Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.456590, vloženo 30.05.2010 23:19:20 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Lži ohledně poplatků za VŠ studium
Zdravím všechny přítomné,
poslední dobou se neustále setkávám s mnoha lživými argumenty ohledně poplatků za studium VŠ(školné). Rád bych vše uvedl na pravou mírou + podotýkám, že jsem VŠ student a poplatky by se týkaly i mě.

1)Společně se zavedením poplatků ve VŠ školství byla vždy navrhovaná i studentská půjčka.
2)Studentská půjčka se začne splácet až 5 let po ukončení studia a to (pravděpodobně) zvýšenou daní z příjmu(až do splacení celé půjčené částky).
2.1)Díky bodu 2 jsou nesmyslné argumenty typu : "Půjdou tam jenom ti, kterým to zaplatí rodiče". Dokonce to naopak může mít i pozitivní dopad na ty chudší, neboť jeden z návrhů je, že studentská půjčka bude moci být o něco vyšší než kolik člověk zaplatí za samotné školné. Tím pádem si lidé budou moci během studia půjčit i na bydlení, stravu a základní potřeby. Budou se moci věnovat škole a nebudou moci pracovat(na některých školách je to nemožné).

Důvody školného a jaké problémy se tím vyřeší:
1)Stát dotuje vysoké školy, nicméně by z nich měl také něco mít. Současný systém funguje jednoduše - za každého studenta dostane škola nějaký finanční obnos. To vede k jednoduchému důsledku - vysoké školy se stávají dobrým byznysem a nikomu nebrání zakládat desítky naprosto zbytečných oborů.
1.1)Při zavedení poplatků budou školy pořád dostávat peníze za studenta. Ale už to bude také student, kdo se bude na provozu školy podílet. A každý potencionální student si velmi dobře rozmyslí, jestli bude studovat obor, který nemá prakticky žádné uplatnění. To povede k úbytku studentů na oborech, které jsou úplně k ničemu. A ti, co tam přesto půjdou, budou muset, stejně jako všichni ostatní, zaplatit patřičnou částku za své působení.

2)Studium VŠ je věcí dobrovolnou, přičemž vystudovaní VŠ má vést k vysokému příjmu.
2.1)Ať se vám to líbí nebo ne, všechno stojí na penězích(a máme 200 miliard deficit, takže benevolentní bohužel být nemůžeme). Pokud stát dotuje vysoké školy, logicky chce, aby se mu to vrátilo zpět. Kromě samotných poplatků také ubude studentů naprosto zbytečných oborů.

3)Průměrný člověk s titulem vydělává více než průměrný člověk bez titulu.
3.1)Pokud někdo s titulem vydělává méně než průměr(nebo přinejmenším medián), pak studoval vysokou školu úplně zbytečně a stát vyhodil peníze do kanálu. Logicky by tedy měl něco vrátit.
3.2)Pokud člověk s titulem vydělává více, pak pro něj není problém v rámci 10-25 let splatit studentskou půjčku.

4)Vysoká škola není pro všechny
4.1)Většina lidí na VŠ nemá a nikdy mít nebude. A je to tak správně. A tito lidé NEMAJÍ žádný důvod, proč platit ze svých daní VŠ studentům jejich radovánky
4.2)Předchozí bod samozřejmě neplatí u lidí, kteří mají vyšší příjem - více zdaní a přispívají do rozpočtu více než obyčejný člověk, poté na daních vrátí to, co spotřebovali.
4.3)Bod 4.2 opět není realizovatelný jednoduše a prakticky jednou možností jsou poplatky.

5)Studenti si začnou studia vážit.
5.1)Každý student si dobře rozmyslí, jestli tu školu bude flákat nebo jestli na ní bude chodit, i když na to nemá. Vzniká mu každý semestr vyšší a vyšší dluh, který bude muset splácet.
5.2)Studenti si budou cíleně vybírat obory. Sotva půjde někdo na školu nebo obor, kde po studiu nedostane víc než bez něj a na krku mu bude viset studentská půjčka, kterou bude muset splatit.

Mýty :
1)Škola bude pouze pro protekční studenty, pro studenty s bohatými rodiči, pro studenty, kteří budou mít stipendium atd.

Toto je zodpovězené hned na začátku tohoto příspěvku

2)Školy půjdou do hajzlu, protože nebudou vyhazovat někoho, kdo to platí

Školy dostávají od státu za každého studenta finanční obnos. V tomto ohledu se tedy vůbec nic nezmění.

3)Tak ať se prostě zruší zbytečné obory a bude vše vyřešené.
Myšlenka hezká. Provedení nemožné. Jak přesně se to bude aplikovat? Sestaví se porota, která bude objíždět univerzity a bude jim přikazovat, že tento obor mají zrušit, u tohoto zase omezit kapacitu? Podle jakých kritérií to budou dělat? Proč zrovna tento obor na této univerzitě má mít takovou kapacitu a na jiné škole jinou kapacitu?
Myslím že minulost nás naučila, že centrální řízení vede do pekel :).

---------------------------

Sh rnuto podtrženo : Školné by mělo mít obecně kladný dopad. Je také třeba si uvědomit, že plno problémů lze jednoduše popsat, lze i popsat jak by měl vypadat ideální stav po vyřešení problémů.

Ovšem je obrovský problém najít způsob, jakým problémy převést z problémů na ideální stav. Poplatky nejsou všemocné, nejsou věcí, která vyřeší všechno a která vyřeší všechno excelentně. Akorát jiná možnost, jak aspoň trochu efektivně vyřešit výše zmíněné problémy, asi neexistuje.
 libik E-MAIL:   Muž21 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
01.06.2010 12:35:29
dík uživateli nazornazor, to je rozumný řešení jak postupovat:)
 Silencio Žena22 Kategorie
01.06.2010 10:16:09
Hmm... tak díky, libiku, že jsem se opět nedozvěděl, odkud ty své "pravdy" čerpáš. No nic, snad jindy...
Smajlík  kristusek Muž37 Kategorie
01.06.2010 07:56:53
V možnostech naší společnosti je bezplatné studium na vysokých. Máme předražené státní zakázky, posíláme vojáky na drahé zahraniční okupační mise atd.
 nazornazor Muž24 Kategorie
01.06.2010 06:37:09
nazornazor: a btw. k ústavnímu soudu se podává stížnost, ne žaloba
Smajlík  Opuva
01.06.2010 06:11:51
jsemnegeniální: ty seš fakt mimo
Smajlík  Opuva
01.06.2010 06:11:12
nazornazor: " a podle možností společnosti"
Smajlík  Opuva
31.05.2010 21:26:57
Libiku, řeknu ti to takhle, máš tunelové vidění, dobře, říkáš, že každý, kdo studuje obor, který je perspektivní, bude mít tento obor po vystudování dobře ohodnocen a tudíž lidé nepolezou na neperspektivní obory.
O.k.- tímpádem jsi vyloučil z vš studia učitele, lékaře a spoustu dalších profesí. Chceš říci, že učitel a lékař se obejdou bez vš vzdělání? Jejich nástupní plat je směšný a půjčku z toho rozhodně jen tak snadno nesplatí jako vy z těch vašich it oborů. Takže tím vlastně dáváš najevo,že jediný perspektivní obor je ten tvůj, který vynáší. Ale uvědom si, že jsou sféry, které nevynáší(školství, zdravotnictví), ale společnost se bez nich neobejde. Dobře, odraďme mladé lidi i od studia těchto oborů(nejsou finančně ohodnoceny a z hlediska splácení půjčky by byly tedy neperspektivní) a pak si tady za pár let budeme plakat na vlastním hrobě, že tu máme jen lékaře z Ukrajiny a učitele bez kvalifikace nebo přesluhující důchodce před katedrou jako za komančů.
Smajlík  jsemnegeniální
31.05.2010 21:21:44
Nebojte se. Listinu základnách práv a svobod zná každý. A podle:
Článek 33
(1) Každý má právo na vzdělání. Školní docházka je povinná po dobu, kterou stanoví zákon.
(2) Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.

Takže pokud něco navrhne TOP09 a ODS, tak podáme žalobu k ústavnímu soudu. Pokud ústavní soud rozhodně opět špatně, půjdeme výš


Jinak kapitalismus umírá a je čím dál více závislý na půjčkách, bude se snažit je cpát všude. Nemůže to trvat věčně, narkoman také nemůže věčně zvyšovat dávku.
 nazornazor Muž24 Kategorie
31.05.2010 16:07:56
reed: Jsou obory, které nejsou ekonomicky výnosné, ale potřebné. Co s tím? Buď nastane velký odliv a budou chybět ve státu, nebo při splácení školného od určité úrovně nedostane škola téměř žádné další peníze a nic se nezmění.
------------
libik: Ne, takové obory neexistují :)

Děláš si srandu nebo jsi tak názorově omezený? Mohla bych ti výjmenovat desítky ekonomicky nevýnosných ale potřebných vš oborů! Já například studuji psychosociální péči o postižené. Nástupní plat lehce nad 10 tisíc. Máš pocit, že společnost by se bez mého povolání obešla? Já rozhodně ne.
Smajlík  katvelon Žena25 Kategorie
31.05.2010 14:12:49
Sturbannführer: Doteď jsem tě Lipperte považoval za docela inteligentního člověka, se kterým jsem se v moha věcech shodl, ale tady ses předvedl jako pořádnej vůl.
Smajlík  sperma
31.05.2010 14:06:39
"ODS po volbách plánuje zavést takzvané odložené školné, které by posluchači spláceli až po absolvování studia. TOP 09 chce naopak peníze od studentů vybírat přímo za každý akademický rok. Věci veřejné zase studentům technických a přírodovědných oborů slibují na školném poloviční slevu"
- Zdroj ihned.cz

Pořád se může schválit zákon, že by se to platilo HNED.
 sperma
31.05.2010 13:15:44
libik

Uplatnění je velmi pestré, ale platové ohodnocení neodpovídá. Bez vysoké školy můžeš na tuto práci zapomenout.
 zdenkaaa
31.05.2010 12:43:05
To si snad děláš srandu. Takže když vystuduju sociální práci, kde nástupní plat je v našem kraji (o problematice krajů se tu nikde nezmiňuješ i když je to pro výši platů snad nejpodstatnější) 13 - 14 000, o průměrném platu si můžu nechat zdát, z toho mám platit dluh škole, nájem, jídlo a spořit svým dětem na VŠ a ještě sobě na důchod...

ŠKOLNÉ JE V TOMHLE PŘÍPADĚ ŠPATNÉ I JEN JAKO VTIP.
zdenkaaa
------------
V první řadě vůbec nemáš jít na VŠ, pokud nebudeš mít dostatečně dobré uplatnění.


Např. lékař pět let po škole jen stěží dosáhne průměrného platu. Jedinou možností je jít dělat do zahraničí. Ovšem kdo bude léčit u nás, to už se jaksi neřeší.
Viděl jsi někdy platy učitelů? A to třeba zrovna nepovažuji za zbytečný obor.
---------
Znovu - je to státní sektor a ten se chová trochu jinak.
 libik Muž32 Kategorie
31.05.2010 12:24:29
To si snad děláš srandu. Takže když vystuduju sociální práci, kde nástupní plat je v našem kraji (o problematice krajů se tu nikde nezmiňuješ i když je to pro výši platů snad nejpodstatnější) 13 - 14 000, o průměrném platu si můžu nechat zdát, z toho mám platit dluh škole, nájem, jídlo a spořit svým dětem na VŠ a ještě sobě na důchod...

ŠKOLNÉ JE V TOMHLE PŘÍPADĚ ŠPATNÉ I JEN JAKO VTIP.
 zdenkaaa
31.05.2010 12:12:23
Nebudu číst celou diskuzi, jen by mě zajímalo, odkud čerpáš svá tvrzení. Pokud jsi četl tzv. Bílou knihu vzdělávání, tak tam je všechno trochu jinak.

A vysokoškoláci nemají automaticky vyšší příjmy. Např. lékař pět let po škole jen stěží dosáhne průměrného platu. Jedinou možností je jít dělat do zahraničí. Ovšem kdo bude léčit u nás, to už se jaksi neřeší.

Viděl jsi někdy platy učitelů? A to třeba zrovna nepovažuji za zbytečný obor.

Viděl jsi platy vysokoškolských profesorů?

Nemůžeš vycházet pouze z platů největších právníků, dneska už totiž není taková sranda se uplatnit bez ohledu na odborné schopnosti, počítačových expertů a manažerů velkých nadnárodních firem, tam se totiž všichni vysokoškoláci nevejdou.
Smajlík  kristusek Muž37 Kategorie
31.05.2010 12:03:07
A to nevěříš na manipulaci lidí, když jsi zdárným příkladem. Potlač u lidí selský rozum a oslavuj vědeckou logiku. Vymyj mozky dětem ve školách. Pak jim podsuň h*vno zabalený do růžového obalu s červenou mašlí. Dej správné podprahové signály do TV. A vualá lidé si zvolí ty strany, které jim místo h*ovna zabalí ty nejodpornější sr*sčky. To jsou mé dojmy z voleb a z tvého příspěvku.

(kdo nepochopil tak hezky zabalený h*ovno = levice a škola zadarmo a hezky zabalený kýbl sr*ček = pravice a dluhy i když manipulace tvrdí opak, že levice = dluhy. Ale stejně o rozdílu mezi levicí a pravicí netřeba se hádat, protože obojí stojí za h*vno, jen u pravice si to lidé ještě nevyzkoušeli a jejich schopnost předvídat co k čemu vede - příčina a následek - je stále nulová. Ale co si kdo zvolil to bude mít a sám se v těch h*vnech vykoupe. Tedy pokud ne on, tak jeho děti.)
 Silencio Žena22 Kategorie
31.05.2010 11:40:42
ano super, budu 5 let studovat VŠ, pak je nástupní plat bez praxe cca 22 000 hrubýho = 17-18 000 čistýho, což má každý, kdo má střední a alespoň trochu praxe. A dále budu z tohoto platu splácet dalších 10-25 let půjčku na studium (přičemž mi plat poroste zhruba na dvojnásobek což je 40 000 hrubýho = 30 000 čistýho během těchto deseti až 15 let). Když to spočítám a shrnu, budu na tom podobně jako lidi se střední co se financí týče, ale budu zadlužená a na stáří budu mít dobrý plat (při tom, co za jedy se přidává do potravin je ale pravděpodobnost předčasného úmrtí vysoká nebo minimálně je vysoká pravděpodobnost toho, že budu vydávat hodně peněz za doktory a léky až budou všichni doktoři soukromí. Taky na důchod si budu muset spořit tak 10-20 procent z platu abych pak vyžila až na důchody nebude tedy pokud se ho dožiju viz výše, takže mi z VŠ platu nějaká závratná částka nezbyde..). Co víc si přát:)
Smajlík  Silencio Žena22 Kategorie
31.05.2010 10:32:34
Kdyžtak nepřevyšuje, jo, moje chyba, snad se chápem :-) A ještě mě napadá, jak by se to dělalo se soukromýma školama? Jely by dál stejně?
 Jituzka Žena Kategorie
31.05.2010 10:27:24
Taky se mi nezdá, že by státní sektor jakkoliv reagoval. Doktorů a zdravotních sester bylo málo vždycky a pořád jich málo je. Poptávka a nabídka funguje jen v soukromém sektoru.
 granule
31.05.2010 10:21:39
libik: Už teď je málo učitelů, doktorů, zdravotníků a vědců, kteří obvykle prchají do zahraničí, kdy se jim začnou zvyšovat platy? Už se těším...
 BlackRainbow Žena24 Kategorie
31.05.2010 10:17:57
Jako základní schéma dobré, o tom žádná. K 31.05.2010 10:02:43: Samozřejmě tohle nejde aplikovat na všechny obory, tedy ne na ty, které jsou odkázány na stát. Už teď je situace taková, že v některých oborech nabídka převyšuje poptávku a v žádném případě se to neřeší zvýšením platů, ale náborem inteligence z východu.
 Jituzka Žena Kategorie
31.05.2010 10:17:45
gold wing: Hochu, ty bys zasloužil nakopat do koulí. Až budeš někdy muset 8 hodin v kuse přemýšlet a žhavit mozek, pak možná poznáš jak je programování "jednoduchý".
Faktem ale je, že dělňas si osm hodin někde stojí, přemýšlí nad svýma věcma a občas přenese cihlu. Programátor se musí celou dobu soustředit a makat hlavou, protože když to nedělá, není za ním vidět žádnej výsledek a vyhodí ho. Je to duševně opravdu velmi vyčerpávající, ale to lemplové jako ty nikdy nepochopí a vždycky si budou stěžovat, jak je práce za pásem náročná.

PS: Jeden z důvodů, proč jsem si tohle vybral je, že s postupem robotiky a automatizace se manuální práce postupně stane zbytečnou a lidi jako ty přijdou o práci. Zatímco všichni, kdo dělají hlavou budou mít uplatnění jistý.
Mohl sis vybrat stejně a nemusel sis stěžovat jak jsou programátoři mimo realitu a jak si těch blbých třicet tisíc nezaslouží.
Smajlík  prober se
31.05.2010 10:02:43
Učitel. Při splácení školné od průměrné mzdy škola od učitele téměř nikdy nic nedostane, protože učitelé na průměrné mzdy horko těžko dosáhnou. Škola peníze navíc neuvidí.
-------
Škola peníze dostane samozřejmě předem, pokud pak člověk chce, může si vzít studentskou půjčku od státu a dluží pak státu.

takže mi řekni, kdo ti bude učit ty tvý skvělý inteligentní lidi, co půjdou jen na "potřebný" obory? A že nejsou ekonomicky výnosný, ale potřebný obory? Haha, odkud jsi přiletěl? Co třeba učitelé (počínaje mateřskou školou, konče VŠ), zdravotníci a tak dále a tak dále??? Žádný učitel, co znám, nedostává plat adekvátní svému vzdělání. A chceš mi snad tvrdit, že člověk může učit bez vysokoškolského titulu?
jestevicblond
--------
Státní zaměstnanci jsou samozřejmě tak trochu mimo obyčejnou sféru.
To ale není problém školného, je to problém jejich nízkých platů(především u doktorů).

To cos tady vyplodil by vymyslela i cvičená opice, předpokládám, že to bude mnohem propracovanější. Podle toho tvého scénáře by se přestali studovat lékařské a pedagogické fakulty plus by lidi přestali chodit na školy, kde je vysoká úmrtnost - takže by začala stagnovat i věda a nejvíc lidí by se hrnulo na ekonomky a na právnický... pěkná budoucnost. Anebo by se naopak to školné dalo na platy a byli bychom tam kde na začátku.
BlackRainbow
--------
V zahraničí to funguje dobře a žádný z tvých katastrofických scénářů se nekoná. Lidé by chodili především na školy, kde po dostudování získají adekvátní plat. Učitelé a doktoři jsou placení státem - je to specifická situace. Ale pokud by tito lidé přestali konat svojí činnost, logicky by poptávka prudce vzrostla a nabídku by musely vyrovnat vyšší platy. Státní sektor samozřejmě v této oblasti reaguje pomaleji, ale přesto reaguje.
Stejně všechno ostatní by odřídila docela bezpečně nabídka-poptávka. Pokud by byl nedostatek vědců, zvýšil by se jejich plat, zvýšila by se poptávka, více lidí by začalo chodit na školy vedoucí k vědecké činnosti atd.
Prostě trh.

PS : Poprosil bych, aby sis osobní urážky schovala do hospody.
 libik Muž32 Kategorie
31.05.2010 09:54:33
Víš, hodně se tady opíráš o nabídku-poptávku, že když na něco lidi nepolezou, bude jich málo a zvýší se jim platy, aby mohli půjčku splatit. Například učitelé. Jenže zrovna těch je málo už teď. Tedy málo těch KVALITNÍCH. Ti dobří se buď uplatní jinde, nebo musí svou práci milovat a berou to jako poslání, i když je pro ně 25 000 nedosažitelnou metou.
Nebo diplomované zdravotní sestry. Nečteš pořád v novinách, jak mají mizerné platy a jak je jich málo? A za ty roky, co to čteš, vyrovnal jim snad někdo ten plat? Ne. Tak vidíš. Je jich málo, potřebujeme je. A stejně nabídka-poptávka nefunguje. Dokud se nestane něco s tím, je blbost zaváděť to, co říkáš.
 Melissandra Žena24 Kategorie
31.05.2010 09:32:20
To cos tady vyplodil by vymyslela i cvičená opice, předpokládám, že to bude mnohem propracovanější. Podle toho tvého scénáře by se přestali studovat lékařské a pedagogické fakulty plus by lidi přestali chodit na školy, kde je vysoká úmrtnost - takže by začala stagnovat i věda a nejvíc lidí by se hrnulo na ekonomky a na právnický... pěkná budoucnost. Anebo by se naopak to školné dalo na platy a byli bychom tam kde na začátku.
 BlackRainbow Žena24 Kategorie
31.05.2010 08:33:16
Jinak jestli ti plat 15 000 hrubýho, co mají moji bývalý spolužáci z VŠ připadá jako obr příjem, tak jen čumím. Ale jsi demagog, to je znát.
fka
----------------
Přesně kvůli takovým lidem je to školné potřeba. Než šli na takovou VŠ, měli si zjistit, jaké je uplatnění a průměrný plat. Což teď nedělají, ale kdyby měli po dostudování zaplatit třeba 250 000,-(tj. 25 000,- na semestr), pravděpodobně by na takovou školu nešli, ten obor by přestal prosperovat, protože by neměl dostatek studentů a měli bychom o jeden zbytečný obor méně. Přesně o tohle jde.
Teď stát dotuje nemalými prostředky obor, ze kterého vyjdou lidé, kteří nepřinesou o nic víc, jak kdyby na ten obor nechodili.

-------------
takže mi řekni, kdo ti bude učit ty tvý skvělý inteligentní lidi, co půjdou jen na "potřebný" obory? A že nejsou ekonomicky výnosný, ale potřebný obory? Haha, odkud jsi přiletěl? Co třeba učitelé (počínaje mateřskou školou, konče VŠ), zdravotníci a tak dále a tak dále??? Žádný učitel, co znám, nedostává plat adekvátní svému vzdělání. A chceš mi snad tvrdit, že člověk může učit bez vysokoškolského titulu?
Smajlík  jestevicblond
31.05.2010 08:05:50
O to se musí již postarat poptávka-nabídka sama.
-------------------------
O to se třeba stará na základních školách. Výuka cizích jazyků na ZŠ je tragická. Na VŠ pak chodí jedinci, kteří se pořádně nedomluví.


Ne, takové obory neexistují :).
--------------------------
Učitel. Při splácení školné od průměrné mzdy škola od učitele téměř nikdy nic nedostane, protože učitelé na průměrné mzdy horko těžko dosáhnou. Škola peníze navíc neuvidí.
 reed
31.05.2010 07:40:37
Něco mi tam chybí:
ad 1.1: Co se stane na oborech, které mají vysokou úmrtnost? Nestanou se z nich malotřídky? Pak by výrazně klesly příjmy škol od státu (dotace na studenta), které při nižším počtu studentů asi dorovná školné. Výsledek žádný extra nový příliv peněz.
------------
Školy teď dostávají za každého studenta finanční obnos od státu. Nově budou dostávat ještě finanční bonus od studenta. V zásadě žádný podstatný rozdíl.

Jsou obory, které nejsou ekonomicky výnosné, ale potřebné. Co s tím? Buď nastane velký odliv a budou chybět ve státu, nebo při splácení školného od určité úrovně nedostane škola téměř žádné další peníze a nic se nezmění.
------------
Ne, takové obory neexistují :).

Otázka je, zda si stát může dovolit riskovat pokles absolventů v určitých oborech? Třeba to, že veřejná správa neumí umístit velké množství dětí do školek, stojí obrovské peníze na chybějících daní z nepracujícího rodiče. A určitě není (masové) řešení platit 10-15 tis. měsíčně za školku, protože většině by se to prostě nevyplatilo.
reed
-------------
O to se musí již postarat poptávka-nabídka sama.
 libik Muž32 Kategorie
31.05.2010 07:24:09
Něco mi tam chybí:
ad 1.1: Co se stane na oborech, které mají vysokou úmrtnost? Nestanou se z nich malotřídky? Pak by výrazně klesly příjmy škol od státu (dotace na studenta), které při nižším počtu studentů asi dorovná školné. Výsledek žádný extra nový příliv peněz.

Jsou obory, které nejsou ekonomicky výnosné, ale potřebné. Co s tím? Buď nastane velký odliv a budou chybět ve státu, nebo při splácení školného od určité úrovně nedostane škola téměř žádné další peníze a nic se nezmění.

Otázka je, zda si stát může dovolit riskovat pokles absolventů v určitých oborech? Třeba to, že veřejná správa neumí umístit velké množství dětí do školek, stojí obrovské peníze na chybějících daní z nepracujícího rodiče. A určitě není (masové) řešení platit 10-15 tis. měsíčně za školku, protože většině by se to prostě nevyplatilo.
 reed
31.05.2010 06:16:38
Libiku, sorry, ale ty jako programator dostavas rychly velky prachy za nic. Jiste, ty si samozrejme myslis, jak hrozne moc jsi zkusil, nez ses naucil programovat a ze si je zaslouzis, ale neni to tak, ze by tvoje usili bylo nejak vyrazne vetsi, to si jen namlouvas. A prave proto,ze nemas poneti a cene penez v cechach, zijes v nejaky diskotece - viz bod 3.1. a dalsi.
gold wing
------------
Jedna z priorit, proč jsem šel na obor softwarové inženýrství, bylo uplatnění a průměrný plat. A je celkem jedno, jestli jsou to velký prachy za nic nebo jsou to velký prachy za něco. Existuje tady poptávka, která vysoce převyšuje nabídku, programátoři jsou a budou potřeba.
Jinak je zajímavé, že si neuvědomuješ, že ty vysoké školy musí někdo platit...
 libik Muž32 Kategorie
31.05.2010 06:12:08
Libiku, sorry, ale ty jako programator dostavas rychly velky prachy za nic. Jiste, ty si samozrejme myslis, jak hrozne moc jsi zkusil, nez ses naucil programovat a ze si je zaslouzis, ale neni to tak, ze by tvoje usili bylo nejak vyrazne vetsi, to si jen namlouvas. A prave proto,ze nemas poneti a cene penez v cechach, zijes v nejaky diskotece - viz bod 3.1. a dalsi.
Smajlík  gold wing
31.05.2010 05:55:54
Jak to čtu, tak s tebou souhlasím. Hlavně se mi líbí ta myšlenka, že by potom fakticky platili apsolventi vysokých škol studentům vysokých škol ony radovánky. Je pravda, že znám docela dost lidí, kteří vysokou flákali a pak to nedodělali. Dokonce jsem se setkala s jedním klukem, který se celých půl roku neučil, učebnici si tedy přečetl, to ano, ale pak se hrozně vztekal, protože vyletěl od zkoušky. Když jsem mu řekla, ať si učení rozvrhne na dny do další zkoušky a nechá si pár dní na opakování, tak mi vynadal, protože ho snad chci naučit se učit ne? Co si to vůbec dovoluji. :-)

Tak takový by si to potom dost rozmyslel.

A nebo znám holku, která celých půl roku jenom chodila s kamarády po hospodách a po mejdanech a potom se hrozně moc divila, že neudělala ani napodruhé zkoušku z Mikroekonomie a vyletěla ze školy jako namydlený blesk. Ne každý je tak geniální, aby se naučil látku za půl roku během týdne. Ano, i takovou holku znám. Ta takhle vystudovala Karlovu univerzitu. Ale ta má opravdu v hlavě. A takových není moc.

Souhlasím s tebou. Pokud to bude provedeno tímto systémem, který jsi zde nastínil, tak je to dobrý nápad.
 afrominerva Žena27 Kategorie
31.05.2010 02:43:41
Takze radeji nechas platit studenty, jen at jdou na skoly, po kterych maji s tam nabytymi znalostmi prakticky nulove uplatneni, hlavne ze plati...?
------------
To je jejich boj, jsou to dospělí lidé a pravidla znají.

Co je na tom nespravedliveho? Devastacni? To je snad jasne, ze kdyz se ta skola zrusi, ze to je devastace, opet, proc je to spatne? Je to lepsi, nez nechat studovat zbytecne skoly.
V cem je problem zprisneni studia a motivace lidi, kteri se dobre uci a jak se do toho plete stat?
-----------
Protože jak stanovíš které školy mají ve kterých oborech omezit počet studentů? Myslíš že to jde mávnutím kouzelného proutku? Jak chceš určit bez zásahu státu, která škola či obor se omezí či zruší? Opět o čem jsem mluvil - máme problém, máme ideální stav, neexistuje ideální řešení. Stanovit spravedlivá pravidla pro všechny prostě nejde.
Proto jsem pro školné, neboť potom to reguluje sám trh, a to je nejlepší vůdce.
 libik Muž32 Kategorie
31.05.2010 01:52:10
libik
Takze radeji nechas platit studenty, jen at jdou na skoly, po kterych maji s tam nabytymi znalostmi prakticky nulove uplatneni, hlavne ze plati...? Proc musi byt VS v kazde prdeli, kdyz muze ten student dojet do velkeho mesta? Dovolim si rict, ze je to stejna uroven jako community college v USA. Co je na tom nespravedliveho? Devastacni? To je snad jasne, ze kdyz se ta skola zrusi, ze to je devastace, opet, proc je to spatne? Je to lepsi, nez nechat studovat zbytecne skoly.

V cem je problem zprisneni studia a motivace lidi, kteri se dobre uci a jak se do toho plete stat?
 afk
31.05.2010 01:33:07
1: Kde vezme začínající doktor plat 25 000 Kč ?
2. Učitel na 25 000 Kč nedosáhne nikdy - a to má VŠ vzdělání !
3. Pokud budeš půjčku za studium plácet 10 LET, kdy si vezmeš hypotéku na byt? Nepočítej, že ti banky dají hypotéku ještě na 20 let, když nemáš splacený svůj desetiroční dluh !
4. Jak vznikla krize z ameriky - z nesplácených půjček - !!!!
pavel24
---------------------
1.To je problém platů doktorů, které musí být navýšeny, nikoli školného.
2.Poptávka-nabídka. Nebude-li dost učitelů, jejich platy se zvýší.
3.1000-2000 měsíčně jako výdaje navíc budou znamenat, že nebudu mít na hypotéku? Studentská půjčka není standardní půjčka, čili to i banky budou platit jinak.
4.To je trochu složitější.

Reseni neni v zavedeni skolneho, ale v upraveni soucasnych podminek a to omezeni vzniku novych VS a omezeni stavajicich (uplatneni studentu v praxi znamo je, vyvodit zavery muzes)
------------------
To bude dost nespravedlivé a devastační.

motivaci studentu, zprisneni studia a filtraci lidi, kteri tam proste nemaji co delat.
----
To je zájem jednotlivých škol, když do toho bude zasahovat stát, budou jenom problémy.

Podpora kultury je specificka problematika.
--------
Kultura jako taková nesouvisí skoro s ničím, proto.
 libik Muž32 Kategorie
31.05.2010 01:24:47
libik
Tady mas relevantni seznam statu a jejich skolstvi, podivej se na hlavne na Norsko (Svedsko...)
zkracovatko.cz/qk0 proc to nemuze podle tebe fungovat u nas? Dan? Ne. Ono to totiz muze fungovat, ale pravice to nechce.

Reseni neni v zavedeni skolneho, ale v upraveni soucasnych podminek a to omezeni vzniku novych VS a omezeni stavajicich (uplatneni studentu v praxi znamo je, vyvodit zavery muzes), motivaci studentu, zprisneni studia a filtraci lidi, kteri tam proste nemaji co delat. Nemas na to? Nechceme te tady. Skola je od toho, aby ses ucil, ne chlastal a sukal... lidi dneska jsou dneska tlaceni k tomu a zijou v tom, ze tu VS mit musi, ze je to neco, co je proste fakt. A VS se jim bohuzel prizpusobujou. To je spatne. Pak se nediv, ze vznika VS v kazde prdeli CR.

Podpora kultury je specificka problematika. Podpora VS neni? Proc? Podpora cehokoliv je specificka zalezitost, protoze se konkretizujes na danou oblast... takze nehazej neco, co sem nepatri.
 afk
31.05.2010 01:00:01
1: Kde vezme začínající doktor plat 25 000 Kč ?
2. Učitel na 25 000 Kč nedosáhne nikdy - a to má VŠ vzdělání !
3. Pokud budeš půjčku za studium plácet 10 LET, kdy si vezmeš hypotéku na byt? Nepočítej, že ti banky dají hypotéku ještě na 20 let, když nemáš splacený svůj desetiroční dluh !

4. Jak vznikla krize z ameriky - z nesplácených půjček - !!!!
Smajlík  pavel24
31.05.2010 00:52:36
placeni skolneho neni cesta, ale jedna z mnoha cest. Je postavena na ciste ziskovych, sobeckych zakladech. Jsou dalsi priklady reseni, ale lide nahore je nechteji videt... zkus se zamyslet nad necim dalsim, efektivnim, schvalne, na co prijdes.
-------------
Nic mě nenapadá, nechávám ti prostor, abys mi to osvětlil. A nejlépe by to řešení mělo v některém státě už fungovat a být úspěšné, jinak to je dost... nerelevantní.

Ale ja si taky stejne jako VS muzu vybrat, jestli chci jit do divadla, muzea...
--------
Však taky za divadlo či muzeum platíš. Ale podpora kultury obecně je dost specifická problematika. Přirovnání je pak velmi abstraktní a dost nepřesné.

a zdravotnictvi je znacne diskutabilni, kdyz budu zrat ve fastfoodu jak hovadko, je logicke, jake to bude mit zdravotni dusledky...
-----------
Opět tu máme problém x ideální stav. Neexistuje řešení. Samozřejmě by bylo nejspravedlivější, kdyby ti, co o sebe nepečují platili vyšší výdaje na zdravotnictví. Ale to prostě nejde dost dobře udělat.

A stát od takových něco mít bude, pokud se zruší rovná daň a zavede "milionářská".Je neslýchané, aby jeden s dvacítkou v hrubém platil tolik, co má stovku bruto...
--------
Neplatí stejně. Ten s dvacítkou odvádí 4000, ten se stovkou 20 000. Navíc takový krok jako milionářská daň bude dosti devastační - ve výsledku pak asi ztratíme víc než získáme.
Ale připomíná mi to učebnici dějepisu, kde jsem před rokem četl : "Komunistická strana získala na svojí stranu populistickou milionářskou daní velkou podporu lidí"
 libik Muž32 Kategorie
31.05.2010 00:39:03
To bude asi další ze vtipů, dodavatele vtipů.
Smajlík  Krištoff
31.05.2010 00:29:03
libik : tím se vlastně dostáváme ale k zásadnímu problému.Na školné nebudou mít nejen studenti, ale co je největší paradox, nebude mít aní stát-pokud se nezadluží.
První návratnost po půjčce je až po devíti letech a pokud to bude formou zvýšení daňových sazeb, tak stát tento návrat skoro nepozná.

Pravda je, že lidé s vysokoškolským vzdělání, mají velké příjmy.A stát od takových něco mít bude, pokud se zruší rovná daň a zavede "milionářská".Je neslýchané, aby jeden s dvacítkou v hrubém platil tolik, co má stovku bruto...

Navíc nikdo nepočítá se studenty, kteří studují peďák, medicínu a ano...advokáti prvních pět let maj taky houby :D
 suvurov Muž30 Kategorie
31.05.2010 00:27:55
granule
"...už se mě to nebude týkat, tak je mi to celkem fuk... " :D

libik
Ale ja si taky stejne jako VS muzu vybrat, jestli chci jit do divadla, muzea... a zdravotnictvi je znacne diskutabilni, kdyz budu zrat ve fastfoodu jak hovadko, je logicke, jake to bude mit zdravotni dusledky... ano, jsou vrozene nemoci a dalsi specialni pripady, ale nemuzes jednoznacne hodit zdravotnictvi jako neco, co si clovek nevybira, kdyz to neni uplne pravda. Takovych pripadu, kdy platim neco, co "nechci" jsou desitky... placeni skolneho neni cesta, ale jedna z mnoha cest. Je postavena na ciste ziskovych, sobeckych zakladech. Jsou dalsi priklady reseni, ale lide nahore je nechteji videt... zkus se zamyslet nad necim dalsim, efektivnim, schvalne, na co prijdes.

Sturbannführer
Tady nejde o prachy, ale o princip nesmyslnosti poplatku na VS. Kdyz ti reknu, ze musis platit za X, Y, Z a nahodim ti to jako zdanlive uzasne reseni a budu ho tvrde protlacovat jako jedine spravne a zamerne zanedbavat ostatni mozna reseni (vcetne pro a proti obou reseni), taky tomu uveris?
 afk
31.05.2010 00:23:20
sturmbannführer - výborný nápad těš se už si pro ní jdu
Smajlík  ahriman Muž27 Kategorie
31.05.2010 00:22:42
Na školný nemám vyhraněný názor a už se mě to nebude týkat, tak je mi to celkem fuk. Jen mám trochu pochybnosti o tom, jestli se tím ještě víc nesníží kvalita výuky, přecejen u nás jsou ty placené většinou horší. A ještě by mě zajímalo, jak k tomu přijdou absolventi medicíny nebo různejch zdravotnickejch bakalářskejch oborů. Platy nic moc, ale neřekla bych, že tu školu studovali zbytečně a že se bez nich obejdem.
granule
--------------
To je problém nízkých platů absolventů medicíny, který se bude muset zanedlouho řešit. Ale není to problém poplatků.
 libik Muž32 Kategorie
31.05.2010 00:21:21
Dejme tomu, že je to jak říkáš. Hlavně to bude mít pozitivní dopad, když se ti ta škola nepovede a případně půjdeš na jinou a budeš platit platit platit. Jestli to bylo ze zdravotních či jiných důvodů, nezajímá.
fka
------------
Pokud máš zdravotní či jiné závažné problémy, můžeš si nechat přerušit studium na dobu neurčitou a navázat na něj, až se ti problémy vyřeší.

Jinak jestli ti plat 15 000 hrubýho, co mají moji bývalý spolužáci z VŠ připadá jako obr příjem, tak jen čumím. Ale jsi demagog, to je znát.
fka
----------------
Přesně kvůli takovým lidem je to školné potřeba. Než šli na takovou VŠ, měli si zjistit, jaké je uplatnění a průměrný plat. Což teď nedělají, ale kdyby měli po dostudování zaplatit třeba 250 000,-(tj. 25 000,- na semestr), pravděpodobně by na takovou školu nešli, ten obor by přestal prosperovat, protože by neměl dostatek studentů a měli bychom o jeden zbytečný obor méně. Přesně o tohle jde.
Teď stát dotuje nemalými prostředky obor, ze kterého vyjdou lidé, kteří nepřinesou o nic víc, jak kdyby na ten obor nechodili.

STUDIUM VŠ MÁ VÉST K VYSOKÉMU PŘÍJMU!!!
PANE BOŽE, TO NEMYSLÍŠ VÁŽNĚ. UŽ MUSÍM VOLIT CAPS LOCK. NÉ SI FAKT DEMAGOG A NEMÁ CENU TI TO VYSVĚTLOVAT.
fka
---------------
Samozřejmě, k čemu jinému má vést? Ať se ti to líbí nebo ne, společnost stojí na penězích. Penězi můžeš napříkald dotovat výzkum, který zachrání miliony lidí. Nebo výzkum, který jenom zlepší kvality miliardám lidem. Není na tom nic špatného. Uvědomuješ si doufám, že nějací dělníci na stavbě platí ze svého naprosto zbytečné školy, ač oni nikdy na žádnou školu nepůjdou? A kdyby ty peníze nevyletěly na ty zbytečné obory, můžou být nižší daně a oni by měli víc? Zdá se ti to nereálné? Ne není, je to tak, že všichni platí všechno a je potřeba si uvědomit, jestli to za to stojí.

Hezké jenže jsem se zapřisáhl že se nezadlužím. Nebudu stejný vůl jako mí rodičové, kteří si neuměli utrhnout od huby a pak to tak dopadlo, nebo nedej bože jako někteří spolužáci kteří si na noze vláčí olověnou kouli kontokorentů a to ani nezačali žít samostatně. Dřív bývalo zvykem startovat do života s našetřenou sumou koukám že dnes už to neplatí
ahriman
-------------
Pokud to je placení formou vyšší daně z příjmů, pak se ti může stát maximálně to, že to nesplatíš a tím to hasne :). Není to tedy klasický dluh.
Dřív byla jiná doba. Zase si uvědom, kolik si průměrný vysokoškolák lukrativního oboru vydělá a co si za to může koupit - to je s tím, co bylo dřív, neporovnatelné.

Někdy mi přijde, že jsi na drogách. Ty snad ty daně platíš rád... ?
Jistě soudruhu paroubku, tady je dalších deset tisíc. Očekávat od státu za polovinu vydělaných peněz nějaké služby? Kdepáák, to by mě ani nenapadlo. Ne, klidně si tím zasponzorujte důchodce, oni přece potřebují žít důstojně, já nemusím.
leninův plnovous
------------------
Jenže VŠ není služba pro všechny, na rozdíl od mnoha jiných. A máme 200 miliard deficit, ať se ti to líbí nebo ne, služeb je tu více n
 libik Muž32 Kategorie
31.05.2010 00:19:54
Pořád školné, školné... Jsou tady jiné problémy. Když je někdo taková socka, že nemůže s vysokoškolským diplomem 5 let po škole splácet tisícovku, nebo dvě měsíčně po dobu několika let tak ať prodá ledvinu a má to splacené hned a ještě podpoří zdravotnictví.
 Sturbannführer Muž Kategorie
31.05.2010 00:11:04
Na školný nemám vyhraněný názor a už se mě to nebude týkat, tak je mi to celkem fuk. Jen mám trochu pochybnosti o tom, jestli se tím ještě víc nesníží kvalita výuky, přecejen u nás jsou ty placené většinou horší. A ještě by mě zajímalo, jak k tomu přijdou absolventi medicíny nebo různejch zdravotnickejch bakalářskejch oborů. Platy nic moc, ale neřekla bych, že tu školu studovali zbytečně a že se bez nich obejdem.
 granule
31.05.2010 00:08:21
libik
"Protože je spravedlivé, aby si každý(v rámci mezí) platil to, co spotřebuje."

Pokud chces zpoplatnit VS, prekrocis tu mez. Proc si pak lidi neplati sami zdravotnictvi, kdyz tam musi chodit, neplati si sami kostel, kdyz tam chodi, neplati si sami kulturu, kdyz je zajima, atd, atd..? Tahle cesta "muj pisecek" opravdu z dlouhodobeho hlediska nikam nevede, leda k oligarchii a pod ni individualisti... Daleko vetsi smysl pro spolecnost a jeji rozvoj ma jeden utopicky smer, pokud se nestane nastrojem, jak se stal, viz historie, ale to jen na okraj, zrizeni neceho takoveho je dnes prakticky nemozne, ne transformaci dnesni spolecnosti...
afk
-------------
Tak určení mezi přes kterou je dobré nebo dobré nejít je vždy diskutabilní. A hlavně každý má tu mez jinde(a je to pochopitelné).

Zdravotnictví, sociální podpora atd. tu jsou v rámci solidarity a nemoc či vyhazov si člověk nevybírá. VŠ si člověk vybrat může.

Poplatky společně s půjčkou NEJSOU devastační, a jak jsem psal - jsou asi jedinou možnou cestou, jak vyřešit problémy, o kterých jsem psal. Nejsou zázrak, nejsou spasení, jsou pouze cestou.

To je na jednu stranu pravda, ale musíš počítat, že ten člověk bude potřebovat peníze na bydlení, rodinu a já nevím, co všechno, nemá jistotu toho, že bude mít takovou práci, kterou by měl mít se svým vzděláním, ba dokonce nemá jistotu, že bude mít vůbec nějakou práci
má přes dívka
-----------------------
To je mi jasné, ale opět - je tu problém a neexistuje ideální řešení. Nejlepší by bylo, kdyby studenti, co na to nemají nebo co neseženou práci vůbec na tu školu nešly. Ale takhle jednoduše to nefunguje. Pokud si člověk vybírá VŠ, měl by si zjistit informace o uplatnění a průměrném platu. Přece jenom při nástupu na VŠ je už člověku přes 18 let.

Příklad:
Dejme tomu, že by člověk s VŠ dlužil státu po dostudování 250 000,-. Při splácení po dobu 10 let to je 25 000,- na rok. Pokud nevydělá navíc ani 25 000,- na rok oproti lidem bez titulu, tak na té VŠ nemá co dělat. Pokud tolik vydělá a lidé, co těch 25 000,- navíc nemají, normálně žijí, dokáže to i on. A to se tu bavíme o docela velké částce(25 000,- na semestr).

Shrnuto : Bude tu samozřejmě pár lidí, kteří si vyberou špatně a budou muset splácet něco navíc. Nicméně studium by měla být určitá zodpovědnost, člověk by si měl být vědom důsledků. A nevěřím tomu, že by tu půjčku během 25 let nedokázali bez větších problémů splatit.

A jsou nějaké odhady, kolika studentů by se to týkalo?
Já jen, že "dávat" půjčky také něco stojí a jakým způsobem by to zatížilo rozpočet???
Nesmíme zapomínat na zásadní fakt, že stát dá půjčku studentům, ale kde veme peníze na školní výbavu a další potřebné věci, který musí stát dokupovat???
Jak víme...peněz na rozhazování moc není a tím míň dávat půjčky jejichž návratnost se projevuje nejdřív po devíti letech....
suvurov
--------------
Zajímavé, nad tímto jsem nepřemýšlel... To by teoreticky mohla být zásadní trhlina
 libik Muž32 Kategorie
31.05.2010 00:08:02
Někdy mi přijde, že jsi na drogách. Ty snad ty daně platíš rád... ?

Jistě soudruhu paroubku, tady je dalších deset tisíc. Očekávat od státu za polovinu vydělaných peněz nějaké služby? Kdepáák, to by mě ani nenapadlo. Ne, klidně si tím zasponzorujte důchodce, oni přece potřebují žít důstojně, já nemusím.
Smajlík  leninův plnovous
31.05.2010 00:07:31
Hezké jenže jsem se zapřisáhl že se nezadlužím. Nebudu stejný vůl jako mí rodičové, kteří si neuměli utrhnout od huby a pak to tak dopadlo, nebo nedej bože jako někteří spolužáci kteří si na noze vláčí olověnou kouli kontokorentů a to ani nezačali žít samostatně. Dřív bývalo zvykem startovat do života s našetřenou sumou koukám že dnes už to neplatí
 ahriman Muž27 Kategorie
30.05.2010 23:59:12
STUDIUM VŠ MÁ VÉST K VYSOKÉMU PŘÍJMU!!!

PANE BOŽE, TO NEMYSLÍŠ VÁŽNĚ. UŽ MUSÍM VOLIT CAPS LOCK. NÉ SI FAKT DEMAGOG A NEMÁ CENU TI TO VYSVĚTLOVAT.
 fka
30.05.2010 23:56:32
Jinak jestli ti plat 15 000 hrubýho, co mají moji bývalý spolužáci z VŠ připadá jako obr příjem, tak jen čumím. Ale jsi demagog, to je znát.
Smajlík  fka
30.05.2010 23:54:44
Dejme tomu, že je to jak říkáš. Hlavně to bude mít pozitivní dopad, když se ti ta škola nepovede a případně půjdeš na jinou a budeš platit platit platit. Jestli to bylo ze zdravotních či jiných důvodů, nezajímá.
 fka
30.05.2010 23:52:02
Oprava: Devět let.
 Melissandra Žena24 Kategorie
30.05.2010 23:51:03
Z mého hlediska jde i o jiné věci. Zaprvé pokud budou školy za šílený pálky, tak bych navrhla, aby byly povinné jen předměty, které opravdu člověk k vystudování potřebuje. Třeba můj kamarád studující učitelství matematiky a informatiky opravdu nepotřebuje Filozofii (leda by si sčítal žáky Sokrata nebo tak něco) nebo Jazykovědu. Ovšem kantoři učící tyhle předměty na nich často lpí a snadno člověk může vyletět na něčem, co vůbec nepotřebuje.
Zadruhé - je hezké, že může splácet půjčku až po škole. Takže jako v 24 vylezu ze školy, budu se modlit, abych měla práci hned a nemusela po nějaké době hledat jinou, pak budu do 34 splácet půjčku a od 35 výš si teprv můžu šetřit na vlastní život, tedy byt a děti. A pak se divíme, jak jde porodnost do háje. Kdo by měl dítě v pětadvaceti, když má ještě šest let utaženej opasek půjčkou a o vlastním bydlení si může nechat zdát?
 Melissandra Žena24 Kategorie
30.05.2010 23:47:32
dovodo: pokud to tak bude-to ti mimochodem nepřeju- tak se z toho nepoděláš, ale rovnou posereš :-)
Smajlík  suvurov Muž30 Kategorie
30.05.2010 23:42:39
no jenom aby, TOP 09 chce ty peníze vybírat hned na začátku každého roku...abysme se z toho ještě všichni nepodělali
 dovodo Muž23 Kategorie
30.05.2010 23:39:47
A jsou nějaké odhady, kolika studentů by se to týkalo?
Já jen, že "dávat" půjčky také něco stojí a jakým způsobem by to zatížilo rozpočet???
Nesmíme zapomínat na zásadní fakt, že stát dá půjčku studentům, ale kde veme peníze na školní výbavu a další potřebné věci, který musí stát dokupovat???
Jak víme...peněz na rozhazování moc není a tím míň dávat půjčky jejichž návratnost se projevuje nejdřív po devíti letech....
 suvurov Muž30 Kategorie
30.05.2010 23:38:24
jako docela s tebou i souhlasím, i když ne doslova, tak principielně máš pravdu. co se mi moc nelíbí je tvoje věta : "Pokud člověk s titulem vydělává více, pak pro něj není problém v rámci 10-25 let splatit studentskou půjčku". To je na jednu stranu pravda, ale musíš počítat, že ten člověk bude potřebovat peníze na bydlení, rodinu a já nevím, co všechno, nemá jistotu toho, že bude mít takovou práci, kterou by měl mít se svým vzděláním, ba dokonce nemá jistotu, že bude mít vůbec nějakou práci
 má přes dívka
30.05.2010 23:34:46
Odpovis mne na 30.05.2010 18:39:50 ze 456500? Dekuji
 afkPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk