Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Otázky - Vzkazy č.1215951, vloženo 04.05.2023 13:13:32 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Je tu nějaký revizák elektro?
Zdravím, řešíme problém z hlediska elektroinstalaceMáme téměř hotovou hospodu, tahá se nová elektrika, nový rozvaděč taktéž.


Hlavní je 3x32A + spínaní HDO


Potřeboval bych poradit, jelikož máme asi 12 okruhů světel různých, prostě 12 drátů do rozvaděče (ven, sklep, půda, záchody muži, záchody ženy, kuchyně, bar, vstup.......) Tak jestli lze to sloučit tzv ,,cik cak" do kříže třeba světla bar a např. hosté a zase do kříže nad dveřmi a sklep např?

Vždy, kdyby spadl jeden okruh, tak je to velká plocha otevřená, tak aby šel okruh druhý
 Ladinac 123 Muž19 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
07.05.2023 11:16:27
Hele, když ti to nějaký revizák podepíše, nikdy už to nebude nikdy nikdo řešit. A za pár let už ani nikdo nebude vědět, jaké byly v době revizní zkoušky vlastně přesně požadavky. Mění se to pořád... a musím říct, že občas i lehce k lepšímu. Že některé nesmyslné (či nelogické) požadavky postupně mizí...
...
Podle mě je úplná ptákovina, aby člověk musel kupovat 12 proudových chráničů jen proto, že mu do rozvaděče vede 12 kabelů. A nedávat tam kvůli tomu chrániče vůbec je podle mě horší než jich tam dát jen několik (i když z pohledu normy to vypadá spíš naopak). Stejně tak spojovat více kabelů do jednoho jističe (jen proto, abych splnil normu - abych to mohl považovat za jeden obvod) je horší, než když bude mít každý kabel svůj vlastní jistič.
...
Logicky by to mělo být tak, aby výpadek jednoho chrániče nevedl k tomu, že v místnostech zhasnou všechna světla. A já myslím, že to tak časem udělají. Ta norma, co zakazuje chránič pro vícero okruhů je o dost starší než norma, která proudové chrániče pro světla nařizuje. Dřív se tam prostě nedávaly, a tak tenhle požadavek nikoho netrápil. Teď se tam dávat musí (někdy) ... a ti, kdož tohle nařízení vytvořili nejspíš ještě neví, že to kvůli jiné normě přináší dost hloupý problém.
 Michal-222 Muž44 Kategorie
07.05.2023 07:44:07
Máme to od revizaka zjištěné


Na jeden chránič pro světla můžeme dát 3 max 4 okruhy jištěné B10 jisticem. Navrhnuté to máme právě do kříže, když se vypne nad barem a kulecnikem, se bude svítit nad hosty a dveřmi vstupními

Takže to máme zjištěné že to tak lze
 Ladinac 123 Muž20 Kategorie
05.05.2023 13:03:43
Nejprve se stejně musí udělat jakýsi projekt, návrh, vyřešit, nakreslit a teprve potom provádět instalaci. Ve veřejných budovách by mělo být i nouzové, únikové osvětlení, nad každým únikovým východem, pokud není vidět, tak i osvětlené šipky k únikovým východům. Jsou různé komerční systémy s vestavěnými bateriemi. Pak existuje ještě "náhradní osvětlení" pro nutné dokončení práce, jsou to většinou bodová směrová světla mířící na pracovní stoly, ovládací pulty, nejspíš i na výčepní pult apod. To by mělo mít každopádně samostatný jistič.
Zásuvky se běžně nejlépe výhodně "smyčkují" do okruhů, na 1 vývod až 10 16A zásuvek, ale jsou pochopitelně zapojeny paralelně, ale ke každé přímo nevede drát od jističe, běžná věc.
Já osobně bych nedělal nic "do kříže" (chápu) ale udělal bych v každé místnosti alespoň 2 světelné okruhy se samostatnými jističi, pravda nešetřil bych výdaje za jističe (1ks +- 100 Kč). K proudovým chráničům se raději nevyjadřuji, jejich přehnané použití, tedy mimo zásuvky, považuji za důvod ke zbytečným výpadkům napájení, ale normy hovoří jinak.
 trebatak Muž72 Kategorie
05.05.2023 12:56:36
Ladinac 123:
Osobně nevidím žádný důvod, proč by musel být na každý kabel samostatný jistič. Pokud bude jističů stejně jako chráničů (aby nebylo možné říct, že jeden chránič chrání více obvodů) je to podle mě všechno OK.

Jen je třeba dodržet ty počty zásuvek a hlavně odběry. V principu můžeš mít světelný okruh jen jeden, když ti to všechno utáhne 16A jistič. Není to nikde zakázané. Takže co půjde bych spojil dohromady. Jen je potřeba dodržet tu podmínku, že tam bude stejně jističů jako chráničů.

Za zvážení taky stojí koupit ten kombinovaný jednofázový jistič+chránič. Ale je dost drahý, určitě dražší než samostatný jistič + samostatný chránič.

Ta "rozbočka do jističe" je asi OK. Strkat 2 dráty přímo do jističe je trochu problém (i reálně, nejen z hlediska norem, protože potom jeden z drátů tam nemusí úplně správně držet).

Pak ještě upozorňuji na jeden problém - a to je ten rozvaděč. Zase, záleží to na konkrétním revizákovi, ale rozvaděč je dle zákonů "výrobek", existuje na něj výrobková norma, a měl by dostat značku CE. Já po pravdě moc nevím, jak se jiní revizní technici k tomuhle staví. Rozvaděč by měl mít svého výrobce, což revizní technik obecně není.
 Michal-222 Muž44 Kategorie
05.05.2023 08:21:28
Tak ono teoreticky už se nic nestane když bychom dali chrániče vždy na jeden obvod, maximálně vždy na 2, místo tam je, jen že to bude dražšíJen takový dotaz... Jmenuje se to spojovací kus na jistič.... Taková čokoláda která má na jedné straně 2 až 3 šroubky a na druhé je jeden jazýček který se připojí do jističe (chrániče)
Umožní připojit až 3 vodiče do jednoho chrániče/jističe

Že bychom vlastně také zásuvky dohromady do 10 kusů a do 2kW jistili jedním jisticem s chráničem třeba půdu+sklep dohromadyHlavní 3x32 z toho několik 16A fi 30mA kombi - zásuvky sklep a zásuvky půda
Jde to? Nebo musíme každý drát samostatně jistit?
 Ladinac 123 Muž20 Kategorie
05.05.2023 00:49:31
PS: To, že v hospodě obecně nemusí být světla chráněná chrániči nevylučuje, že v nějakých speciálních místnostech (třeba v koupelně, nebo možná i v kuchyni) to být nařízené může kvůli speciálním podmínkám.

No, a taky není nikde zakázané použít chránič zároveň na světelný okruh a zároveň na něco jiného. Takže bys možná mohl využít chrániče pro zásuvkové okruhy...
 Michal-222 Muž44 Kategorie
05.05.2023 00:41:56
Už jsem to našel, je to v normě ČSN 33 2130 - že když se na světelné obvody používají chrániče, musí mít každý obvod vlastní chránič. Ale podle mě není obecně nařízené na světelné obvody používat chrániče vůbec.

V té základní normě ČSN 33 2000 4-41 je od roku 2018 doplňující požadavek, že:

"V prostorách určených pro samostatnou domácnost (to je tam ještě vysvětlené, že se jedná o všechny formy dočasného či trvalého ubytovávání osob) musejí být světelné okruhy chráněné chrániči...".

Ale hospoda není domácnost, tam se nikdo neubytovává, a tudíž bych řekl, že tam chrániče na světla nemusejí být vůbec.

Osobně mi ten požadavek na "co okruh to extra chránič" přijde dost dementní, a je možné, že bude časem zase zrušený nebo změněný při nějaké další úpravě norem. Protože je z doby, kdy se tam ty chrániče obecně nedávaly.
 Michal-222 Muž44 Kategorie
04.05.2023 23:50:22
Ladinac 123:
Takhle, nevím, jestli neexistuje nějaká norma přímo na hospody (či veřejné prostory obecně), ale normálně není nikde stanoveno, kolik chráničů tam má být. Jen to, že všechny obvody musejí jít přes chránič. V principu může být jeden pro celou budovu.
...
Ale je samozřejmě nepříjemné, když při každé blbosti vypadne elektrika v celé budově.
A pak je tu ještě jeden problém ... totiž unikající proud spotřebičů. Proud, který utíká ochranným vodičem. To je přesně ten proud, na který reagují proudové chrániče. U klasických pasivních spotřebičů je tenhle proud zanedbatelný. Ale spotřebiče, co obsahují spínané zdroje (a to je dnes skoro všechno) tenhle proud mají, některé více, jiné méně. A unikající proudy jednotlivých spotřebičů se tak nějak (né úplně ale skoro) posčítají. A když je jich hodně, může to stačit k vyhození toho chrániče. Proto se jich používá více (více chráničů, více okruhů).
...
Ve které normě se to píše? Podel mě je to spíš nějaké nedorozumění. Já bych klidně dal všechny světelné okruhy na jeden chránič, pokud jsou na nich jen "normální" žárovky. Ze žárovky (ani z úsporné) žádný proud neuniká, protože k ní ochranný vodič vůbec není připojený. Samozřejmě, pokud tam máte nějaké LEDky napájené spínanými zdroj, může to být jiné. Akorát - chránič má taky nějaký maximální proud, a pokud to není chránič kombinovaný s jističem, měl by mu být zase předřazený vhodný jistič.
...
Pak ještě pozor na to, že když máš více proudových chráničů, musíš mít ke každému z nich samostatnou svorkovnici pro nulové vodiče. Nemohou se propojit dohromady z různých okruhů. Ochranných vodičů se to netýká, ty se dohromady spojují.
...
Ale nemůžu vyloučit, že někde je zmíněný požadavek na vícero okruhů, přesně kvůli tomu, aby to nevypadlo všechno najednou. Nevíš, o kterou normu přesně jde? Podíval bych se na to...
(podle mě je ale spíš pro tyhle účely nařízeno nouzové osvětlení, co má vlastní baterii)
 Michal-222 Muž44 Kategorie
04.05.2023 21:01:00
Řešíme to proto, že máme rozvaděč ve zdi, vedou dráty a potřebujem nakoupit to, co smí být.

Zásuvky a velké spotřebiče máme jasné, 3 - 4 chrániče na celkem 18 věci a pod jedním chráničem vždy pár podružných jističů na konkrétní místa

Ve světlech ale máme hokej, v normách se totiž píše že snad každý světelný okruh na sólo chránič - to by bylo ovšem cenově drahé velice, tak že bychom dali vždy chránič a z něho vždy jističe např 3 - 4 okruhy světel
 Ladinac 123 Muž20 Kategorie
04.05.2023 19:19:20
Určitě je předepsáno max. 10 zásuvek na jeden okruh.

Pokud to o čem mluvíš jsou jen čistě světelné okruhy, tak to asi sloučit můžeš bez problémů, zejména pokud jsou krátké.

PS: ale já moc budovy nedělám, tak si to raděj domluv s tím, kdo ti bude tu revizní zprávu psát. Ať to tam pak nemusíš doplňovat dodatečně.

Ještě je teda problém, že se obecně nesmí strkat více vodičů do jedné svorky, pokud "k tomu není uzpůsobená".
 Michal-222 Muž44 Kategorie
04.05.2023 19:14:04
Bývá dobrým zvykem dávat na každý okruh samostatný jistič.
Pokud to chceš sloučit, né že by to vyloženě nešlo, ale muselo by se prověřit, co je v jednotlivých okruzích za spotřebiče (odběry). Protože hodnota jističe závisí na tom, jakým kabelem je to natažené, a né na tom, kolik proudu z toho potřebuješ tahat. T.j. že na sloučené okruhy musíš použít stejnou hodnotu jističe jako na každý zvlášť. A je otázka, jestli to bude stačit.

Světelné okruhy se tahají zpravidla vodičem 1.5mm^2, což se musí jistit 10A jističem, zásuvkové zpravidla 2.5mm^2, to se musí jistit 16A jističem.
Rozhodně nemůžeš slučovat světelné a zásuvkové okruhy.
Ke spotřebičům s větším odběrem (jako je třeba rychlovarná konvice) by se měly zřizovat samostatné přívody, což znamená taky samostatné jištění.
Dále by se měly okruhy v rámci možností rovnoměrně rozdělit mezi jednotlivé 3 fáze, což se bude při sloučených okruzích taky dělat hůře.
A je taky možné, že v nějaké zapomenuté normě je to přímo nařízené, že každý okruh má mít svůj vlastní jistič. Protože se to tak běžně dělá. Ale nevzpomínám si, že bych to viděl někde takto přímo nařízené, ani to, že se kabel nesmí rozvětvit (protože to je víceméně to samé).

Proč to vlastně potřebuješ? To těch 12 jističů po stokoruně je takový problém?
 Michal-222 Muž44 Kategorie
04.05.2023 14:56:13
zeptejte se na www.poradte.cz

Zde jste na poradně pro duševně choré.
 Sledík křišťálovíPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne:  Super cena 149 Kč