Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.475613, vloženo 15.09.2010 12:43:30 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Sexuální výchova?
Úroveň sexuální výchovy v silně katolickém Polsku není na dobré úrovni. Často ji totiž vyučují nekvalifikované osoby, které do výuky vnáší svůj vlastní pohled na problematiku. Je-li tou osobou například katolický duchovní, je jasné, že jeho přístup k problému bude odlišný od přístupu fundovaného sexuologa.

Skoro čtvrtina pedagogů, kteří s polskými školáky otázky související s intimním životem probírali, byli učitelé náboženství, na některých školách to byli dokonce přímo kněží a řádové sestry. Je jasné, že jejich pohled na svět, vnímaný biblickou optikou, se liší od přístupu, který nabízí vzdělaný odborník.

Studenti z jednoho gymnázia se tak například od duchovního dozvěděli, že "kondom je výmysl satana", jinde jim učitelka náboženství tvrdila, že používání prezervativu může vést k trvalé neplodnosti partnera. Na tyto radikální názory má každý právo, ale je otázkou, zda je přenášet v rámci výuky dál.


Tak já nevím... my jsme se všechno dozvídali od starších spolužáků cca na druhém stupni základní školy, ve škole jsme obdrželi akorát leták "Dospíváš v muže", který byl ovšem víceméně jen o tom, že je dobrý si "ho" občas mejt. A přesto se mí spolužáci milují, většinou nechytají ani žádné pohlavní nemoci (aspoň se tím nechlubí) a plodí děti. S rodiči jsme se o tom samozřejmě nebavili, nenapadlo to nás ani je a nikomu a ničemu to nevadilo.

Dnes je ovšem jiná doba, mladí jsou zjevně nesvéprávní dementi zbavení základních pudů, takže je třeba jim o sexu povyprávět ve škole.

A co vy? Taky si myslíte, že je třeba jim o sexu povyprávět ve škole?

 kristusek E-MAIL:   Muž18 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
15.09.2010 20:22:45
aaaaaaaaaaaa: to ze ty znas tri polaky a napul vymitej mozek maji jen dva nevyvraci ze brainwashing na jejich skolach je - viz clanek nad diskuzi
 Svejk Muž Kategorie
15.09.2010 20:19:57
Toník: video se nepousti do eticke diskuze ale ukazuje lekarsky zakrok - tudiz sem etiku netahej
 Svejk Muž Kategorie
15.09.2010 18:02:41
Dnes je ovšem jiná doba, mladí jsou zjevně nesvéprávní dementi zbavení základních pudů, takže je třeba jim o sexu povyprávět ve škole.

Spíš to za co dřív byla trojka z chování je dneska program na přestávku :-)


generacni brainwashing .... v polsku normalni
Svejk

Ale kulový, znám tři Poláky, nikdo z nich není fanatik, magor, demagog, věří z nich v boha dva, a jsou to úplně normální lidi kterým jsou zfanatizovaný Poláci k smíchu. A těch normálních je tam spousta. Poláci jsou SUPER!!!! :D
 aaaaaaaaaaaa
15.09.2010 15:31:20
To Svejk : Ty jsi byl zamlada nádor a kdy jsi jím přestal být ? Nebo se tak cítíš ještě dneska ? Nádory obvykle o etických problémech nediskutují. Potichu čekají až je někdo vyřízne nebo až si zlikvidují svého hostitele.
Smajlík  Toník
15.09.2010 15:23:01
no ja mel na zakladce na obcanskou vychovu jehovistku a v ramci sexualni osvety vlastne rikala neco podobneho - nastesti v te devitce uz clovek vi a my jsme z ni meli vseobecne spis prdel ...... jen teda pica poustela video s potraty a nektere holky to blbe snaseli, kazdopadne pustit video jak se operuje nador tak to taky neni nic pekneho a nikomu to nevadi
 Svejk Muž Kategorie
15.09.2010 15:07:05
generacni brainwashing .... v polsku normalni
 Svejk Muž Kategorie
15.09.2010 13:54:16
http://www.azrodina.cz/2441-sexualni-vyc hova-v-cr - jeste tu mas i s mou omluvou - biologii skutecne maji.
 BurnOver
15.09.2010 13:51:26
ps: a pokud si myslis, ze predmetem sexualni vychovy je pouze nasazovani kondomu a taktiky "jak na to", asi bych se byt tebou prihlasil na doucovani :P az potom si trhni nohou :P
 BurnOver
15.09.2010 13:46:14
poznámka - chodila jsem do knihovny

už blbnu
 Oriq Žena30 Kategorie
15.09.2010 13:44:41
take myslim, ze clovek ktery sam sobe rozumi a vi jak se svym telem zachazet, ma mnohem spokojenejsi zivot nez jini, kteri nevi co maji delat, kdyz se neco stane...
Smajlík  BurnOver
15.09.2010 13:44:24
Já jsem chodila do půjčovny a všechno jsem si načetla v encyklopediích. Máma potom přišla s křížkem po funuse, všechno jsem už věděla.
 Oriq Žena30 Kategorie
15.09.2010 13:41:55
Na tu otázku už jsem odpovídal, i tady na Zpovědnici a vím jak a proč ty body vznikly. Tehdy jsem si dal tu práci že jsem probral bod po bodu a jejich význam pro tehdejší dobu i současnost. Bible se často pohybuje v několika rovinách a jeden text shrnuje události z různé doby. Od lokální současnosti toho kdo ho zapsal až po poslední soud a příchod Krista. Souhrnná odpověď je taková že jestli je ta dcera podobná pánovi který ty body sepsal tak bych jí nechtěl ani kdyby k ní bratr přidal všechno zlato krále Šalamouna a k tomu ještě i všechno zlato královny ze Sáby, přestože hluboce chápu že se jí chce zbavit. Popřípadě jakýkoliv současný jackpot. Jen ať si sám užije to co si vychoval a bere to jako pokání.
 Toník
15.09.2010 13:39:46
já jsem se více méně všechno dozvěděla od staršího bráchy a hlavně teda jeho kamarádů :D takže asi tak na stejný úrovni jako od starších spolužáků...
 jufonka Žena29 Kategorie
15.09.2010 13:39:31
kristusek: Muzes mi rict, kde se na zakladce uci biologie?
Pripadne ti, ze je dobre se ucit v hodinach prirodovedy skutecnost, ze zensky mozek ve dvanacti letech zacne vypoustet do tela hormony, cimz zacne mit jine zajmy, zacne menstruovat a je pripravena fiziologicky na poceti? Samozrejme je slusnost ji k tomu take popsat, co to poceti je, jak k nemu pristupovat a co to pro cloveka znamena.
Smajlík  BurnOver
15.09.2010 13:37:06
my jsme se všechno dozvídali od starších spolužáků cca na druhém stupni základní školy,.....
tak to znám, když mě kluci nutili si jít vyzvednout k panu učiteli penis. Prý je to po slovensku peníze a on jako slovák mě bude líp rozumět :))

Polsko je holt Polsko, ale lepší než učit špatně radši neučit vůbec.
 Taheebo Žena38 Kategorie
15.09.2010 13:35:07
kristusek: Tím chceš říct, že menstruace se sexu "nedotýká", nebo tě špatně chápu?
 Jituzka Žena Kategorie
15.09.2010 13:34:59
kristusek: tak tys to myslím nijak nezdůrazňoval (nechce se mi to číst podruhé). No v každém případě se ti teda omlouvám a jsem zděšena tím, že toto může napsat někdo, kdo se živí psaným slovem. Ze které stránky to bylo?
 terezaitecka Žena23 Kategorie
15.09.2010 13:24:16
Jituzka - tak já jsem vycházel z toho, že menstruaci mají i staré panny, sexem nedotčené.
Ten zbytek se sexu dotýká.
 kristusek Muž37 Kategorie
15.09.2010 13:22:56
My jsme měli na škole akorát v primě a pak v prváku přednášku s nějakou paní. V primě se to týkalo ms a celkově dospívání a v prváku (prý) antikoncepce a pohlavních nemocí. Mělo by se to vyučovat rozhodně víc a lidmi, kteří tomu rozumí.
 puuuuf Žena19 Kategorie
15.09.2010 13:20:05
Toníku, ty jsi mi ještě nezodpověděl jedinou otázku v diskuzi 475350. Ber to postupně, prosím tě:-)

A co se Poláků týče, občas s nimi pokecám. A do jednoho se shodují na tom, že díky vlivu církve je v Polsku velmi těžký život (mluvím samozřejmě s nekatolíky, fanatici mě nudí).
 kristusek Muž37 Kategorie
15.09.2010 13:17:36
kristusek: Do sexuální výchovy patří menstruace, antikoncepce, pohlavně přenosné choroby, legislativa, porod, sexuální úchylky a péče o dítě (ta je někdy zvlášť jako volitelný seminář).
 Jituzka Žena Kategorie
15.09.2010 13:14:02
Otázka je jestli se takové věci dozvěděly polské děti opravdu od duchovního nebo od učitelky náboženství nebo neměl bulvár okurkovou sezonu a nebylo o čem psát, ať už to byl bulvár polský nebo český. Stejně jako to co má být vlastně účelem téhleté výchovy. Jestli má připravovat školáky na založení rodiny a život v páru nebo pro „karieru“ prostitutky nebo pracovníka v erotickém klubu pro lidi stejného pohlaví. Jestli jim má umožnit prožít šťastné a pohodové dětství nebo jim dětství naopak zničit a spolu s ním i celý další život. Jestli je má varovat před zdravotním rizikem nebo jim s „požehnáním“ výrobců kondomů a pornografie říct že se jim nemůže vůbec nic stát když si ho natáhnou, což je lež jako věž. Ta membrána je setsafra tenká a ráda praská. Měli by jim také říct co všechno znamenají hormony pro ženy a jejich děti. Že jsme snad jediná země na světě kde se předepisují bez přestávek. Ženu která je bere v jednom kuse 15 let často odmítají v zahraničí léčit na neplodnost. Považují to za ztrátu času a peněz. Měli by jim i vysvětlit proč při očkování proti rakovině u žen doktoři tolik uvažují o panenství jestli náhodou také není sexuálně přenosná. Měli by jim říct něco i o lásce a o rodinném životě, o psychologii soužití mezi partnery a mezi generacemi. Jakou úlohu hraje v rodině dědeček, babička, otec, matka, strýcové a tety. Sourozenci, bratranci a sestřenice. Na tohle na všechno je sexuolog ten poslední koho bych se šel ptát. Kněz nebo jeptiška z normální rodiny o tom ví podstatně víc.
Zajímavé je i to že tvoje a moje generace se bez toho obešla, rodinný život má mnohem lepší a nebála se mít děti. Kdyby někdo protlačil současnou navrhovanou podobu sexuální výchovy tak by se z toho zvednul kufr i mnohým ateistům a šli by dát do školy někomu do zubů kdyby tohle vykládal a ukazoval jejich dítěti. Znám velice slušné ateisty kterým na dětech záleží a jejich morálka je velice podobná té křesťanské.
 Toník
15.09.2010 13:13:59
Problémy Polska mě neberou. U nás, kéž školní sexuální osvěta slouží svému účelu - základně dovzdělat děti neosvícených rodičů.

jufonka: osmnáct podruhé...
 Zdeňkovo Muž41 Kategorie
15.09.2010 13:13:01
Burn over - nevím, jestli menstruace patří do sexuální výchovy, spíš do hodin biologie, ne?

terezaitecka - možná jsem to měl víc zdůraznit, ale ten článek jsem samozřejmě zkopíroval. Se stylistikou se tedy obrať na profesionální novináře, já jsem jen amatér:-p
 kristusek Muž37 Kategorie
15.09.2010 13:06:14
Jo a ještě, je to fakt celkem děsivé, že sex. výchovu vyučují knéží nebo nějaké řeholnice, mít dítě na takové škole, tak mu na tyto hodiny radši píšu omluvenku.
 terezaitecka Žena23 Kategorie
15.09.2010 13:05:02
Nějak nechápu, proč by měli v hodinách probírat sexuální polohy, orální sex atd. Jasně jsem pro šíření osvěty pokud jde o nemoci atd. ale jestli to budou dělat na koníčka nebo na pejsky je snad na nich.. nebojím se že by na to bez přispění vzdělávacího aparátu tohoto státu nepřišli.
 celesta
15.09.2010 13:02:43
Kristusku, tvoji osmnáctiletí spolužáci plodí děti? :P
 jufonka Žena29 Kategorie
15.09.2010 12:59:41
Za přínosný z celý sexuální výchovy na základce považuji jen to, že učitelka "měla koule" na to, aby nás (kromě těch všeobecnejch keců) také naučila nasazovat kondom (na banán). K nám taky přišla paní s krabicí - asi reklamní akce ob, rozdala knížečku od ob, tampony od ob, vložky. Ale tušim, že se pak vedla ještě nějaká diskuze. Pak k nám chodili lidi rozdávat kondomy a povídat o pohlavně přenosnejch chorobách. Stejně si myslim, že dokud člověk nebo někdo z jeho okolí něco nechytí, má dojem, že je nedotknutelnej.

Poučovat by měli především rodiče. Mě poučili v pěti letech, díky velice názorné knize Ukaž mi to. Nedokážu posoudit, jestli existují rodiny, kde se malejm dětem nevysvětlí, na co je bimbásek a pipinka a tak dále - potom je aspoň ta základní osvěta ve škole vhodná.
 cheshire ŽenaKategorie
15.09.2010 12:54:59
jo tak to dopadá když sex. výchovu učí 40letí nepichové

btw my jsme taky dostávaly jen brožurky (tak kolem 14-15let)
Smajlík  null-pointer Muž24 Kategorie
15.09.2010 12:54:40
Jenze kdyz jim to nevysvetlis, pri dnesnich moznostech, bodou delat deti :P
Ze jsme byli zbrzdenci, kteri vyrustali bez internetu a poloviny moznosti co maji dnes, tim bych se nechlubil :p A co si budu nalhavat. Ve 13 jsem byl take zamilovany a vedel jsem co je sex. Mit zenskou, ktera je do mne zamilovana delsi dobu, urcite bych to chtel zkusit. Moznosti jsem tolik nemel.

Krom toho, jak chces zensky informovat napriklad o menstruaci a snazit se je porozumet vlastnimu telu (+ naucit je odpovednosti kontrol na gynde atd)? Tim jim jako reknes, ze to souvisi s rozmnozovanim, ale stejne ho donese cap a zbytek jim dovysvetlis az za nekolik let? :)
Smajlík  BurnOver
15.09.2010 12:54:07
Ano, máš recht - s rodiči jsme se o tom nebavili. Mamka mi dala ve 12 knížku O dívkách - pro dívky, kde bylo ženské pohlavní ústrojí vyvedeno dokonce v barvách.

Ve škole mělo pak každý dítě trauma z toho, když muselo před celou třídou ukazovátkem popisovat pohlavní orgány muže či ženy.

Já mám ten pocit, že sexuální výchova je potřebná víc než dost. (pokud má kvalitní osnovy, jako všechno.)Ne proto, že jsou mladí nesvéprávní, ale proto, aby se doma nestyděli zeptat, aby se nebáli ukazovat ukazovátkem na tabuli. Aby se pak holky na zpovědnici neptaly, jestli můžou otěhotnět, když si sednou na záchodový prkýnko po taťkovi.
A navíc, dítě/mladý člověk se tam dozví spoustu věcí sám o sobě nebo o problémech, který ho trápí a nemá se s nima komu svěřit.

(a polský příklad beru jako úsměvnou...a nebo děsivou příhodu z natáčení:)
Smajlík  ilustrace Žena33 Kategorie
15.09.2010 12:53:55
No v první řadě si myslím, že by ses měl trochu zaměřit na stylistiku :)

K diskuzi: Ne nemyslím si, že by se měla sexuální výchova vyučovat ve škole. Podle mě by se toto téma mělo řešit doma, protože neexistuje žádný ,,správný" názor a náhled na sex, který by měl být předkládám dětem ve škole. Navíc spousta učitelů se o tom stydí mluvit a pak nedokončují myšlenku, mluví tak, že nikdo neví, co tím chtěl básník říct.
 terezaitecka Žena23 Kategorie
15.09.2010 12:51:32
Naše sexuální výchova ve škole byla fakt úžasná.. Přišla nějaká ženská s krabicí, rozdala každý holce vložku a tampón a knížečku o dospívání.. Zeptala se, jestli má někdo dotaz, což samozřejmě nikdo neměl a nazdar.. :D
Co jsi psal o Polsku.. Samozřejmě není správný dětem vtloukat názor, že "kondom je výmysl satana".. Podle mě by se spíš měl dát dětem prostor, aby si takový informace sbíraly samy.. Tím se ale nevylučuje diskuze s učitelem na tohle téma.. Ale v dnešním světě internetu už snad každej puberťák zjistí, jak to s tím kondomem doopravdy je..
 InfernoAngel Žena22 Kategorie
15.09.2010 12:47:49
rozhodne lepsi nez sexualni vychova od 6ti (nebo 5ti)let jako tady v anglii.kvuli tobmu tu byly protesty.ale maly cernousci uz v 5ti letech vedi na co tam toho bimbase maji,v 10ti tu rodi anglicanky z nizkych soc. vrstev.
 gazzapo.Přidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk