Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.264186, vloženo 20.11.2007 08:10:53 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Je krádež softwaru krádež?
Co se týká zákonu, tak ten hovoří jasně, takže tam není co řešit.
Ale co se týká morální stránky věci, jde pořád ještě o krádež? Ano i ne a to se vám budu snažit popsat v následujících několika řádcích.

Takže narozdíl od jiného druhu krádeže nevzniká majitelům přímá škoda. Nicméně to neznamená, že ta škoda jim nemůže vzniknout, protože vývoj softwaru má vysoké technologické náklady, kdežto ostatní odvětví mají náklady spíše hmotné. Tady by v zásadě až takový rozdíl nebyl.
Ale co je hlavní-podívejte se na to z pohledu firmy.
Co já znám osobně lidi, tak 90% softwaru co mají, by si nekoupili, kdyby ho "neukradli". A pravděpodobně to takhle bude i u většiny lidí.

Tak tedy situace první :
1)Firmě je "ukradeno" 150 výrobků o celkové ceně 150 000. Uživatelé, kteří je ukradli, by si za žádnou cenu nekoupili tento výrobek, i kdyby neměl jakoukoli možnosti si ho nelegálně sehnat.
Firma má hrubý zisk 0.

2)Firmě nebylo ukradeno nic. 150 uživatelů, kteří tento program chtěli, ho nechtělo platit a radši si najdu freeware alternativy.
Firma má hrubý zisk 0.

Takže tady jde jasně vidět, že firma je na tom pořád stejně.

Situace druhá :
1)Firmě ukradli 150 výrobků o ceně 150 000.
Hrubý zisk je tedy 0

2)Firma prodala 150 výrobků o ceně 150 000. Někteří uživatelů tento program opravdu potřebovali a když ho nemohli sehnat nelegálně, tak si ho museli koupit.
Hrubý zisk je tedy 150 000.

Takže v situaci první vidíme, že firma je na tom stejně jak po "ukradení", tak při neukradení.
V druhé situaci jasně vidíme ztrátu 150 000,-
Tedy v druhé situaci při krádeži opravdu firma ztratí.

Tedy z morálního hlediska to někdy krádež být může a někdy ne. Ptáte se, kdo posoudí, jestli bychom si ten software doopravdy koupili nebo ne?! Jediný, kdo to je schopen udělat, jste vy samy. Je jasné, že zákonem nebo jakýmkoli jiným ustanovením není možné takovou normu schválit. Zákon není spravedlivý a ani spravedlivý být nemůže a nedokáže zohledňovat žádné takovéto faktory, protože jak jsem napsal-jediný, kdo to může posoudit je ta daná osoba. Takže mi to neotloukejte o hlavu s tím, že to nepůjde udělat obecně, protože to opravdu nepůjde.
 libik E-MAIL:   Muž18 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
21.03.2014 15:31:55
Sice stare tema, ale až udělaš sofware a někdo ti ho ukradne a diky němu začne vydělávat penize a ty budeš mít kapsu prazdnout, tak změníš názor. Proč bych měl krást SW když je k němu free alternativa. Na upravu fotek bohatě stačí gimp. Pokud někdo potřebuje photoshop tak je jasne že chce dělat profi grafiku a to už se děla za penize. Takže když si koupiš photoshop pro podnikani dejme tomu za 20 000,- tak za týden ty penize máš zpátky. Pokud ne je dobré se zamyslet zda v tom podnikání pokračovat.
 moralk
20.11.2007 22:54:06
A když ukradnu auto, které bych si možná jinak nikdy nekoupil, a za 5 let si koupím auto od stejné značky, je to krádež? Jak to, když bych si to auto nekoupil, kdybych jej neukradl, to by mi přece ta firma měla být vděčná, že jsem jim ho neukradl. Podle tebe, když někdo něco ukradne, nezpůsobí tím škodu; uvědom si, že i třeba vývoj softwaru něco stojí...
 kili von prag Muž18 Kategorie
20.11.2007 18:07:49
Je to krádež stejně jako u hudby, dvd, falcifikátů oblečení atd. Způsobená škoda je ale obvykle hodně nadhodnocená.
 Arrigo Muž24 Kategorie
20.11.2007 16:29:25
to 3DFX4eva: To je právě rozdíl mezi tvým pohledem na vypalování a tím mým. Ty ho jako krádež bereš, já ne. Krádež je podle mého názoru takové jednání, kdy někoho připravíš o nějakou věc, bez jeho souhlasu. Když si přepálíš soft, nikoho o nic nepřipravíš, pokud se jedná o domácí použití. V případě firemního použití je situace samozřejmě trochu jiná - pokud firma produkuje pomocí nějakého softwaru zisk, měla by jeho část předat výrobci daného software - tam bych únik zisku viděl.

Mimochodem, z každého prázdného CD, z každého MP3, nebo jiného přehrávače, z každého pevného disku (atd...) platíš autorským svazům poplatky - bez ohledu na to, že si pouštíš koupenou produkci, nebo ukládáš vlastní data. To ti jako krádež nepřipadá? Pokud platím poplatky za něco, co je deklarováno jako poplatek autorům, očekávám, že mám jejich produkt předplacen.

" Kopirovana CD nepridelaji vic ukradenych penezenek (moc narocne a rizikove) - ty pridelaji kradeze mydla nebo rucniku na firemnich zachodech nebo kradeze kancelarskych potreb :-)." - to je o člověku, ne o kopírování. Za socialismu kopírování skončilo maximálně tak u kazet a s jakou veselostí byl rozkrádán státní majetek.
Takže mi v tomto kontextu připadá ohrožení dítěte jako naprostý nesmysl.

Jak jsem psal, podle mého názoru nekradou.

Zajímavá úvaha a asi by fungovala, kdyby byla realizovatelná. Samozřejmě, kdyby MS neměl monopol, asi by se musel chovat jinak. Linux ale bohužel trpí jedním nedostatkem a tím je absence Direct X. To by ale asi bylo na jinou debatu.
Jinak, já si osobně nestěžuji na ceny těchto produktů, nekupuji je.
 Opcom Muž38 Kategorie
20.11.2007 15:51:17
Opcom:
To ze si dite vypali SW z warezu z nej opravdu udela technicky zlodeje - protoze samo o sobe je to uz kradezi. Co je ale mnohem dulezitejsi, v pripade ditete takove chovani formuje jeho budouci hodnotovy zebricek. Samozrejme ze vypalene CD se nerovna budouci zlodej, ale je to dalsi kaminek do skladacky ktera formuje charakter. Hezkym dukazem je pak treba tady libik :-). Kdyby mu jeho rodice vysvetlili ze krast je spatne a pripadne ho za vypalena CD poradne serezali tak tady nikdy nebude psat podobne picoviny jako ze zakon je nespravedlivy a firmy neutrpi zadne skody a tak :-). Kopirovana CD nepridelaji vic ukradenych penezenek (moc narocne a rizikove) - ty pridelaji kradeze mydla nebo rucniku na firemnich zachodech nebo kradeze kancelarskych potreb :-).

Bohuzel je stale strasne moc lidi kteri tohle nechapou :-(. Neustale slysim jak kolem me nekdo remca ze CD jsou drahe, DVD jsou drahe a SW je drahy ale vsichni vesele kradou. Bohuzel tem hovadum nedochazi ze to spravne reseni je nekrast. Nelibi se mi cena Windows? Tak si je proste nekoupim. Je to a to filmove DVD prilis drahe? Kaslu na nej. Kdyby vsichni co jsou s cenami nespokojeni zacali predrazene produkty proste ignorovat tak se okamzite drasticky zrychli napriklad vyvoj a kvalita GNU projektu a spousta predrazenych komercnich aplikaci zaniknou protoze proste uz dal nebudou potreba. No a ty ostatni budou muset s cenou poradne dolu aby firmy vubec prezily. Opravdu si myslis ze by MS nabizel Windows za 10 000,- nebo buzeroval uzivatele s necim jako je OEM licence kdyz by musel tvrde bojovat o kazde % trhu?
 3DFX4eva Muž33 Kategorie
20.11.2007 15:43:00
Když něco ukradnu..je o jedno méně.. když něco stáhnu..je o jedno více.
 Tvůj nepřítel Muž Kategorie
20.11.2007 15:41:28
Já si hlavně říkám, že žádný software nekradu a firmu neokrádám, protože pokud program potřebuji, tak si ho stáhnu. A pokud ho potřebuji a není ke stažení, tak si ho prostě nekoupím. Z toho plyne, že program, který potřebuji a nemohu ho stáhnout si koupit nejdu. A jde také o to, že program, který si stáhnu a třeba ho používám, bych si v životě nekoupil... Mám ho jen, že byl k mání na netu, a že šel stáhnout...
 R-I-K-I-T-A-N Muž29 Kategorie
20.11.2007 15:17:59
to shodan: Určitě. Není tam citové vydírání dětmi a navíc je i vtipný.

to 3DFX4eva: Opravdu si myslíš, že když se děti naučí vypalovat nelegální software, naučí se s tím i krást? Znám dost lidí, kteří si nekupují legální software (vlastně snad ani neznám nikoho, kdo by doma nic nelegálního neměl) a že by vybírali samoobsluhy, nebo vytahovali pěněženky lidem z kapes, se říci opravdu nedá. A představ si, že mnoho z těch lidí začalo sotware vypalovat už v dětství. Třeba je ale jejich zlodějská kariéra ještě čeká.
 Opcom Muž38 Kategorie
20.11.2007 14:31:25
Opcom:
"...Čím budou kurva ohroženy, když si přepálí nějaké CD?..."

Nauci se ze krast je normalni. A ze neni nutne si to co potrebuju vyrobit nebo koupit od nekoho kdo to vyrobit umi ale ze cokoliv chci staci proste jen ukrast.
 3DFX4eva Muž33 Kategorie
20.11.2007 14:18:00
Samozřejmě, že je to krádež. Jediný o čem se dá diskutovat je míra společenské nebezpečnosti a s tím související tresty .
Ale dost mě irituje, kolik lidí nerespektuje duševní vlastnictví, aneb co se nedá sežrat, pochcat nebo spálit vlastně neexistuje a tím pádem to nejde ani ukrást.

Opcom: a tohle je lepší plakát? :)
http://tlf.cx/bilder/bubba.jpg
 shodan Muž Kategorie
20.11.2007 13:55:24
Podle mého názoru není kopírování krádež. Zapomněl si uvést jeden fakt - když si nějaký software stáhne určitý počet lidí, učiní tak většinou pro nekomerční použití. Tito lidé se ale s daným programem naučí pracovat a když ho potom budou potřebovat v pracovních záležitostech, budou tlačit oddělení IT, aby zakoupilo právě takový program, na který si zvykli. Některé firmy tento princip již pochopily a dávají svůj software pro nekomerční využití zdarma. Jiné ho dávají zdarma s tím, že bude nějak omezen (například vložením loga do výsledného souboru, pokud se jedná třeba o nějaký editor). Díky tomu si tvoří reklamu a upozorňují na svůj výrobek čím dál tím větší okruh potencionálních uživatelů.
A souhlasím s tím, že nezpůsobím někomu škodu, pokud si pro sebe překopíruji jeho program. Ten program bych si stejně nekoupil. Mohl bych mu způsobit škodu jedině tak, že bych jeho program kopíroval a prodával, aniž bych mu odvedl dohodnuté procento ze zisku. Rozhodně ale softwarové firmě nezmizí zdrojáky poté, co si udělám nelegální kopii jejich softwaru - ta firma nepřijde o nic, o krádež se nejedná.

Co mě ale dostalo, byl plakát, který jsem včera viděl v metru. Byl součástí kampaně proti soft. pirátství a největším fontem na něm bylo napsáno "Chraňte své děti".
Už mě opravdu sere používání dětí, jako citového argumentu. Čím budou kurva ohroženy, když si přepálí nějaké CD? To se jim před obličeji rozletí monitory a jejich střípky smrtelně zasáhnou celé okolí? Opravdu by mě zajímalo, co autor tímto žvástem myslel. Zřejmě chtěl napsat "Chraňte softwarové firmy", ale v této formulaci by nebyl dostatečný citově - vyděrečský podtext.
 Opcom Muž38 Kategorie
20.11.2007 13:27:01
Situace druhá :
1)Firmě ukradli 150 výrobků o ceně 150 000.
Hrubý zisk je tedy 0

no spise bych to ohodnotil jako ztratu 150 000

coz se u situlace prni nedeje
 Svejk Muž Kategorie
20.11.2007 12:56:24
Ty vole, další "ekonom"... Kde máš náklady na vývoj, zaměstnance, prostory, energie, inzerci a podobně? Prý nulový zisk... Je to krádež jako každá jiná a pokud to můžeš takhle omlouvat, tak jsi idiot.
 Blackshield Muž26 Kategorie
20.11.2007 12:33:09
Ty příklady jsou úplně mimo - mluvíš o nulovém zisku při krádeži, ale nemluvíš o ztrátách. Když mi postavíš barák, zaplatíš veškeré náklady, já se tam nastěhuju a nic ti nezaplatím, máš pocit, že budeš na nule? Nebudeš spíš pár milionů mínus?
 kristusek Muž37 Kategorie
20.11.2007 11:25:04
Krádež to je.Jakékoli zcizení něčeho-čehokoli - co není tvoje je krádeží.
Smajlík  Marketicepalice Žena Kategorie
20.11.2007 10:44:20
Ty příklady jsou nějak mimo. Každopádně to krádež je.
 Kateřina Terezie Žena25 Kategorie
20.11.2007 10:21:06
Tak ty příklady jsem teda nějak nepochopil, nevím, proč je zisk firmy v tom druhém příkladu 0, když by měl být podle mě záporný, protože firma asi přišla o nějaký materiál a náklady. Kdežto v případě softwaru o nic konkrétního nepřišla, kromě snad těch potenciálních zákazníků, kteří se jimi nestali díky tomu, že software ukradli. Jen nic nezískala...
Je to stejné, jako ježdění načerno - taky tam platí, že kdybych šel pěšky, je zisk pro dopravní podnik prakticky stejný, jako když jedu načerno a nechytí mě.

Podle mne kradení softwaru z morálního hlediska není úplně totéž, jako kradení věcí, u kterých původní majitel přijde o konkrétní hodnotu, nejen o možnosti. A kromě toho kradení softwaru je určitým způsobem rekama na něj.

Taky, aspoň v určité fázi, je na místě zohlednit i to, že relativní cena softwaru na západě, kde byl vyvinut, je daleko nižší a pro lidi přijatelnější, než u nás. I když už se tyto poměry poněkud srovnávají... ale pořád normální zaměstnaný člověk, který se neživí obchodováním a tudíž v jistém smyslu taky okrádáním druhých, by do toho softwaru musel investovat nepřiměřený podíl svých příjmů. Tohle pro mě znamená, že z morálního hlediska tu krádež vidím jako daleko méně nepřijatelnou.

No ale můj závěr - určitým způsobem to kradení je i z morálního hlediska, nejen formálně.
 bilej tygr Muž70 Kategorie
20.11.2007 09:19:01
libik:
BTW:
"...Zákon není spravedlivý..." chces neco pouzivat? Kup si to a pouzivej to. Nechces to pouzivat? Nekupuj to. Muzes mi rict co je na tom nespravedlivyho? Ja jen ze bych Te desne moc rad videl co by jsi delal kdyby jsi stravil stovky nebo tisice hodin vyvojem neceho a misto toho aby jsi z toho neco mel si Tvuj produkt rozebrali nelegalni uzivatele. To predpokladam ze by jsi rval a ohanel se policii a soudy. Ale kdyz krades sam tak je zakon nespravedlivy :-). Nebudes ty nahodou prislusnikem jednoho nejmenovaneho mensinoveho etnika :-) ?
 3DFX4eva Muž33 Kategorie
20.11.2007 09:13:53
SW je majetek jako kazdy jiny. Pokud si tento majetek vezmes nebo ho pouzivas bez vedomi jeho majitele tak jsi zlodej. Tecka. Blaboly a pochybne rozpocty o tom co a jak firma tratila a co by kdyby jsou uplne irelevantni.
 3DFX4eva Muž33 Kategorie
20.11.2007 09:10:29
je to kradez. bud neco nekdo krade cili eopravnene uziva nebo ne. ze by sis to stejne nekoupil je nesmyslnej argument. kdyz uz krades tak je lepsi namisto vykrikovani ze to vlastne kradez neni drzet hubu a krok.
 od Rez-ni-ka Muž26 Kategorie
20.11.2007 08:58:32
četla jsem, podle mě to je krádež. Ty ho používáš, takže ho vlastně chceš, ale nechceš ho platit. Tím, že ten software používáš jsi vlastně "černým" zákazníkem té firmy - využíváš služby (program), které poskytuje. A tím, že za ní neplatíš způsobuješ té firmě škodu.
 nombreee Žena20 Kategorie
20.11.2007 08:47:14
libik- nevim, co v tom hledas za problem, kradez to je ve vsech pripadech, ukradl jsi neco, co ti nepatri. tecka

ZADAM ADMINY O BAN NEBO SMAZANI DISKUZE ZA BEZDUVODNE URAZENI !!!
 limon y sal Žena24 Kategorie
20.11.2007 08:42:41
Jasně, že je to krádež. Argumentovat s tím, že by si to nikdy nekoupili, kdyby si to neukradli je podle mého úplně mimo.

Nehledě na to, že většina lidí vůbec nepřemýšlí. Stáhnou si photoshop a upravují na něm světlost a červené oči. Ono až pár lidí za to zavřou a dají jim pořádné pokuty, tak možná některé napadne se podívat po svobodném software. No a komu to nestačí, tak si holt ten program koupí.

Zloděj zůstane zlodějem ať se na to koukáš z jakékoliv stránky.
 Votrapa Muž Kategorie
20.11.2007 08:32:03
Příspěvek porušoval zákony ČR nebo pravidla Zpovědnice - byl odstraněn.
 libik Muž32 Kategorie
20.11.2007 08:26:53
kradez jako kazda jina....(necetla jsem to)
Smajlík  limon y sal Žena24 Kategorie
20.11.2007 08:22:57
Tak potom si to radši přečti
 libik Muž32 Kategorie
20.11.2007 08:21:53
dlouhé, nečtu....

ale software je výrobek jako každý jiný...krádež to je!
 poiPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk