Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.789915, vloženo 10.03.2014 18:20:46 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Černobílé vidění světa...?
Občas mě fascinuje, když vidím, jak strašně moc lidí nedokáže vidět svět jinak než černobíle (na internetu obzvlášť). Prostě se před ně představí nějaký problém, oni ho nějak zařadí do "černé" nebo "bílé" a tam obyčejně zůstane. K tomu se připojuje selektivní vidění informací (tj. ignorují to, co je proti jejich černé/bílé).

V čem to je? Nějaký podvědomý strach, že "já se budu plést"? Nebo prostě proto, že je to jednodušší, než nad každou novou informací přemýšlet a analyzovat jí?

Znám dvě velice klasická témata, která jsou tímto viděním doslova "prorostlá" - Havel a Beneš.

Jako u nich dvou je aspoň jasné to "proč". Plno lidí se nedokáže vyrovnat s realitou a tím, že je onen "hrdina" pouze člověk, že dělá chyby, že dělá kontroverzní kroky apod. A pak to dopadá tak, že se s touto realitou vyrovnají tak, že si ho přeškatulkují z toho "dobrého" na toho "špatného".
Další část lidí zase špatně reaguje na glorifikování dané osoby a jelikož ví, že daná osoba nebyla čisté dobro, tak si jí radši přeškatulkují na čisté zlo.

Ale proč se tak děje prakticky u všech témat, to je mi záhadou (i když třeba ne v takové míře jako u těch dvou zmíněných)...? A je to lidma obecně, nebo k tomu máme tendenci hlavně my - češi?
 libik E-MAIL:   Muž25 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
11.03.2014 15:11:48
A máš různou škálu ohodnocení od 0 do 100, přičemž lidi se nebaví tak, že by si řekli "podle mě byl ten člověk na 77 procent špatný, když to bereme z pohledu dopadu na stát" (např., to číslo jsem si vymyslela, mě totiž nějaký konkrétní člověk a jeho dopad na stát nezajímá). Oni to zabalí do slov, takže by mohli říct něco jako 77 procent špatný = "ten člověk toho z hlediska dopadu na stát udělal více špatného, nežli dobrého. Ale byli tu i horší lidi." No a jelikož vnímání slov je subjektivní (či spíše jelikož si tam každý vnímá co se mu zrovna hodí), tak také vznikají spory a běžně se stává, že dva lidé se hádají a přitom spolu (nevědomě) souhlasí, jenom si nerozumí! Nebo naopak jeden řekne "je to A" a druhý souhlasí "máš pravdu, je to B". A takovýhle magořiny pozoruju kolem sebe, ale to je tím, že jsou lidé ovládaní, nic jiného za tím nehledej. To co jsem psala níže (že diskuse slouží lidem k dobrému "ego pocitu" atd.) je pravda. Ale hlubší pravda, která se skrývá pod tím je "k čemu lidé potřebují tento "ego pocit" ? Proč se za ním ženou?" ...protože jsou ovládaní. Jak jsou ovládaní atd. si zjisti. Stačí pozorovat to co jsem popsala výše v okolí, jak jsou lidé "blbí" a pak uvidíš, že jsou emotivně rozladění například. No a proč jsou emotivně rozladění v dané situaci natolik, že ani nevnímají, co jim druhý říká?
 katrin
11.03.2014 14:31:23
Černobílé vidění světa je jedna manipulace. "jelikož ví, že daná osoba nebyla čisté dobro, tak si jí radši přeškatulkují na čisté zlo". Buď anebo je manipulací v případě, že daná věc není jen dobrá či jen špatná. To není skoro nic, ale když je to např. na 80 procent špatné a na 20 dobré, tak se to dá ještě jen "tak tak" zařadit do špatného, ale když je to např. 60:40, tak zařazením do špatného se dopouštím nevědomé manipulace, protože abych své tvrzení podpořil, musím ignorovat ta "dobrá" fakta či je překroutit na špatná atd.

Naopak se ale lidé dopouští jiné manipulace, a to když jě něco na 90 procent dobré/špatné a oni diskutují ve stylu "že nikdo nebyl ve výsledku dobrej ani špatnej". Pokud je něco převážně špatné, tak to je převážně špatné a není to neutální či ani dobré ani špatné (či "nedá se to takto škatulkovat" apod.).

Je to jako když máš číslo 90 a ty řekneš, že se blíží ke stovce (spíše nežli k průměru, tedy k 50). To není manipulace, to je pravda. Když máš číslo 60, tak když řekneš, že se blíží k průměru více nežli ke stovce, tak máš opět pravdu a není to manipulace. Když to ale použiješ nesprávně, tak manipuluješ. No proč to lidé dělají - přeci proto, že "diskuse" je tu od toho, abychom si vybili své frustrace, vyhráli nad někým, zvýšili si sebevědomí, manipulovali a překrucovali (=toto je můj závěr z praxe na zp). Nejde tu o pravdu či se někam dobrat, jde tu pouze o dobrý "ego pocit". Tedy proto to lidé dělají.
 katrin
11.03.2014 00:32:09
Serotonine, nazor, ze pravicaci pokladaji vsechny regulace za spatne, je projevem cernobileho videni sveta. ;-)
 Lubric Oiler Muž Kategorie
10.03.2014 20:53:23
Beneš rozhodný byl,ssss.

To nevím,kde jsi vzala,že ne.

Havel pak nemohl být rozhodný,když se nepohyboval v realitě.
 vita
10.03.2014 20:34:02
Serotonin: Samozřejmě že jste od tématu. Tečka.
 Kyrill
10.03.2014 20:27:35
Kyrill, co pro nás platí? Myslíš že jsme od tématu?
Mně šlo o to, že někdo řekně humanitární bombardování, a někteří lidí o tom ví akorát to, že Havel a že je to špatné. To je přesně černobílé vidění.

Ten problém Srbska, Kosova a Albánie je extrémně složitý, stejně jako všechny podobné problémy. Kořeny toho problémy sahají do dob Osmanské říše a do spousty vzájemných křivd. Je to jako když se židi řežou s arabama. Je to generace dlouhé násilí, kde už neexistuje žádné dobro a zlo, protože zlo bylo spácháno z obou stran. Černobílé pohledy nejsou na místě.
Otázka je, proč tenkrát NATO bombardovalo Srbsko. Je možné, že šlo o dozvuky studené války a USA si tam chtěly rozšířit sféry vlivu.

Každopádně toto kopání do Havla kvůli jakémusi humanitárnímu bombardování je mimo. Havel byl silně proamerický, možná to byl i jejich agent. Ať už to bombardování podporoval z jakéhokoliv důvodu, tak je to jedno. Tenkrát bylo těžké rozlišit, co se tam děje. V TV jela propaganda o zvěrstvech, které udajně Miloševič páchá na Albáncích, mluvilo se o genocidě a statisících mrtvých. Až po válce se zjistilo, že těch mrtvých bylo asi jen 3000 a žádná genocida se nekonala. Jenže po bitvě je každý generál
 Serotonin Muž35 Kategorie
10.03.2014 20:21:42
Kyrill, buď si jist, že gró mého příspěvku není o Benešovi nebo Havlovi, jen se odrážím od autorových příkladů.
 1ssss Žena24 Kategorie
10.03.2014 20:15:18
1ssss: Nemám pocit, že tahle diskuse je o Benešovi a Havlovi. Totéž platí pro Serotonina a NeoDarkShadowNemesis.
 Kyrill
10.03.2014 19:50:37
Oba dva tebou zmiňované v mých očích spojuje nerozhodnost, i přestože oba byli úplně jiní.
Oba pak působili ve zlomových okamžicích dějin národa, oba dva byli na tyto události opět imho slabí. Přesto zanechali odkaz, ten je především hodnocen, a to pragmatickým pohledem "byly jejich kroky pro národ prospěšné?" - odpověď za vše prostá": ano x ne.
Lze se zamýšlet nad tím, zda k nerozhodnosti vede komplexnější vidění světa, to jistě.
Lze se zamýšlet nad tím, zda nerozhodnost patří k vrcholným státníkům.
Lze se zamýšlet nad tím, zda je vhodné komplexně rozebírat uvažování nerozhodných, nebo je podstatný výsledek.

A jsme u toho, komplexní vidění světa je jistě přínosem, jde ale též o zamyšlení se nad tím, kdy dané má smysl, kdy je naopak vhodné mnohé odfiltrovat a soustředit se na podstatu, vypíchnout jen klíčové body a z těch udělat závěr.
 1ssss Žena24 Kategorie
10.03.2014 19:48:35
Serotonin: V roce 1999 mi bylo 8 let. Věk na zpovědnici totiž nemusí odpovídat realitě, což bys mohl vědět. Dále by mě zajímalo, jak dokážeš vydedukovat z jednoho příspěvku, kolik toho vím o válce v Kosovu. Zřejmě jsi génius. Gratuluju. A to ani nepíši o tom, že jsi hned můj názor odsoudil, aniž bych se zmínil v hlubším smyslu, že bych někomu stranil. Doufám, že si podobné rychlé závěry vytváříš hodně často. Je to hrozně fajn. Dal bych ti pusu, kdybych mohl.
Smajlík  NeoDarkShadowNemesis Muž24 Kategorie
10.03.2014 19:29:32
NeoDarkShadowNemesis, CO TY VE SVÉM VĚKU VÍŠ O HUMANITÁRNÍM BOMBARDOVÁNÍ? V roce 1999 ti bylo 5 let a tahal jsi kačera na provázku po obývacím pokoji. Situace tehdy nebyla o nic jednodušší než dnes s Ukrajinou. I dnes není plně jasné, kdo je agresor a jaké má motivy, propaganda jede z obou stran.

Humanitární bombardování je termín co jsi někde zaslechl a jen papouškuješ, ve skutečnosti víš uplně prd. A to je to co mí vadí. Když o něčem nic nevíš, tak buď raději zticha.
 Serotonin Muž35 Kategorie
10.03.2014 19:24:57
A já se aspoň vyjádřím k tomu Havlovi. Jako politika jsem ho nikdy neměl rád. Vadilo mi jeho "humanitární bombardování", jeho podlézání USA a mnoho dalšího. Ovšem vadí mi, když ho lidé kritizují, jak špatně se choval ve svém osobním životě, jak chlastal, apod. Já si myslím, že ve své podstatě to nebyl špatný člověk, jenom se kolem něj motali, jak už je to v politice zvykem, hodně divní lidé, kteří jeho jméno zneužívali pro své vlastní účely.
 NeoDarkShadowNemesis Muž24 Kategorie
10.03.2014 19:19:59
Přemíra vzruchů. Mniši a poustevníci vědí své.

A ne každý se vyžívá v analýze, dolním 10 milionům stačí mít pocit, že je "problém vyřešen" a lze se pro změnu zase naplno věnovat výběru hamburgeru. Přikloněním k mezní hranici na nějaké ose získají pocit, že problém byl jednoduchý, čímž si třeba polechtají ego a zároveň ještě o něco víc někde zvýrazní nějakou emoční stopu. Něco podobného, jako když má sběratel známek po pravidelném pomazlení se svou sbírkou pocit, že je svět katalogizovatelný a on k tomu kouzlu zná klíč.
 dobré boty Muž57 Kategorie
10.03.2014 19:06:34
libik: Zjednodušeně řečeno: trvám na tom, že Havel byl špatnej NEBO dobrej. A nesouhlasím s tím, že nebyl ANI špatnej ANI dobrej :)
 Kyrill
10.03.2014 19:02:07
Svetr: To je zajímavý, já většinou slyším, že beneš zradil československo, pač ho daroval do rukou sovětů.
 anonymní stará nula
10.03.2014 19:00:13
FKLC: To jsem ani snad neřekl. Hříchy samozřejmě zůstávají. Ale působení každé historické osobnosti má nějaký KONEČNÝ výsledek, a ten z logiky věci musí být spíše "k dobru" nebo "ke zlu". V okamžiku ukončení veřejného působení dané osoby nebo přinejmenším od její smrti by takový konečný výsledek měl jít stanovit.
 Kyrill
10.03.2014 18:58:09
skutečně ve výsledku MĚLY buď pozitivní nebo negativní dopad.
Kyrill
---------
Tak to ano, "po bitvě" je každý generálem :). Ale právě proto je podle mě důležité posuzovat dané rozhodnutí (a tedy i osoby, které to rozhodnutí udělali) v kontextu té doby, toho místa a toho času, kdy dané rozhodnutí padlo.
A je to také důležité relativizovat s tím vším ostatním, co se mohlo stát, kdyby se rozhodl jinak. Občas se nelze rozhodnout "správně" a v daném čase nelze určit, které je "méně špatné". Ale i když se vybere to "méně špatné", stejně na danou osobu a její rozhodnutí bude plno lidí plivat.

A já smekám před tím, kdo dokáže to správné "znaménko" přiřadit a neobdivuji toho, kdo dospěje k závěru "Havel nebyl ani dobrej ani špatnej a každej, kdo by ho chtěl hodnotit pozitivně/negativně je zaslepený příznivec/odpůrce".
---------
Tak inklinace k tomu, co bylo dobré a špatné, sama o sobě špatná není. Problém je, že toto rozhodnutí je obyčejně učiněno nekriticky a pak už se veze na vlně selektivního čerpání informací. A tedy pak ani nemá žádnou váhu.
Říct něco typu : "Havel udělal tohle a tohle a jelikož pro mě je důležité tamto a tamto, je to podle mě debil" je v pořádku. S tím se ale moc nesetkáš.
 libik Muž32 Kategorie
10.03.2014 18:52:32
Kyrill: Počkej, takže podle tebe člověk vlastně může jaksi vykoupit své hříchy uděláním dobrých skutků, které budou mít větší význam?
 FKLC
10.03.2014 18:49:48
libik: Nic proti tomu. Ale to nic nemění na tom, že jednotlivé jevy (a zůstaňme třeba v kategorii historických osobností) skutečně ve výsledku MĚLY buď pozitivní nebo negativní dopad. A já smekám před tím, kdo dokáže to správné "znaménko" přiřadit a neobdivuji toho, kdo dospěje k závěru "Havel nebyl ani dobrej ani špatnej a každej, kdo by ho chtěl hodnotit pozitivně/negativně je zaslepený příznivec/odpůrce". Jinými slovy s tvým úvodním příspěvkem nesouhlasím.
 Kyrill
10.03.2014 18:39:59
všechno donekonečna relativizovat s tím, že nikdo nebyl ve výsledku dobrej ani špatnej.
Kyrill
--------
Já měl vždycky pocit, že to nekonečné relativizování je základem diskuze. V opačném případě pouze druhému sděluješ, jak to vidíš ty. On to pak může sdělit tobě. Tím to končí.

Černobílé vidění máš velice často ty sám.
suvurov
---------
Občas... ale snažím se, i když u takové použitelnosti větrných elektráren to jde dost těžko :).
 libik Muž32 Kategorie
10.03.2014 18:35:42
* dobrá nebo špatná byla
 Kyrill
10.03.2014 18:33:40
Mně zas vadí druhej extrém - všechno donekonečna relativizovat s tím, že nikdo nebyl ve výsledku dobrej ani špatnej. Ono totiž objektivní znaménko existuje a daná osobnost, událost nebo cokoliv prostě ve výsledku DOBREJ nebo ŠPATNEJ byl. A umět to vyhodnotit a pojmenovat a navíc mít odvahu čelit osočením z nekrtitického obdivu/slepé nenávisti je těžší, než umět říct "nic není černobílé, Havel, Beneš, nebo kdokoli nebyl takovej ani makovej". To umí každej. Jestli si rozumíme :)
 Kyrill
10.03.2014 18:33:39
Svetr. : Ty jsi prototyp toho o čem mluvím :). Ale ta fotka je dobrá.
 libik Muž32 Kategorie
10.03.2014 18:32:10
Černobílé vidění máš velice často ty sám. Černobílé vytrháváš z kontextu, používáš nesmyslné argumenty (obvykle "hodnověrných" zdrojů) a tak bych mohl pokračovat dále, ale nechci, protože bych se vystavoval černobílosti.
 suvurov Muž30 Kategorie
10.03.2014 18:28:50
částečně souhlasím. Svět je hrozně složitý, plný obrovsky komplexních problémů. No a ve světě existují ideologie, které spoustě lidem tuto složitost zjednoduší, zadefinují jim co je dobré a co je zlé.
Omlouvám se pravičákům, ale opět si vezmu na paškál pravicovou ideologii. Některým lidem stačí věřit, že za vše zlé může stát, že jakékoliv regulace jsou špatné, že ekologie je zlá a ekologové se pokouší o světovládu, a za tím učelem vymysleli teorii globálního oteplování atd. Skutečnost je taková, že regulace jsou potřeba v každé společnosti a že některé regulace jsou dobré a jiné jsou špatné. Regulace totiž nejsou nic jiného než zákony. No a než by tito lidé přemýšleli nad každým zákonem a zvažovali, zda je dobrý nebo špatný, tak raději budou věřit, že všechny regulace jsou špatné.

Ohledně černobílého pohledu na lidi to vidím trochu jinak. Pokud si o někom myslím, že trpí závažnou vadou lidského charakteru a morálky - tj. zařadím ho do kategorie maligní narcista, manipulátor, psychopat, sociopat atd, tak můj pohled na něj je do té míry černobílý, že na něm nevidím vůbec nic pozitivního. Příklady jsou třeba Klaus, Putin, Hitler, Stalin a další. Tito lidé jsou pro mne zosobněné zlo, lidé bez svědomí, bez morálky, bez zodpovědnosti
 Serotonin Muž35 Kategorie
10.03.2014 18:28:18
Benš zradil Československo a vyloženě stat "daroval" do rukou nacistu. Nasledně zbaběle utekl do Anglie, do Londyna.
Havel byl americkou loutkou pro zrušení vychodního socialismu a nasledné nastolení demokracie a rozkradení a zprivatizování těch největších aktiv a hmotných statku ČR.
To není vidění světa černobilé, to jsou předevšim ověřitelné fakta, které nejdou zpochybnit. Tahle fotka mě napřiklad dostane vždy do dobré nálady, usměvné :)
http://users.skynet.be/roger.romain/bush-havel.jpg
 Svetr.
10.03.2014 18:25:33
Mluvíš mi z duše, taky to nechápu. Pozoruju to třeba na nekritickém oslavování Spojenců (vyjma Rusů) a démonizováním Němců a Rusů za druhé světové války.

Já si naopak myslím, že černobílé není nikdy nic, svět vždycky hraje všemi barvami.
 FKLCPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk