Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1214368, vloženo 31.03.2023 10:12:27 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Proč je to špatně?
Když občas čtu komentáře na Facebooku, vidím dost lidí, kteří namísto "bych" nebo 'bychom" píší "by jsem" nebo "by jsme". Jasně, je to klasická chyba, kterou dělá dost lidí a to i v mluvené podobě. Proč je to ale stále bráno jako chyba, když to má tak časté využití? Neměla by se podobná slova začít oficiálně uznávat? Jazyk by se, podle mého názoru, měl přizpůsobovat potřebám lidí, ostatně jako v minulosti do jisté míry reagoval na nastolený režim nebo příchod nových věcí jako například počítač. A vzhledem k tomu, že má stále dost lidí potřebu tato slova využívat, řekl bych, že je to i důvod, proč tato slova začít používat i oficiálně. Co si o tom myslíte vy?
 jaraamirasoukupovi Muž  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
01.04.2023 09:24:50
Myslím, že na tom už nezáleží, protože naše školství dbá mnohem více na to, aby děti uměly anglicky, než svůj rodný jazyk. Dbá mnohem více na to, aby děti uměly dějepis, než svůj rodný jazyk (což bylo bohužel už za nás). Čeština umírá a je przněna každý den. A když potom vidím, jak někdo napíše slovo "ňák" nebo "ňáko", je mi do breku.
 leafroller Muž21 Kategorie
01.04.2023 04:00:29
Dnešní čeština je ubohý odštěpek toho, jak se mluvilo, psalo a četlo na konci minulého století. Řekněme kolem roku 1880. Je zážitek číst knihy či příběhy třeba humoristy Ignáta Herrmanna jeho tehdejší češtinou. A lidé tehdy byli na český jazyk velmi pozorní.

Ze známých
Otec Kondelík a ženich Vejvara nebo
Tchán Kondelík a zeť Vejvara,
Vdavky Nanynky Kulichové
nebo
Z notýskův Pavla Čamrdy
a další.. Najdete je zdarma na portálu Ulozto.cz a ke stanutí zdarma (i ode mne)
 Quakie Muž78 Kategorie
31.03.2023 14:47:18
Lingvistické okénko: "bychom" nám dneska zní divně, protože se jedná o pozůstatek aoristového tvaru, který kdysi ve středověku plnil funkci jednoduchého minulého času. Jelikož systém minulých časů byl kdysi značně složitý (tři druhy aoristů + imperfekta), došlo následně ke vzniku slovesného vidu a tím i ke značnému zjednodušení systému minulého času. Sloveso "bychom" se používá v jiném kontextu, než v jakém by se používalo ve středověku, ale tvar pochází odtamtud.
"By jsme" je v podstatě zmodernizovaná verze, u níž je pouze otázkou času, než bude normalizovaná jako spisovná, protože v hovorové češtině oproti původnímu tvaru výrazně převažuje. Neplatí v podstatě jen proto, že normalizace spisovných variací trvá zbytečně dlouho.
Mně osobně to nevadí, používám spisovnou variantu, protože jsem na to zvyklá. :-) Ale nemám potřebu kohokoli drbat za použití novější varianty, i když ještě není uznaná jako spisovná, přijde mi to zbytečné. Je to jen další, naprosto přirozený jazykový vývoj.
 Királynő Žena22 Kategorie
31.03.2023 12:32:51
Protože je to nesmysl, to by už se rovnou mohlo uznávat zvratné zájmeno jse/jsi. Jestli chtějí psát hovorově, tak existuje bysme, to se uznává. Ale by jsme píšou lidi, co neumí česky a snaží se udělat dojem, taková marná snaha o ultra spisovnost.
 bychom
31.03.2023 12:22:55
Čeština je překrásná a složitá. Ihned poznáš cizince, i kdyby tu žil třeba 30 let. Nelíbí se mi jazyky jako španělština a angličtina, které se dají naučit za pár let a ovládá je půlka planety. Ani Slovák nebo Polák se nenaučí česky dokonale. To se mi prostě líbí a má to smysl udržovat. Naopak bych pravidla dodržoval a učil i nadále přechodníky, apod.
 Schizoidd
31.03.2023 11:05:35
Tak mají psát "bysem" a "bysme", potom by to byla hovorová čeština, a hovorově psát je v pořádku.
Takhle jenom demonstrují, že neumí ani jedno, ani druhé. A podle mého názoru není důvod, aby se do spisovného jazyka vnášely takové hybridní paskvily.
 bilej tygr Muž73 Kategorie
31.03.2023 10:34:29
Každý jazyk to jsou symboly, pomocí kterých se používají data, z dat se sestavují programy, čas neustále jazyky mění má na to čas
Smajlík  Obchodník s iluzemiPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

SLEVA 100 Kč