Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.770166, vloženo 10.12.2013 15:52:38 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Obsahuje pí odpověď na všechno?
Zaujal mě na facebooku takový obrázek pí s popisem. Vycházel z toho, že pí je nekonečné a že neobsahuje žádnou periodu a tak se musí donekonečna rozvíjet a pořád trochu jinak.

A jestliže je takové, tak někde v tom nekonečnu je taková sekvence číslic, která obsahuje odpověď na cokoli. Třeba když byste vzali dvojice čísel a řekli, že "00 = mezera", "01 = A", "02 = B", "03 = C" ...

Tak někde v tom nekonečném rozvoji by mělo být napsána shakespearova hra, popis vaší osoby či nějaký pěkně nechutný román.

Nebo kdybyste vzali třeba takovou funkci, která by trojici čísel přiřazovala nějaké barvy, tak v některé části pí bude obrázek vašeho obličeje.

Otázka zní - myslíte, že tohle skutečně platí? Opravdu existují v nekonečném rozvoji neperiodického čísla (tj. iracionálního čísla) všechny možnosti? :)
(já správnou odpověď znám a lze jí velice jednoduše prokázat, ale tu vám samozřejmě řeknu až za pár hodin :) )
 libik E-MAIL:   Muž25 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
12.12.2013 18:16:07
Pořád čekám na tu odpověď :)
Jinak koukám, že jsem si sám dokázal něco, o čem píšu, že na to nevidím protidůkaz.
Takže nám existujou iracionální čísla, který NEobsahujou všechny posloupnosti, a navíc existujou iracionální čísla, který naopak obsahujou všechny posloupnosti. Z toho vyplývá, že pokud sis o nich chystal nějakou kategorickou odpověď, tak byla mylná.
 Takže asi tak Muž38 Kategorie
11.12.2013 22:55:38
Libik: Beru tvou námitku, že podmínku předem stanovený kódovací fce jsi v tom úvodním příspěvku celkem vyjádřil.

Ale nevztahoval bych ten dotaz obecně k iracionálním číslům, protože některý iracionální čísla maj periodickej desetinnej rozvoj. Ani to nemůžeš vztahovat k číslu Pí, protože, pokud je mi známo, nikdo nedokázal, že není periodický. Ani to nemůžeš vztahovat k neperiodickým iracionálům, protože, jak už jsem říkal, některý z takových čísel neobsahujou některý posloupnosti.
Je dokonce možný, že pro každý číslo (včetně iracionálních neperiodických) je nějaká posloupnost, kterou desetinnej rozvoj tohoto čísla neobsahuje. Pak by odpověď byla NE. Pokud jsi na to našel důkaz, tak můžeš ovšem hrdě prohlásit NE. (Já ho nevidim, ani nevidim důkaz negace.)

Jinak si myslim, že ve jménu jasnosti by bylo vhodnější "zkonstruovat" tázaný číslo takto: za desetinnou tečkou napřed za sebou hodíme všechny cifry, za ně pak všechny dvouciferný kombinace, za ně všechny trojciferný atd. až donekonečna. A teď se ptáme, jestli to číslo obsahuje všechny konečný posloupnosti cifer. No ano, obsahuje, protože jsme ho tak konstruovali :) (Všech konečných kombinací je sice nekonečně, ale spočetně.)
 Takže asi tak Muž38 Kategorie
11.12.2013 16:59:52
A to jsem tvojí otázku eště přeložil smysluplně. Jinak platí, že nekonečná posloupnost znaků je schopná kódovat cokoli konečnýho, jenom záleží na volbě kódování. Dokonce např. nekonečná posloupnost nul může kódovat obraz Mony Lisy.
Takže asi tak
-----------
Volbu překladové funkci si zvolíš ty (i tak jsem to v příkladu prezentoval). A ta překladová funkce ti určí onu konečnou množinu znaků, kterou potřebuješ najít.
Odpověď na tento odstavec tedy zní - volba kódování je na tobě, tedy obraz Mony Lisy tam musí existovat pro jakékoli kódování.

A proč zrovna Pi? Proč ne třeba e? To je na tom stejně spolu s nekonečně mnoha dalšími takovými čísly, která prostě jenom nemají pojmenování.
PanPekel
--------------
Protože kdybych řekl, že bereme v potaz eulerovo číslo, tak bys řekl, proč zrovna eulerovo číslo a proč ne Pi nebo jakékoli jiné iracionální číslo? Ale jinak ano, víceméně to platí o všech iracionálních číslech s (přinejenším zdánlivě) náhodným rozvojem.
 libik Muž32 Kategorie
11.12.2013 03:38:05
Pokud by otázka zněla, jestlli se v nekonečný nahodilý posloupnosti čísel p skrývá jakákoli konečná posloupnost p1, odpověď by byla ANO.
Ty se ale nejspíš ptáš, jestli je to možné v rozvoji čísla pí, a tady bych viděl problém. Protože není jasný, jestli je tato posloupnost nahodilá. Je možný, že v tom čísle se prostě některý číselný posloupnosti nevyskytujou.

A to jsem tvojí otázku eště přeložil smysluplně. Jinak platí, že nekonečná posloupnost znaků je schopná kódovat cokoli konečnýho, jenom záleží na volbě kódování. Dokonce např. nekonečná posloupnost nul může kódovat obraz Mony Lisy.
 Takže asi tak Muž38 Kategorie
10.12.2013 23:23:07
42 je odpoved na dve otazky, libiku, na dve :-)
 Ris
10.12.2013 23:08:59
A proč zrovna Pi? Proč ne třeba e? To je na tom stejně spolu s nekonečně mnoha dalšími takovými čísly, která prostě jenom nemají pojmenování.
 PanPekel
10.12.2013 19:01:11
42
Dozorčí rada
---------
To je odpověď pouze na jednu -byť důležitou - otázku :).

Havran Popelavý
---------
Nečetl, bohužel.
 libik Muž32 Kategorie
10.12.2013 18:20:28
42
 Dozorčí rada Žena24 Kategorie
10.12.2013 18:13:37
To je na mne moc složitý. Žiju realitou.
Smajlík  suvurov Muž30 Kategorie
10.12.2013 18:10:37
Tak to jsi zajisté četl knihu Carla Sagana - Kontakt, že? :)

Kdo ne, tak povinně přečíst, pokud se zabývá transcendentnímy čísly O__O.

http://en.wikipedia.org/wiki/Contact_(novel
 Havran Popelavý Muž27 Kategorie
10.12.2013 18:09:32
neobsahuje odpověď na nic
 Jan Tleskač Muž26 Kategorie
10.12.2013 17:33:04
Otázka může být i tato: je to k něčemu prakticky využitelné ?
lopezz
----------
Není, protože i kdyby tam byla odpověď na všechno, tak by tam byly i všechny špatné odpovědi na všechno a ty bys nevěděl, která je pravdivá a která ne :).
 libik Muž32 Kategorie
10.12.2013 17:24:02
Otázka může být i tato: je to k něčemu prakticky využitelné ?
Např. vesmír je asi taky nekonečný. BYlo by pro lidi na Zeměkouli nějak využitelné, kdyby třeba věděli, co se děje na "druhým konci" vesmíru ?
Samozřejmě řešení teoretických otázek je taky zajímavé, ale já osobně některý věci vědět nemusím.
 lopezz Muž38 Kategorie
10.12.2013 16:06:16
samozřejmě že to platí. Jakákoliv NEKONEČNÁ a náhodná sekvence čísel obsahuje téměř cokoliv nekonečnokrát. Otázka je, zda je PI náhodná sekvence čísel. Dle výzkumů co pamatuju, tak je to sekvence náhodná, tj. každá číslice se tam vyskytuje s rovnoměrnou pravděpodobností, tj. např. p(6)=0.1, p(9)=0.1
to ovšem neplatí jen pro pi, ale pro každé iracionální číslo.
Iracionálních čísel je mnohem víc než racionálních. Racionálních je sice nekonečno, iracionálních je taky nekonečno, ale to nekonečno iracionálních čísel je jiného řádu (má jinou kardinalitu) - to dokázal Georg Cantor, který se tak dlouho zabýval nekonečny, až se z toho zbláznil
http://www.vesmir.cz/files/file/fid/2196/aid/1117
 Serotonin Muž35 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk