Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Otázky - Vzkazy č.1222617, vloženo 18.09.2023 16:30:27 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Které chemické sloučeniny patří k život?
Které chemické sloučeniny patří k životu?
 Booker t Muž51  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
18.09.2023 20:56:35
> Michal-222

"Celý ten mechanismus je dost provázaný a je těžké si představit, že mohl jen tak sám od sebe vzniknout. "

Samozřejmě.

"Což vede na hypotézu tzv. RNA světa, představy, že vůbec první živé organismy byly postaveny na RNA, a nepoužívaly proteiny vůbec."

A to už jsou pohádky. Určitě nikdo nikdy nepozoroval homochirální genetický polymer. Tohle je důležité přiznání a výsledek pozorování. Nejschopnější světoví vědci nebyli nikdy s to vyprodukovat jedinou molekulu RNA – ani když si svobodně navolili výchozí chemikálie, sami si navolili okolní podmínky a zvolili procesy, které mohly být zcela racionálně prebiotickými podmínkami. Pochopitelně však, na prebiotické zemi žádná taková možná svobodná volba nebyla.
 Positive plus Muž Kategorie
18.09.2023 17:06:49
Sloučeniny? Tak těch bude asi docela hodně...

Ale takové ty základní skupiny jsou: proteiny, tuky (přesněji teda lipidy), sacharidy a nukleové kyseliny. Ale existuje ještě celá řada látek, které buňky ke svému životu využívají a nepatří ani do jedné z uvedených skupin. Nicméně jsou to většinou "jednoduché" látky, složené z několika (či několika desítek) atomů.

Zatímco ty čtyři zmíněné jsou makromolekulární - jsou tvořeny řetězci jednodušších molekul. V případě polysacharidů jsou to řetězce monosacharidů, v případě tuků jsou to řetězce CH2, u proteinů je to řetězec aminokyselin a u nukleových kyselin je to řetězec nukleotidů.

Co tvoří živou hmotu "naživu" jsou rozhodně ty proteiny. Ty v buňce (a tedy v živých organismech obecně) zajišťují snad všechny životní funkce.

Sacharidy a tuky slouží převážně jako zásoba energie, případně (vláknina - u rostlin) jako mechanická podpora.

Význam nukleových kyselin je trochu komplikovaný. V první řadě slouží jako nositel genetické informace - předpis, podle kterého jsou stavěny ty proteiny. Všechny proteiny v živých organismech vznikly "přepisem" informace z nukleových kyselin. Ale některé nukleové kyseliny slouží právě i k provádění tohoto procesu - výroby proteinů. Což je docela zajímavé. Vytvoření kopie DNA provádí protein (DNA-polymeráza), ale výroba proteinu (třeba i té DNA polymerázy) probíhá na ribosomech, tvořených nukleovou kyselinou rRNA (ribosomální RNA). A ta RNA se vyrobí zase zkopírováním DNA, zase pomocí proteinu. Celý ten mechanismus je dost provázaný a je těžké si představit, že mohl jen tak sám od sebe vzniknout.
Což vede na hypotézu tzv. RNA světa, představy, že vůbec první živé organismy byly postaveny na RNA, a nepoužívaly proteiny vůbec. RNA může sloužit jako nositel genetické informace (s tím se setkáváme dodnes, u některých virů), může sloužit jako katalyzátor (i když né tak dokonalý jako jsou proteiny), může v principu zajistit svoji vlastní replikaci (vytvoření své vlastní kopie). S tím, že DNA i proteiny vznikly až později.
 Michal-222 Muž44 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk