Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Otázky - Vzkazy č.403388, vloženo 15.08.2009 23:53:36 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
VTIP 133
Pan Palačinka jde k autu, částečně ho rozebere, nadšeně z něho něco odendá, jde domů a hodí to do omáčky, kterou zrovna vaří.
"Tati, co to děláš?" ptá se syn pana Palačinky.
"Vosk už došel." odpoví pan Palačinka zasmušile.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

..
.
.
.

..

.
Pan Palačinka vaří svíčkou. A když pan Palačinka vaří svíčkovou, tak samozřejmě ze svíček. Ale jelikož již došly voskové svíčky
-------------------------------- ---------------------------------
Svíčk a či svíce je jednoduchý zdroj světla, používaný už od starověku. Funguje na principu přeměny chemické energie vázané v tuhém těle svíčky (tedy v jejím palivu) na světelnou energii.
Skládá se z těla svíčky a knotu.
Tělo je vyrobeno z hořlavého materiálu a bývá obvykle válcovitého tvaru. Může mít i jiný rotačně souměrný tvar, třeba tvar kužele apod. Používají se ale i tvary jehlanu, hranolu či zcela nepravidelné tvary, ty se vyskytují zejména u tzv.ozdobných svíček (postavy osob, figurky zvířat, srdíčka, zvonečky, vánoční stromky apod.)
Doprostřed těla svíčky je vložen hořlavý knot. Jako hořlavý materiál se užívá včelí vosk, parafín, stearin nebo lůj (popřípadě jiný tuhý tuk - třeba rybí či velrybí). Knot je obvykle vyroben z textilního materiálu. Svíčka byla až do objevu petroleje, svítiplynu a elektrických osvětlovacích těles jedním z nejdůležitějších umělých zdrojů světla (vedle loučí, pochodní, olejových lamp).
Pro osvětlování větších prostor bylo potřeba vždy mnoha stovek až tisíců svíček, které byly umísťovány do svícnů. Svícny jsou zvláštní podstavce respektive držáky svíček (mohou být nástěnné, stropní, stojanové apod.) a jsou používány především z bezpečnostních důvodů jako ochrana před požárem a opařením osob horkým voskem (popřípadě jako ochrana proti nežádoucímu poškození jiných předmětů voskem).
[editovat]Princip svíčky

Knot saje hořlavý materiál z těla svíčky, který se teplem plamene svíčky taví. Na povrchu knotu se pak hořlavina odpařuje a hoří (neboli oxiduje). Spotřebováváním hořlaviny (spalováním paliva) se svíčka postupně zkracuje. Moderní svíčky jsou vybaveny knotem, který se během hoření zkroutí do kraje plamene a tam uhořívá. U svíček užívaných v minulosti bylo třeba zbytky knotu odstřihovat.
[editovat]Zajímavosti a souvislosti

Svíčky se v dnešní době používají především při slavnostních příležitostech, zejména o svátcích, často při potřebě vytvořit zvláštní společenskou atmosféru, kterou dokáže vytvořit otevřený oheň (kromě svíček třeba také krb nebo táborový oheň apod.), např. narozeninové svíčky na dortu nebo při hromadných protestních shromážděních většího počtu osob (třeba 17. listopad 1989)
Svíce se používají též v křesťanské církevní praxi v chrámech, kostelích a kaplích, kde mají symbolizovat spojení člověka s Kristem, viz kostelní svíce
Mnoho svíček také bývá používáno na hřbitovech při vzpomínce na zemřelé
svíčky se používají i o Vánocích coby součást ozdoby vánočního stromku, v dnešní době jsou z bezpečnostních důvodů nahrazovány svíčkami elektrickými resp. barevnými žárovičkami
v dřívějších dobách se svíčky používaly i pro některé další (dnes již téměř zaniklé) činnosti, kupř.pro rozehřívání pečetního vosku při pečetění důležitých listin
svíčka se též v minulosti používala coby primitivní hodiny, podle zářezů na těle svíčky se dalo zhruba usuzovat, kolik je hodin (to za předpokladu rovnoměrného odhořívání materiálu resp. rovnoměrného úbytku paliva z těla svíčky v čase)
ze svítivosti tzv. standardní svíčky byla odvozena fyzikální jednotka svítivosti kandela.
[editovat]Technické údaje

Moderní svíčka hoří obvykle rychlostí 0.105 g/min. Vytváří množství světla odpovídající zhruba jedné jednotce lumen. Světelná účinnost je asi tisícina účinnosti žárovky. Barevná teplota světla je kolem 1,000 K.
Nejteplejší je plamen nad tmavěmodrou částí po jedné straně plamene (kolem 1400 °C). Nicméně tato část plamene je velmi malá a uniká z ní tak málo tepelné energie. Teplota většiny plamene se pohybuje okolo 1000 °C.
Doba hoření čajové svíčky je mezi 4 a půl a 5 hodinami.
----------------------------- ---------------------------

tak pan Palačinka musel použít svíčku z auta(elektrický iniciátor hoření pro zážehový motor)
 libik E-MAIL:   Muž20 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
27.08.2009 02:35:35
Jo, to ujde..
 xZdenish Muž27 Kategorie
16.08.2009 19:37:37
:-D
Smajlík  Stříbřenka* Žena28 Kategorie
16.08.2009 12:06:43
Tvoje vtipy jsou vždy nejlepší :-)
Smajlík  Regina004 Žena18 Kategorie
16.08.2009 09:50:04
No tak vysvětlení nebylo moc potřeba, rovněž vysvětlení svíčky s wikipedie..
A jak zde již bylo řečeno, vymontování svíčky z auta je otázka minuty. Takže částečné rozebírání je k ničemu.. Leda že by pro tu svíčku šel z kufru.. :))
 pan Mobil Muž10 Kategorie
16.08.2009 07:10:06
Taky sem si jako malej myslel, že se to dělá ze svíček :-)
 Metsä Muž Kategorie
16.08.2009 01:01:01
lol
sem se zasmála i dozvěděla něco nového
:)))
Smajlík  počůraná ruka Žena Kategorie
16.08.2009 00:41:35
genius one
Smajlík  Jizah Muž32 Kategorie
16.08.2009 00:22:22
Hmmm rozebrat pulku auta...
technologicky postup vyjmuti svicky z hlavy zazehoveho motoru(protoze vznetovi cili dieslaky zadny svicky nemaj ze..)
pristoupime k vozidlu odemkneme otevzeme dvere ohneme se otevreme kapotu u automobilu pristoupime k motorove casti sundame svickovy kabel vezmeme si orech potrebne velikosti a povolime (otacenim v protismeru hod rucicek) a hele svicka je venku prace pro kopita za 3 min. nemaj co delat...
 kolos5
16.08.2009 00:13:58
Ty poznámky pod čarou, to je velká pomoc. Člověk tak nemusí zbytečně googlit, co je to svíčka.
Smajlík  koblic MužKategorie
16.08.2009 00:01:08
libik ! libik! libik! Vsichni milujem libika !
Smajlík  Voky Muž28 Kategorie
15.08.2009 23:59:47
Znuděnej:
Ty jsi tady nový, viď? :)
doporučuji ti projít si můj profil a podívat se na pár vtípků ať jsi v obraze... přece jenom jich tady mám už 133 :)
 libik Muž32 Kategorie
15.08.2009 23:56:38
He ?
 Znuděnej Muž16 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk