Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.460597, vloženo 22.06.2010 13:32:53 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Stahování filmů, her atd.
Nějak se tu rozmáhá názor, že stahování filmů, her, softwaru atd. není (z věcného hlediska, nikoli justičního) krádež. Podotýkám, že česká justice považuje za nezákonné pouze nelegální šíření výše zmíněných prvků, nikoli samotné stahování.

Většina z těch, co si myslí, že to krádež není, se ohání tím, že "přece žádná škoda nevznikne" - kdybych v obchodě něco ukradl, tak tomu obchodu vznikne škoda. Navíc by "si stejně ten výrobek(film, hra, software, hudba...) nekoupili, protože je moc drahý."

Napadlo mě hned několik obdobných skutečností, které jsou jak širokou veřejností, tak justicí považovány za krádež. Může mi někdo vysvětlit v čem je tak zásadní rozdíl oproti stahování filmů, her a softwaru?
--------------------
1)Paten tujete si na nějaký vynález. Někdo ale váš vynález obšlehne a začne vyrábět výrobky na vašem principu. Zde opět můžeme namítnout, že "přece žádná škoda nevznikne". Pouze si váš výrobek koupí méně lidí(neboť mnoho z potencionálních kupců si radši koupí padělek). Padělek bude logicky levnější a tak hodně lidí "by si stejně nekoupilo ten originální výrobek, protože by pro ně byl moc drahý".

Myslím, že paralela je jasná.

Můžu přihodit ještě jednu:
2)Obchodní značka Nike je nelegálně kopírována někde v Číně a dovážena sem. Argumenty lze použít stejné jako v bodu jedna.

Váš názor?
--------------
PS : Z internetu jsem už stáhl téměř terabajt her, filmů, hudby, ale aspoň nejsem takový pokrytec, abych si to musel nějakým způsobem omlouvat.

S čím se dá souhlasit :
--------------
Škoda, jaká tvůrcům vznikne, je opravdu menší, než "počet nelegálně stažených/držených kusů" krát "cena, za jakou to firma nabízí". Ale to na podstatě věci nic nemění.

Z výše zmíněného platí logicky i další výrok : Ano, opravdu velká část těch výrobků, které jsou staženy, namísto koupeny, by nikdy koupeny nebyly.

Co je důležité si uvědomit : Výše dvě zmíněné skutečnosti lze analogicky použít i u mých příkladů číslo 1 a 2.

Další věc, se kterou lze souhlasit - Většina filmů, her apod. jsou předražené. Ano, to je pravda. Nicméně to pouze vysvětluje důvod, proč je tu tolik nekoupených výrobků, neospravedlňuje samotnou skutečnost.
 libik E-MAIL:   Muž21 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
23.06.2010 15:54:53
Opcom : Ten tvůj příklad je přesnější, ale opět ukazuje na to, že jsi nedomyslel všechny důsledky.

Ty se nesnažíš pouze o to, abys měl vchod do zábavního parku zadarmo(což by bylo správné a tak to v podstatě je), ty bys za ten poplatek chtěl i všechny atrakce zadarmo. Takže namísto abys ty atrakce platil, tak se na ně vždy nenápadně vloupeš a svezeš se bez placení, protože některé finance těm majitelům atrakcí z toho, co platí všichni, přijdou. A tebe už nezajímá, že ty finance nedostane především ten, kdo koupil nejdražší a nejzajímavější atrakci - ty tuto atrakci pouze využíváš a majiteli nedáš nic.
 libik Muž32 Kategorie
23.06.2010 12:11:43
to libik: V tom je rozdíl. V případě zábavního parku bych měl na výběr, zda tam chci jít - pokud ano, tak bych samozřejmě počítal s tím, že budu respektovat nastavená pravidla a ceny. V našem případě jsem ale na výběr nedostal, bylo rozhodnuto, že budu platit autorským organizacím, aniž by mi za to cokoliv poskytly - a to zkrátka respektovat nehodlám.
Trochu tvůj příklad upravím - současná situace je něco podobného, jako kdyby někdo vybudoval zábavní park a chtěl od všech obyvatel města, kde byl vybudován, poplatek za to, že by tam teoreticky mohli přijít (samozřejmě s tím, že by si tito lidé návštěvu atrakcí zaplatili zvlášť).
 Opcom Muž38 Kategorie
23.06.2010 11:45:45
Opcom. : Je to podobné, jako kdybys zaplatil 100,- kč vstupné do zábavního parku a pak bys požadoval, aby veškeré atrakce byli zadarmo, že jsi zaplatil 100,- kč u vchodu. A to nehledě na to, že každou atrakci by měl jiný majitel a peníze ze vstupu by rozděloval ředitel podle sebe - rozhodně ti s nejlepší atrakcí by nedostali zdaleka nejvíce. Nehledě na to, že i kdyby to bylo rozděleno spravedlivě, tak by těch 100,- kč na ty nejlepší atrakce nestačilo.
 libik Muž32 Kategorie
23.06.2010 11:24:39
to libik: Já to jako problém nevnímám. Vzhledem k zaplacenému poplatku zkrátka nemám špatné svědomí z toho, že bych dělal něco špatného, když si vypálím film.

Dobře, ale pak mi tedy vysvětli, proč bych měl někomu něco platit, když nejde o platbu za užívací právo. Za co tedy platím? Stát se, pod vlivem lobbistických organizací, rozhodl udělat ze všech svých občanů potencionální "piráty", no tak nevidím důvod, abych se jako pirát nechoval. A opět to nevnímám jako problém (vzhledem k této situaci - problémem je samozřejmě presumpce viny, která je sice protiústavní, ale porušení ústavy očividně nevadí, když se tak děje pod tlakem dostatečně silného lobbingu - to vnímám jako zásadní problém)
 Opcom.
23.06.2010 10:08:19
Opcom. : Tvůj hlavní problém je, že to všechno vidíš moc jednoduše. Je sice hezké, že tě to "nezajímá", jak to ve skutečnosti funguje, ale to je tvůj problém, nikoli ostatních.

U filmů nelze brát v potaz neoprávněné používání cizí věci, neboť koukáním se na film spotřebováváš daný produkt. Opět se zde ukazuje, že lidé nejsou schopni pochopit různé koncepty distribuce a spotřeby zboží(což už jsem tu říkal déle).
 libik Muž32 Kategorie
23.06.2010 07:39:58
to libik: Ale je logické předpokládat, že pokud někomu platím paušální poplatky, tak bych měl dostat odpovídající službu. A přerozdělování vybraných peněz už mě nemusí zajímat, není to můj problém. Můj problém je, nenechat se okrádat, tedy platit někomu něco, za nic (jasně, se státem to tak funguje vcelku běžně, ale to je trochu jiná otázka). Ať se autoři sami dohodnou se svými zástupci, třeba pak zjistí, že je zastupuje banda zmrdů, vyžírků a zlodějů a pošlou takovou bandu do háje zeleného.

A pokud někomu platím, tak žádná skutková podstata neexistuje, ta by existovala v případě, že bych nikomu žádné autorské poplatky nedával, pak by šlo pravděpodobně spíše o neoprávněné užití cizí věci, než o krádež (jak jsem psal níže).
 Opcom.
22.06.2010 21:58:16
Opcom : Však já ten poplatek nehájím - taky mi to přijde jako naprostá kravina. Ale je nelogické na základě tohoto poplatku soudit, že "mám všechno předplacené". Na to jsem pouze upozorňoval.

Nevím, jak se přesně tyto poplatky přerozdělují, ale dost pochybuji, že by se rozdělovali opravdu spravedlivě.

Na samotné skutkové podstatě to prostě nic nezmění.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 21:17:59
to libik: Já myslím, že ty to nechápeš. Jsou rozdílné náklady ve výrobě a rozdílné náklady při využívání, v tomto případě. Využívání již vyrobené věci, nestojí výrobce nic, na rozdíl od výroby nových kusů té samé věci. Je rozdíl mezi užívacím právem a vlastnictvím. Ty zřejmě narážíš na právo na přiměřený zisk, kterým se autorské organizace tak často ohánějí, jenže ten by měl určovat trh, tržní poptávka, nikoliv zájmové organizace. A když už si tyto organizace prosadí, v rámci protiústavního principu presumpce viny, nějaký poplatek, tak mám právo očekávat, že za něj dostanu odpovídající službu. A tento poplatek za "službu" je zde presentován jako náhrada za ušlý zisk (podotýkám, že jde domnělý zisk, což v kapitalismu snad ani nemá obdoby), není tedy co řešit - autorské organizace dostanou svoji kompenzaci a já bych měl dostat své užívací právo, které vzniklo tím, že jsem zmíněným organizacím zaplatil.

Ke tvému příkladu: "Vyrobím 100 medvědů za 100,- kč a prodám je za 110,- kč" a "Investuji 30 miliónů a co prodám, to získám" - tady právě už o výrobu nejde. Náklady na výrobu filmu jistě jsou, ale náklady na kopírování (dobře, originální DVD se kopírují lisováním, pokud vím) jsou minimální. A předpokládám, že pokud platím tolik autorských poplatků (tolik, protože je platíme z velké části elektronických zařízení a všech paměťových médií), tak jsem si tím, společně s desítkami miliónů dalších lidí, výrobu tohoto filmu předplatil.
Tvůj příklad tedy opět zavání demagogií, je to něco takového, jako kdybys vyrobil skupinu medvědů, například klonováním, pak jim ukázal, jak se množit a do konce jejich evoluční etapy (která, dle mého názoru, končí u každého živočišného druhu zánikem), vybíral poplatek za jejich páření někde ve křoví pralesa, jelikož bys samotného medvěda považoval za své duševní vlastnictví (a bylo by ti jedno, že ty medvědy dávno neživíš a většinu z nich jsi ani v životě nespatřil).
 Opcom Muž38 Kategorie
22.06.2010 17:43:44
Zombie36 : Vše co jsi napsal jsem už popsal - je to úplně dole v mojí diskuzi :).
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 17:33:07
libik: :-D
Smajlík  nenitokradez
22.06.2010 17:26:29
sakra chyba "sbírka" je s "s"
 Zombie36
22.06.2010 17:25:02
ono je to velmi sporné, zda vzniká škoda nebo ne, upřímně řečeno bych si prostě a jednoduše ten nosič za jejich cenu nekoupil, orig. kupuji jen ty levné edice, pokud stojím o to mít jej ve zbírce, jinak stáhnu, podívám a vymažu, ani to na nosič nedávám

takže si myslím, že případná škoda je minimální a je nahrazena vysokou cenou nosičů, které se prodají

svým způsobem si za to autoři a hlavně distributoři za to mohou sami, zhruba před 10-12 lety se nejprve CD a později DVD palírny uchytily právě kvůil vysokých cen hudby, filmů a software

při nižších rozumných cenách by k tomu, co nazýváš pirátstvím ani nedošlo
 Zombie36
22.06.2010 17:22:36
Souhlasím, konečně to tu kurva někdo napsal :)
 Havran Popelavý Muž27 Kategorie
22.06.2010 17:19:24
Ono je na tom něco složitého, že si to nemůžu uvědomit? A až pochopím tuhle složitou věc, tak se význam slov začne měnit?
nenitokradez
-------------
Přesně tak.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 16:50:20
libik: Ono je na tom něco složitého, že si to nemůžu uvědomit? A až pochopím tuhle složitou věc, tak se význam slov začne měnit?
 nenitokradez
22.06.2010 16:50:03
Jakym kapitalistickým vývojářům a filmařům, co to meleš? Už to nehul. OSA je svaz socanů, kteří nerespektují zákon nabídky a poptávky a když někdo nekupuje jejich předražené produkty, tak místo snížení ceny donutí stát uzákonit vybírání výpalného, které jim kompenzuje nedostatečný zisk. To nemá s kapitalismem opravdu nic společného.
Smajlík  granule
22.06.2010 16:44:07
libik: Ale pořád si nevysvětlil, proč by kopírování mělo být krádeží. Celá diskuse je založena na špatném předpokladu, kde platí rovnost mezi oběma slovy. Nebo minimálně ti vadilo, když někdo tvrdí, že kopírování není krádež.
nenitokradez
---------------
Pořád si neuvědomuješ základní rozdíl mezi "Vyrobím 100 medvědů za 100,- kč a prodám je za 110,- kč" a "Investuji 30 miliónů a co prodám, to získám".
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 16:42:16
libik: Ale pořád si nevysvětlil, proč by kopírování mělo být krádeží. Celá diskuse je založena na špatném předpokladu, kde platí rovnost mezi oběma slovy. Nebo minimálně ti vadilo, když někdo tvrdí, že kopírování není krádež.
 nenitokradez
22.06.2010 16:40:44
No právě jsi na to uhodil. Věz, že málokterý vrah je po činu ochoten si připustit, že se dopustil vraždy.
Kuba
--------
Zdroj?

libik: jsi holt slepej, že nevidíš ten rozdíl mezi daněmi a placení výpalného. Od státu za placení daní dostanu možnost využívat silnice, veřejné osvětlení, služby policie a spoustu dalších věcí. Od osy nedostávám nic, takže dokud ten nesmyslnej poplatek nezrušej, budu ho brát jako předplatné.
granule
----------
Super. To to těm zlým, kapitalistickým vývojářům a filmařům pořádně "natřeš"! Ještě že mezi sebou máme bojovníka z lidu, neúprosného a sledující svůj vznešený cíl. Jen jim ukaž!
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 16:38:28
libik: jsi holt slepej, že nevidíš ten rozdíl mezi daněmi a placení výpalného. Od státu za placení daní dostanu možnost využívat silnice, veřejné osvětlení, služby policie a spoustu dalších věcí. Od osy nedostávám nic, takže dokud ten nesmyslnej poplatek nezrušej, budu ho brát jako předplatné.
Smajlík  granule
22.06.2010 16:37:42
libik: no právě jsi na to uhodil. Věz, že málokterý vrah je po činu ochoten si připustit, že se dopustil vraždy.
Smajlík  Kuba Muž31 Kategorie
22.06.2010 16:31:57
Souhlas s Opcom. Pokud ten poplatek není předplatné k užívání něčí duševního vlastnictví, tak co to teda je? Když mi seberou peníze a já za ně nedostanu žádnou protihodnotu, je to normální krádež. A rozhodně mi tou krádeží způsobují větší škodu, než jsem já za celý život způsobila hudebnímu a filmovému průmyslu.
granule
---------
Vzdávám to, připadám si jak v hospodě, kde chlapi po patnácti pivech křičí, že odevzdávají státu na daních peníze, tak ať jim za to teda stát koupí novej barák... Užijte si své "vítězství" :)
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 16:28:18
Souhlas s Opcom. Pokud ten poplatek není předplatné k užívání něčí duševního vlastnictví, tak co to teda je? Když mi seberou peníze a já za ně nedostanu žádnou protihodnotu, je to normální krádež. A rozhodně mi tou krádeží způsobují větší škodu, než jsem já za celý život způsobila hudebnímu a filmovému průmyslu.
 granule
22.06.2010 16:25:21
libik:
"Já jen nazývám skutečnosti pravými jmény."

Proto nazýváš kopírování krádeží?
 nenitokradez
22.06.2010 16:18:51
pokrytecký mi spíše přijde tento systém obhajovat a přitom stahovat. trošku schizofrenie ne? Mnohem cennější je usilovat o nějaké koncepční řešení.
Kuba
-------------
Já jen nazývám skutečnosti pravými jmény. Mé osobní činy jakkoli nezmění samotnou skutečnost resp. podstatu věci. Pokud někoho zabiji, je pak pokrytecké, když to nazvu vraždou?

Proto velmi kvituji, že se v Evropě prosazují pirátské strany, že už mají jednoho zástupce v Evropském parlamentu. Akce vyvolává reakci a tento přebujelý mechanismus duševního vlastnictví a práv je zkrátka neudržitelný.
---------
Ti ale bojují trochu za něco jiného :).

Určitě je ospravedlnitelný finanční motivační faktor pro rozvoj nových technologií a tvůrčí kvality, ale požadovat např. finanční obnos za použití hudby, kterou složil praděd vlastníka práv, při nekomerční besídce dětí mateřské školy mi přijde poněkud zvrácené.
Kuba
------------------
Tak to je konkrétní věc, která se řeší individuálně... Nevím jak u nás, ale třeba v Americe takové právo tuším padá 70 let od vytvoření.
Na druhou stranu, kdyby tvůj otec udělal převratný vynález, ale umřel těsně před jeho realizací, tak stejně jako jiní dostávají majetek, je dle mého názoru logické, že ty dostaneš ten vynález.

Ale nejsou nelogické, pokud mě někdo nutí platit poplatek autorům, tak mám právo předpokládat, že ten poplatek platím za užívací právo jejich děl. Za co jiného bych jim pak poplatek platil? A za tento poplatek chci pouze užívací právo, nevyžaduji za něj originální DVD s filmem - to by samozřejmě tento poplatek nepokryl. A pokud se někomu tento přístup nelíbí, ať ze mě netahá podobné, nesmyslné platby (které platím i za média, nebo i za blbou tiskárnu, na které si uložím, nebo vytisknu mnou vytvořená data).
Opcom
-----------
Pořád si neuvědomuješ základní rozdíl mezi "Vyrobím 100 medvědů za 100,- kč a prodám je za 110,- kč" a "Investuji 30 miliónů a co prodám, to získám".
Dále ten poplatek prostě není dost vysoký aby zaplatil to, co má zaplatit. Nechápu, proč to nechápeš?
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 16:18:09
Já si to pokrytecky obhajuju tím, že už takhle utrácím dost peněz v kině..
Smajlík  Amparka Aluminiová Žena23 Kategorie
22.06.2010 16:10:45
pokrytecký mi spíše přijde tento systém obhajovat a přitom stahovat. trošku schizofrenie ne? Mnohem cennější je usilovat o nějaké koncepční řešení.
Proto velmi kvituji, že se v Evropě prosazují pirátské strany, že už mají jednoho zástupce v Evropském parlamentu. Akce vyvolává reakci a tento přebujelý mechanismus duševního vlastnictví a práv je zkrátka neudržitelný.
Určitě je ospravedlnitelný finanční motivační faktor pro rozvoj nových technologií a tvůrčí kvality, ale požadovat např. finanční obnos za použití hudby, kterou složil praděd vlastníka práv, při nekomerční besídce dětí mateřské školy mi přijde poněkud zvrácené.
Naopak líbí se mi takové ty tendence, že interpret nabídne hudbu ke stažení zdarma a je na samotném uživateli, na kolik ji ocení a kolik pošle na účet. To je fér.
S těmi překupnickými spolky jako OSA, jestli to ještě pořád funguje, se prostě musí zatočit...
Smajlík  Kuba Muž31 Kategorie
22.06.2010 16:06:55
to libik: Ale nejsou nelogické, pokud mě někdo nutí platit poplatek autorům, tak mám právo předpokládat, že ten poplatek platím za užívací právo jejich děl. Za co jiného bych jim pak poplatek platil? A za tento poplatek chci pouze užívací právo, nevyžaduji za něj originální DVD s filmem - to by samozřejmě tento poplatek nepokryl. A pokud se někomu tento přístup nelíbí, ať ze mě netahá podobné, nesmyslné platby (které platím i za média, nebo i za blbou tiskárnu, na které si uložím, nebo vytisknu mnou vytvořená data).
 Opcom Muž38 Kategorie
22.06.2010 16:00:54
libik: Samozřejmě. Nevím, co pořád řešíš. Se chceš podle mě jen hádat, protože máš odlišný názor od většiny lidí. Že je většina lidí hloupá a myslí si, že to krádež sice je, ale vyhovuje jim to, tak to je fakt. Pořád to ale nic nemění na tom, že to krádeží není. Takže se jen bavíš tím, že těm hloupým lidem ukážeš, že vlastně kradou. Nekradou, ale hloupí stále zůstanou. Proč tě to vůbec baví?
 nenitokradez
22.06.2010 15:57:54
Opcom : Já chtěl hlavně ukázat na to, že zdaleka neplatíš plnou cenu, čili jsou tvé důsledky naprosto nelogické.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 15:55:03
nenitokradez : Doufám že kdybys napsal knížku, tak blahořečíš těm, kdo jí zkopírují a nezakoupí si jí(takže z prodeje nedostaneš ani haléř).
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 15:54:44
to libik: Nebuď demagog, z DPH výrobci, ani distributoři nemají ani prd, zatímco autorské poplatky jsou přerozdělovány organizacím na ochranu autorských práv, které filmové, softwarové a hudební producenty zastupují... A samozřejmě, i za tyto produkty platíš spotřební daň a daň z přidané hodnoty.
 Opcom Muž38 Kategorie
22.06.2010 15:30:04
libik: To je možný, ale kopírování neni krádež a nikdy krádeží nebude. Pokud neposuneš význam slova krádež. Kopírování je přirozený a dá se říct správný, protože ty si taky určitě neplatil licenční poplatky za matematiku a další přeměty na škole. Ty tvé výtvory také ztěží budou něčím novým, protože se inspiruješ někým jiným a okopíruješ ho.
 nenitokradez
22.06.2010 15:21:41
Takže ať mi nikdo neříká, že páchám něco špatného, když si pustím nějaký DivX, protože jsem si jeho shlédnutí mnohokrát předplatil.
-----------
Obdobná logika : Jako plátce DPH jsem si předplatil zboží, takže ať mi nikdo neříká, že si nemůžu vzít z obchodu pračku.

nenitokradez : Jsou prostě věci, na kterých se dá vydělat reklamou a jsou věci, na které se vydělává především prodejem.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 15:09:49
Ale jinak nemám problém i s tímhle méně efektivním způsobem. Doma nemám žádnou podle práva nelegální kopii, protože mi nevadí zaplatit za kvalitu. Jen tam chybí ta efektivita a co by se udělalo za rok, tak to trvá třeba deset let.
 nenitokradez
22.06.2010 14:58:28
libik: To jsou nějaký pochybný obchodní modely, co mě vůbec nezajímaj. Podívej se na GNU a jeho produkty. Jsou to špičkový věci a vydělat na nich také dá, i když je můžeš kopírovat podle libosti. Nic to ale stále nemění na tom, že kopíruje každý a současný model je nevhodný.
 nenitokradez
22.06.2010 14:52:36
Myslím, že jde ve své podstatě maximálně tak o neoprávněné užití cizí věci, než o krádež (pokud bychom připustili, že je věcí už samotná posloupnost nul a jedniček). To bychom si ale takové užití nesměli předplácet v "protipirátských" daních, kdy platíš za každé médium, nebo zařízení, které může sloužit k ukládání, nebo ke kopírování jakýchkoliv dat. Takže ať mi nikdo neříká, že páchám něco špatného, když si pustím nějaký DivX, protože jsem si jeho shlédnutí mnohokrát předplatil.

Co se týká tvého příkladu, nemohu s tebou souhlasit. Aby šlo o paralelu, musel bych chráněný obsah někde nakopírovat a pod svojí obchodní značkou začít prodávat jako svůj patentovaný výrobek (i přesto, že bych patent nevlastnil), tedy generovat zisk, který bych generoval na úkor originálního výrobce. Jako analogii kopírování bych nastínil jinou situaci - někdo si zaregistruje nějakou věc, ty jí při výrobě obšlehneš a poté jí používáš doma, pro své soukromé účely, nebo jí půjčíš svým přátelům - a to, myslím, nikde zakázáno není ;-)
 Opcom Muž38 Kategorie
22.06.2010 14:50:12
nenitokradez : Hmm... a uvědomuješ si, že to, co kopíruješ, stálo někoho miliony a ten, kdo to financoval, nesl to riziko, že produkt nebude úspěšný a tyto miliony ztratí? To už ty nevidíš, že?
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 14:36:06
libik: To je o lidské společnosti a fungování lidí. Všichni kopírujeme. Ty si kopíroval rodiče, když jsi byl malý. Teď kopíruješ dospělé, protože se to vyplatí. Když někdo říká dobrej vtip, tak si ho zapamatuješ a máš s ním potom úspěch. Byl ale ten původní vtip jeho? Jak vůbec chceš poznat, co je čí? Tyhle informace patřej všem, proto je nemůžeš nějak ochraňovat. Nikomu nic neříkej a nic se ti "neztratí", ale zabraňovat kopírování nelze, protože na tom je založena naše společnost. Kapitalismus a "duševní vlastnictví" časem pomine, ale lidi se svým kopírováním stále zůstanou, nic jiného ani neumíme.
 nenitokradez
22.06.2010 14:29:29
nenitokradez : Dokážeš to podpořit nějakým argumentem? Nebo ti akorát něco uvnitř tebe říká, že máš pravdu?
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 14:27:35
libik: Jenže kopírování je správné v jakémkoli systému, proto si o tom můžeš myslet, co chceš, ale nemůžeš s tím nic udělat.
 nenitokradez
22.06.2010 14:26:35
mám vlastní mozek : Možná sis to měl přečíst celé - zkopíruji tedy část textu v samotné diskuzi, která právě tento fakt vysvětluje.
-----------
S čím se dá souhlasit :
--------------
Škoda, jaká tvůrcům vznikne, je opravdu menší, než "počet nelegálně stažených/držených kusů" krát "cena, za jakou to firma nabízí". Ale to na podstatě věci nic nemění.

Z výše zmíněného platí logicky i další výrok : Ano, opravdu velká část těch výrobků, které jsou staženy, namísto koupeny, by nikdy koupeny nebyly.

Co je důležité si uvědomit : Výše dvě zmíněné skutečnosti lze analogicky použít i u mých příkladů číslo 1 a 2.

Další věc, se kterou lze souhlasit - Většina filmů, her apod. jsou předražené. Ano, to je pravda. Nicméně to pouze vysvětluje důvod, proč je tu tolik nekoupených výrobků, neospravedlňuje samotnou skutečnost.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 14:25:07
Kdo chce, ten ať zaplatí a kdo ne, tak si to zkopíruje.
nenitokradez
---------
Uvědomuješ si, že současný systém se nazývá Kapitalismus a nikoli Komunismus? :)
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 14:24:59
Takže ještě jednou:

http://i.justrealized.com/med ia/2008/08/piracy-is-not-theft-handy-gui de.jpg
nebo zkráceně tady: http://bit.ly/15PUc

Bez ohledu na to jak moc jste si nechali vymýt mozek chudáčky distributory, kteří nevydělají 100 milionů USD, ale jenom 50, kopírování není krádež.

Krádež: někde vezmu fyzickou věc, ona zmizí a její majitel už ji tam nenajde a bude nasranej.
Kopírování: zkopíruju sekvenci 0 a 1 které kódují data.
Pirátství, navzdory tomu co na vás sypou všechny média, není kopírování dat. Pirátství je ozbrojené přepadání lodí na vodních plochách, mořích, etc.

Jenže když se bude říkat kopírování 0 a 1, celá veřejnost se jim vysměje, zatímco "pirátství" zní dost tvrdě, bezohledně a společensky nebezpečně.
No a když se k tomu připojí odhad škod způsobených "pirátstvím", který dvacetinásobně převyšuje množství existujících peněz, pak už to zní opravdu vážně a policie by po tom opravdu měla jít!!! (irony)
Smajlík  mám vlastní mozek
22.06.2010 14:23:06
libik: Samozřejmě nemění, ale problém je v tom, že to krádež není a nikdy nebude. Můžeš ale vymyslet špatné zákony a jako krádež to označit. Nic to nezmění na správnosti kopírování. Kdo chce, ten ať zaplatí a kdo ne, tak si to zkopíruje.
 nenitokradez
22.06.2010 14:22:22
Proč vlastně kradeš?
Divine Divinity
------------
Protože jsem sobec a sleduji vlastní zájmy. To ale nic nemění na podstatě krádeže.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 14:18:02
libik: ;-) aha se přehlídl, stejně se mi to víc líbí matematicky
Smajlík  null-pointer Muž24 Kategorie
22.06.2010 14:17:44
libik: Proč vlastně kradeš?
 Divine Divinity Muž Kategorie
22.06.2010 14:15:48
null-pointer : To jo, ale na to platí poslední odstavec mého textu - to pouze vysvětluje některé skutečnosti, ale neospravedlňuje je :)

nenitokradez : Velikost škody je diskutabilní, ale to na podstatě krádeže nic nemění, ne?

koala : Tak ono to tak v zásadě je. Aby si člověk stáhl něco zadarmo(co zadarmo být nemá) - musí tam být nějaký člověk, co si to sežene a "nakopíruje"(ať už to poskytne online nebo třeba na DVDčkách).
Zde se pak bavíme především o koncových uživatelích, než o tom samotném kopírujícím.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 14:05:59
Kopírování nemůže být krádež, ale můžeš udělat zákony, že z toho krádež uděláš. Je to ale nesmysl a kopírování není krádež. Vypočítávat škody na základě odhadů je také nesmysl, ale zase to dobře působí.
 nenitokradez
22.06.2010 14:03:02
tvoje příklady, podle mě, nejsou dokonale paralelní se stahováním věcí z netu.

to bych si musela (např.) stáhnout film, nakoupit prázdná dývka, povypalovat a pak ten film začít prodávat za zlomek ceny originálního DVD.
PAK by to bylo podobný jako krádež patentu.
 koala
22.06.2010 14:01:45
libik: no že u hry kterou máš v plánu hrát pravidelně se ti vyplatí do ní investovat než

shánět cracky, neoficialni zalagovany servery, každou chvíli věnovat čas stahování patchů ...

platit za film na kterej se podívám < 10 za 10 let se mi to zdá jako blbá investice :)
atd.. lepší je to vyjádřit takhle, důvody si domyslíš ;-)

takže takhle
hra:
((cena / výkon originálů) / (cena / výkon kradenýho)) > 1

film na DVD:
((cena / výkon originálů) / (cena / výkon kradenýho)) <= 1

novinka filmu v kině:
((cena / výkon originálů) / (cena / výkon kradenýho)) > 1.5
Smajlík  null-pointer Muž24 Kategorie
22.06.2010 13:51:46
Divine Divinity : Tady už jsem to rozepsal dostatečně podrobně, měl sem namysli minulou diskuzi. Zde jsem jasně zvýraznil analogii v mém příkladu a ve stahování výrobků.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 13:50:25
u filmů máš pravdu ale u masivně rozšířených multiplayerových her si platíš hlavně za kvalitu serveru/hráčů/updatů
null-pointer
-------------
Popravdě úplně nechápu, co tím chceš říct :). Mohl bys to trochu rozepsat?
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 13:50:09
libik:

"částečně i mou vinou, jelikož jsem to nepopsal dostatečně podrobně"
- Tak vysvětluj.
 Divine Divinity Muž Kategorie
22.06.2010 13:49:45
samozřejmě máš pravdu i u her... tohle je spíš odbočení od tématu
 null-pointer Muž24 Kategorie
22.06.2010 13:49:16
Smějící se Jack: Jen filmy a hudba, pc hry a software (třeba operační systém) už ne.
Divine Divinity 20
22.06.2010 13:45:39
Souhlas až na jednu věc, mám pocit, že v ČR je legální pouze stahování audiovizuálních děl, nikoliv už software.
Smějící se Jack
----------
Děkuji oběma, to jsem netušil... Teď jen aby nikdo nenašel můj harddisk :).
Potom je ovšem daná situace (z pohledu zákonů) daleko absurdnější, než jsem předpokládal. Neboť jde v podstatě o to samé.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 13:48:57
u filmů máš pravdu ale u masivně rozšířených multiplayerových her si platíš hlavně za kvalitu serveru/hráčů/updatů
 null-pointer Muž24 Kategorie
22.06.2010 13:47:32
Divine Divinity : Tak jak chceš - tvá poslední reakce jasně svědčila o nepochopení(částečně i mou vinou, jelikož jsem to nepopsal dostatečně podrobně). Jelikož části textu jako "takže tato analogie taky nebude moc souviset se stahováním z internetu" - aniž bys ve skutečnosti vysvětlil proč.

Nebo "vyrábím já se dá vyrobit mnohem rychleji a je to méně nákladné a tento způsob někde zveřejní, tak sice nenaruší můj patentovaný způsob výroby (řekněme) ale vymyslí nový. Budou ti lidi krást, když si to začnou vyrábět samy podle té nové metody? Nikoliv"
Svědčí opět o tom, že jsi daný text zcela nepochopil a reaguješ vlastně na něco úplně jiného.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 13:46:11
Smějící se Jack: Jen filmy a hudba, pc hry a software (třeba operační systém) už ne.
 Divine Divinity Muž Kategorie
22.06.2010 13:45:39
Souhlas až na jednu věc, mám pocit, že v ČR je legální pouze stahování audiovizuálních děl, nikoliv už software.
 Smějící se Jack Muž33 Kategorie
22.06.2010 13:43:40
"Nefandi si tolik :)"
- Byl jsem včera totiž jedinej, kdo tam tam tvrdil...

Jinak sorry, že ti neodpovídám na tvůj vzkaz, je to způsobeno tím, že už nemám další argument.

A zřejmě budu muset pro nedostatek argumentů celou věc přehodnotit.
 Divine Divinity Muž Kategorie
22.06.2010 13:40:55
Tos založil kvůli mně?
Divine Divinity
----------
Nefandi si tolik :). Nejsi zdaleka jediný s takovýmto názorem. A myslím, že to mám v hlavě srovnané natolik, že si zasloužím samostatnou diskuzi s dostatečnými počátečními argumenty, na kterých lze stavět(ať už z hlediska souhlasu či oponenta) věcná výměna názorů.

Když vezmu v potaz pc hry,nemaj je prodávat za 1500 kč,to bych si nikdy nekoupil,ač bych byl sebevíc bohatý,je dycky třeba poměřovat cenu výkon...takže si takovouhle hru koupim originální až po pěti letech kdy už stojí rozumných 300 kč,nemaj být tak hamižní a přizůsobit ceny kupní síle obyvatelstva čr.
OliM86
----------------
Kopíruji z textu : Další věc, se kterou lze souhlasit - Většina filmů, her apod. jsou předražené. Ano, to je pravda. Nicméně to pouze vysvětluje důvod, proč je tu tolik nekoupených výrobků, neospravedlňuje samotnou skutečnost.

Resp. nikdo tě nenutí si tu hru za 1500,- kč koupit nebo používat, že?

P.S. Nedívat se na reklamy je taky krádež!!
OliM86
---------------
Zda se budeš či nebudeš dívat na reklamy je tvé svobodné rozhodnutí a všichni, kdo si platí reklamu s touto skutečností počítají.
To je celkem rozdíl oproti využívání výrobku, který sis nezakoupil.
 libik Muž32 Kategorie
22.06.2010 13:36:25
Když vezmu v potaz pc hry,nemaj je prodávat za 1500 kč,to bych si nikdy nekoupil,ač bych byl sebevíc bohatý,je dycky třeba poměřovat cenu výkon...takže si takovouhle hru koupim originální až po pěti letech kdy už stojí rozumných 300 kč,nemaj být tak hamižní a přizůsobit ceny kupní síle obyvatelstva čr.

P.S. Nedívat se na reklamy je taky krádež!!
Smajlík  OliM86 Muž23 Kategorie
22.06.2010 13:35:44
Tos založil kvůli mně?
 Divine Divinity Muž KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk