Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.843106, vloženo 19.11.2014 18:41:02 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Neschopnost nadhledu (Havel, Beneš...)
Všiml jsem si zajímavé věci.

Pokud existuje v našich dějinách nějaká postava, která je médii nebo školou glorifikována, reakce řady lidí na to, když zjistí, že to nejsou bezchybní lidé nebo že udělali nějaké kontroverzní kroky, je úplné přetočení jejich pohledu.

Člověk by čekal, že si řeknou "aha, pravda bude někde uprostřed". Kdepak, častá reakce je : "Já jsem objevil na rozdíl od ostatních skutečnou pravdu, a to že všechno co o něm říkali, je lež a vše špatné, co jsem zaslechl, je pravda."
K tomu se pak přidává selektivní paměť a nekritické potvrzování vlastního "světonázoru".

Co jsem zatím viděl, tak u nás tomu nejvíce podléhají dvě postavy českých dějin - Beneš a Havel. U Beneše je to způsobeno především jeho rozhodnutím nebojovat proti Německu po Mnichovské dohodě. U Havla zase především jeho místy přehnanou mediální glorifikací a také "současností", neboť je snadné na něj ukázat a říct : "on může za to, že jsem tragéd".

Čím to? Podle mě naivní představa sama sebe jako člověka, který "uviděl" pravdu - k čemuž tíží obvykle lidé neúspěšní či s nižší inteligencí, neboť to zdánlivě vyvolává dojem, že dotyčný "je někdo". (+pár výjimek, které k tomu zase nutí něco jiného, ať už je to právě ten pocit výjimečnosti, nestádnosti, jsou rádi kontroverzní apod.)
 libik E-MAIL:   Muž25 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
20.11.2014 01:28:23
Můj názor na Havla se vyvíjel přesně tak jak popisuješ.

O Benešovi se bavit nebudu, protože takhle zjednodušovat ho odmítám a vůbec, kapacity zpovědnice na výstižnou charakteristiku Edvarda Beneše vůbec nepostačují.
 Kyrill
19.11.2014 20:15:46
Libiku,trošku používáš demagogii a mystifikaci.
Havel není vesměs označován za vinníka-ale za amorální pokryteckou zrůdu.
Ono by se ti asi hodilo,kdyby na něj lidé něco sváděli-ale oni ho hodnotí,což se samozřejmě nehodí.
 vitta
19.11.2014 19:53:08
To bude asi tím, že lidi kritizují všechno a všechny. Nebyl dobrý Havel a nebyl dobrý ani Klaus... o Zemanovi ani nemluvě - ten je momentálně asi největším terčem kritik. Z (vládních) politiků není nikdo, kdo by nebyl kritizován. Asi to bude částečně i tím, že politika je špinavá věc, ze které nemůžou vzejít čistí lidé.
 Malá Dorritka
19.11.2014 19:19:30
Pindejte si tu co chcete, ale prezident je reprezentativní funkce a když někdo plive na Havla, protože může za to, to, to a to, tak je celkem směšný. Dle mého zemi reprezentoval mnohem lépe než zloděj per nebo viróza.
 petalon.
19.11.2014 19:07:26
Všiml jsem si zajímavého jevu.
Lidé si často a rádi hrají na myslitele. I ti, kteří na to nemají.
Smajlík  Miloš Eman
19.11.2014 18:58:35
Nikde jsem to neviděl. Nikde jsem neviděl, co tvrdíš. Poukázání na Havlovy chyby = zdravý úsudek a rozum, protože byly. Glorifikování je píčovi*a. A zde na zp vidím jen to, jak někdo nemůže ustát chyby Havla. Nikoliv jeho zásluhy, kterých moc nebylo.
 jsi sebestrene pako
19.11.2014 18:57:49
Já bych zrovna u toho Havla řekl, že se ten odpor k němu dělí na několik skupin:

1) Obyčejní kritici, kterým se prostě nelíbí některé jeho kroky.

2) To co popisuješ, něco jako konspirační teoretici aneb já nejsem ovce, mám jiný názor než většina a tudíž jsem rebel a to je super.

3) Lidé, kteří revoluci prožívali, těšili se na svobodu a demokracii a na Havla se koukali jako na symbol toho všeho. Když se pak ukázala 90. léta ve své plné kráse, logicky měli tihle lidé pocit zrady. A tenhle pocit zrady ideálů prostě směrují na symbol těch ideálů - tedy na Havla. Ono se není čemu divit, když si přečteš Havlovy projevy, co všechno sliboval atd.
 BAE Systems
19.11.2014 18:50:07
Tak je to ale spravne, pokud se celou dobu tvarili, ze byl papezstejsi nez papez, asi to bylo ucelove a melo to nekomu a necemu slouzit. Kdyz zjistime ze nam v necem lhali, jak si mame byt jisti, ze nelhali i v tom ostatnim?


Programator co tvrdi, ze ma bezchybny program, ve kterym pak nekdo najde chybu, je lhar a klidne tech chyb muze byt vice jak korektnich radku kodu.
Smajlík  HTMLPSVZCHPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk