Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.295204, vloženo 26.03.2008 20:38:54 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Automatické překladače
Tak jsem tak přemýšlel... Ocenili byste automatické překladače? Tedy krabička do které mluvíte a ona to pak řekne v jiném jazyce :).

Zdá se vám to jako sci-fi? Ale nikoli...

Od nalezení principu umělé neuronové sítě a její použití, se dají v jistých ohledech dělat zázraky. Zatím její největší použití tkví v tom, že vy mluvíte do počítače a pomocí neuronové sítě počítač zjistí, co přesně říkáte. Ono je to totiž v zásadě dost složité :). Ale v případě neuronové sítě nevadí, když je kolem vás nějaký ten ruch, jestli máte bas nebo tenor, jestli jste nachlazení apod.
Neuronová síť pracuje na podobném(takřka stejném) principu jako lidský mozek - samozřejmě v rámci možností(takže s UI zatím nepočítejte). Takže stejně tak dobře dokáže(pokud má dost údajů) i vyextrahovat ze všeho hluku pouze tu řeč.

Aby to taková neuronová síť zvládla je především potřebné dostat do ní co největší množství informací, které si pěkně po svém zchroustá. Výhoda je ta, že aby zjistila to, co má, tak nemusí procházet veškeré údaje (podobně jak v naší hlavě), ale jenom ty, které mají dostatečnou šanci na úspěch.

Jelikož je v takových sítích zapojen naplno i slovník jazyka a dále veškerá lingvistika, sémantika a já nevím co ještě všechno - dokáže rozpoznat, co je sloveso, co je podstatné jméno, co přídavné apod.

A pokud už víme, co je co a známe pravidla jiné řeči - není v zásadě problém to přeložit. Samozřejmě opět je potřeba snažit se té neuronové síti dát co nejvíce údajů, nechat jí přečíst knížky, mluvenou řeč i přesné příklady. Čím víc údajů - tím přesnější a lepší překlady.

Například když pak řeknete, že "kráva dojí mléko", tak pro program pak na základě již známých údajů je jasné, že kráva dojí mléko z vemene a nikoli že ho žere.

No tím jsem vám chtěl především přiblížit to, že to možné je... A rozhodně si nemyslím, že by to bylo sci-fi nebo hodně vzdálená budoucnost. Neodvažuji se říkat s přesvědčením, že určitě za x let to tady bude... Ale osobně si myslím, že za 10let už by mohly existovat velmi slušné překládací stroje.

Uvítali byste to? Že by se tímto způsobem domluvil kdekoli, kdokoli s kýmkoli a globalizace by se tedy posunula na další levl? Nebo radši preferujete současný stav?
 libik E-MAIL:   Muž18 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
27.03.2008 12:56:11
Čau,
podle mě jsi ten problém hodně zjednodušil :). Ale abych vyjádřil svůj názor, ne nepůjde to. A to ještě pěknou chvíli. Jenom pro představu :

V roce 1981 japonské ministerstvo průmyslu a obchodu poskytlo cca. 850 milionů dolarů na projekt s názvem "5. generation computer", jehož cílem bylo sestrojit počítač a napsat takový program aby tento počítač byl schopen :

1 . překládat jazyky
2. interpretovat obrázky
3. myslet jako lidská bytost

!!! TYTO CÍLE NEBYLY DODNES NAPLNĚNY !!!

A v zásadě to problém je. Je rozdíl mezi syntaktickou náplní věty a sémantickým obsahem. Pokud by jsi chtěl vytvořit takový formální jazyk, který by všechny takové podmínky obsahoval, pak myslím, že na jeho implementaci by jeden lidský život nestačil.
Je obrovský rozdíl jestli počítač pozná sloveso od podstatného jména nebo jestli má pochopit slovo kráva v kontextu zvířete nebo nadávky. Nemůžeš jen nasypat data, musíš velice přesně vymezit vztahy mezi těmito daty, vytvořit gramatiku podle které se bude řídit. Myslím, že i kdyby se to podařilo tak pamětové nároky na systém "s již známými údaji" by byli obrovské.
 Stormcatcher Muž24 Kategorie
27.03.2008 10:32:53
ne ne - lepší je to umět než když to za tebe bude dělat program

Když za nás bude pc počtat, mluvit, a třeba i překládat tak budeme k ničemu!
 Tvůj nepřítel Muž Kategorie
27.03.2008 09:51:25
Já to nepotřebuju, takže ne. Navíc pak by lidé ztratili motivaci učit se cizí jazyky a když se kouknu na dnešní děcka.. to by byl průšvih!
 vjoo Žena Kategorie
26.03.2008 22:32:12
Alfard : Tak to zaznamenávání hlasu je např. v Japonsku dovedené téměř k dokonalosti (ale tam mají ty sítě dostatek dat). Ostatně už i můj mobil dokáže zjistit, jaký text jsem řekl. (není to namluvené předem - řekneš jméno někoho, koho máš v seznamu, a ono to jenom podle textu najde). Funguje to velmi spolehlivě a to i ve velkém ruchu.

Jinak ne, zatím neexistuje ani náznak dobrého překladače.
 libik Muž32 Kategorie
26.03.2008 21:38:30
Uvital bych to, ale na tech 10 let to nevidim. Prvni translatory tohoto typu jsem mel v pocitaci asi pred 15 lety. Od te doby moc nepokrocily (podivej se treba na babelskou rybku). Analyza hlasu je problem sam o sobe a do dneska neni rozumne vyreseny. Ale to neni tak podstatne, ono by stacilo prekladat psany text. Ani to poradne nefunguje. Predstava ze do neuralni site nacpes jenom trochu dat a ona se sama vsechno nauci je sci-fi. Jinak by se mi takova vec moc hodila, ale ani velke pocitacove clustery na to nestaci. Bohuzel.
 Alfard Muž59 Kategorie
26.03.2008 20:49:37
Tak málokdy se mluví o tom, že by kráva žrala mléko... No uznávám, že tenhle příklad asi nebyl nejlepší(jak jsi správně podotknul) :), ale tak se tam vyskystnou i jiné slova a slovní spojení, které už ho k něčemu navedou. Přinejmenším k velmi pravděpodobnému výsledku.

Prostě základ je ho nakrmit daty. Čím víc dat, tím lépe, to je jasné...
 libik Muž32 Kategorie
26.03.2008 20:45:26
"Například když pak řeknete, že "kráva dojí mléko", tak pro program pak na základě již známých údajů je jasné, že kráva dojí mléko z vemene a nikoli že ho žere."

tohle ale nemuze rozeznat ani clovek tak jak to ma udelat pocitac? musel by znat kontext celyho rozhovoru a to uz AI je...
 Sosarian Muž KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk