..
Mě k tomu přivedl vlastně zájem o filozofii, zajímal mě svět, člověk, nějaké vysvětlení reality.. Jednou jsem pak přišel do knihovny a namátkou jsem si půjčil několik knížek s podobnou tématikou. Souhlasím, že začátky jsou obtížné, dnešní doba je přehlcená informacemi a zmatkem, je těžké se zorientovat a najít si to, co chceš. U většiny těch knížek jsem přečetl prvních pár stran a hned je odložil, přišlo mi to jako bláznivé žvásty. Hodně mě zaujala knížka od Minaříka, to byl takový český svéhlavý buddhista z minulého století.. Tam jsem asi pochopil ty základní věci a hodně mě to inspirovalo, akorát mi tam scházeli nějaké praktické prostupy, jak se pohnout z místa, těch tam bylo uvedeno docela málo. Bylo to spíš takové intelektualizovaní, ale fakt dobrý.
Později jsem si četl a zkoušel něco od Eduarda Tomáše, ten byl taky skvělej. Doporučuju podívat se na "Paměti mystika", tam moc zajímavě mluví, běželo to na ČT a ještě nedávno to bylo na youtube, ale asi to už někdo odstranil. No a pak jsem chtěl začít něco opravdu dělat, nejenom číst, tak jsem si našel na internetu BDC, zjistil, kde mají v Hradci Králové centrum a zašel tam na přednášku.. Byla docela zajímavá, ale poslouchal jsem ji pěkně kriticky a nic jsem jim jen tak nespolknul.. Koupil jsem si knížku, takovou tu základní od Oleho Nydahla - "Jak se věci mají" a přečetl si ji. V podstatě pořád jsem tom přemýšlel, z různých úhlů. Asi za dva měsíce jsem zašel na přednášku znovu a někdy v tý době jsem začal i meditovat, doma. S těma lidma jsem se víc poznal asi až za rok, jsem spíše introvertního ražení. Takže občas jsou na mě trochu moc akční, ale občas to je fajn..
Chvíli mi trvalo než jsem se v tom zorientoval, než jsem si to promyslel a dospěl k nějakému pochopení nebo názoru. On třeba takový Tomáš, ale i Minařík mají hodně volnou terminologii a míchají pojmy z hinduismu, buddhismu, křeťanství.. někomu to může dát zajímavý široký pohled, ale někoho to zase uplně zmate a ztratí se v tom. Každýmu vyhovuje něco jiného..
Říkáš, že jsi ve stresu a rád bys našel klid, abys líp zvládal život.
Na to je dobrá meditace, to můžu říct z vlastní zkušenosti a potvrzuje to i věda. Meditací je více druhů, já znám akorát ty buddhistické z rámce BDC.. Právě meditovaní je to, co vede ke změně prožívání, například v tom smyslu, že to co pro tebe předtím byl stres ti pak přijde spíš jako zajímavý nebo legrační a prostě tě to už nerozhodí.
Takže co bych ti doporučil..
Existuje dobré přísloví: „Důvěřuj, ale prověřuj“. To doporučuju jako takové základní motto.. Zkus se seznámit s různými směry, metodami, něco si přečti a hledej, co tě zaujme a v čem uvidíš nejlepší potenciál pro svůj rozvoj, ale rozhodně si zachovej kritičnost. Když se ti něco bude zdát jako žvásty, zkus to blíže prozkoumat.. a když to bude pořád působit jako žvásty, tak to patrně budou žvásty. Z knížek co jsem četl doporučuju „Jak se věci mají“ od Oleho Nydahla, zajímavě píše Eduard Tomáš (přesně kterou knížku doporučit teď nevím).. Minaříka bych ti moc nedoporučoval na začátek, je sice zajímavej, ale často i dost matoucí.. Když už Minaříka (např. „Přímá stezka“), tak bych to četl hodně s nadhledem. A obecně ti doporučuju bílýho tygra, zdejšího uživatele zpovědnice, všema deseti, tomu určitě napiš.
Koukal jsem, že jsi z Prahy, tak se můžeš zajít podívat do tamního centra BDC, slyšet naživo nějakou základní přednášku, okouknout co tam je za lidi, jestli to jsou blázni nebo jestli dobře fungujou..
navíc si tam můžeš zkusit meditaci, naučíš se správně sedět, můžeš si tam půjčit knížky..