Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Zpověď č.1213710, vloženo 18.03.2023 16:15:58 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Tykání/vykání na pracovišti - co teď
Nějaké rady? Do práce k nám nastoupila jedna mladá slečna (tak kolem 20ti) takže mě přišlo přirozené jí tykat (vzhledem k tomu, že je asi tak o 30 let mladší než já). Tykala jsem jí hned, ale pak jsem se přecijen zarazila a ze slušnosti ještě říkám: "Nevadí, že ti tykám, že ne?" A ona hned s úsměvem "Ne, vůbec nevadí, tak si budem tykat" a od té doby mi taky tyká. Jenže takhle jsem to vůbec nemyslela! Ne, že si budene tykat navzájem. Měla jsem na mysli, že jí budu tykat já, když ona je ještě takhle mladá. Otázka zní - co teď s tím? Jak jí to slušně vysvětlit, aby to nepůsobilo hloupě? Prostě se mi nějak nechce pokračovat v tom, aby mi takováhle žába tykala a ani mě nenapadlo, si to vyloží takhle. Co teď s tím?
 Lydee Žena  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
20.03.2023 07:05:59
Pozdě bycha honiti.
Smajlík  Frank Drebin Muž39 Kategorie
19.03.2023 22:07:44
GH64:
Zkrátka nebudu vykat od pohledu například desetileté holčičce. Stejně tak budu brát v pohodě to, že o dvě generace starší lidé v rodině od mého přítele si se mnou nechcou tykat.

Na nějaké kastování mě neužije, já bych si nejraději tykala s každým. Na slovensku například lidé vykají svým rodičům běžně.

Takže jsi to jen pochopil(a) podle svého, jako že hledím na čísla a záznam v občance - ne. Prostě malému špuntovi, co chodí do školky či na základku vykat nebudeš. To by připadalo na hlavu postavené i mně. :D
 Archivářka Žena33 Kategorie
19.03.2023 16:03:03
Příspěvek porušoval zákony ČR nebo pravidla Zpovědnice - byl odstraněn.
19.03.2023 09:51:04
6/10, ale oprav si ty pravopisny chyby
 lol
19.03.2023 09:33:51
Já každému vykám a je mi jednou jestli mi tyká nebo ne. Zaměstnavateli vykám, sousedům vykám, třeba i v obchodě vykám. Všichni jsou s tím v pohodě a nemají problém. Třeba manželka mě ale neustále upozorňuje na to, abych nevykal našim dětem. Nevím, ale proč..
 ZdeněkHři.
19.03.2023 09:31:33
Osobně doufám, že dřív nebo později tykání nebo vykání úplně zmizí. Přijde mi to jako přežitek a třeba i já mám v některých situacích problém poznat, jestli si mám s tím člověkem tykat nebo vykat.
 fdskkk
19.03.2023 07:07:05
Teď už jsem značně starší a už se mi to nestává, ale dřív mi taky každou chvíli automaticky takhle někdo tykal. Vypadal jsem o dost mladší. Prvně mi to vadilo, ale pak jsem těm lidem začal automaticky taky tykat. Z historického hlediska to hodnotím jako hodně pozitivní věc, protože si teď tykám s hromadou lidí, se kterou bych jinak oficiálně asi nikdy nezačal a ono se tak hromada věší řeší mnohem líp.

A tady bych jednoznačně doporučil si se slečnou dál tykat, vzít to jako ponaučení pro příště a už se v tom nevrtat. V tenhle okamžik při jakékoliv změně aktuálního stavu už budete vypadat jen jako totální kráva.
 kve
19.03.2023 02:55:26
Jenže ty úplně zaměňuješ dvě totálně rozdílné věci. S někým si tykat vůbec nemusí znamenat být s ním kamarád.

V angličtině tykání/vykání vůbec nemají. Místo toho s každým mluví trochu jiným tónem. S policistou třeba l
Mluví uctivě, zatímco s kamarádem kamarádsky s menší úctou.

Pro mně je příjemnější pracovat v prostředí, kde si všichni týkají. Ne protože bych se chtěl se všemi kamarádit, ne protože by chtěl všechny kolegyně balit, ne protože bych chtěl všem dělat kanadské žertíky. Ale protože v pracovní době nemusím ztrácet ani minutu zkoumáním, jak je ten kolega kolegyně starý, jestli ho neurazi vykání (jakoze mu tim.davam najevo že je mnohem starší než já), jestli ho neurazi naopak tykání atd . Prostě zvednu telefon, nebo začnu psát email a rovnou řeším tu věc kterou chci řešit. Prostě je to o problém míň.
 Korporatnik
19.03.2023 00:16:35
Archivářka - řikáš že v rodině je to o zdvořilosti, ale v práci by se neměl nikdo chovat nadřazeně, jako kdyby v rodině to o nadřazenosti nebylo.

říkáš, že když je někomu 20, tak si zaslouží respekt a nemá být považovaný za něco podřadného a argumentuješ tím, že je plnoletá, tudíž kdyby plnoletá nebyla a byla ještě dítě, tak tam už by ti nevadilo, kdyby takový člověk byl zpodřadněn jednostraným tykáním

Vadí ti kastování lidí, ale přitom je sama kastuješ - jen o úroveň níž, která už i tobě připadá v pohodě
 GH64
18.03.2023 23:11:40
Dobře ti tak.

Pa
<3
 arachnofobka Žena34 Kategorie
18.03.2023 22:43:40
Toto je nesmysl. V pracovním prostředí se buď tyká oboustranně, nebo vůbec.

Něco jiného je to v rámci rodiny, kdy třeba člověku tykají starší generace lidí z rodiny partnera, zatímco ty jim vykáš. To je o zdvořilosti.

To, co ale popisuješ ty, je snaha připadat si jako něco víc, jen proto, že jsi starší.

Zatímco jste zkrátka kolegyně. Tobě chybí takt, když jsi jí bez doptání začala tykat, to se prostě nedělá. Slečně je 20 let, je tedy plnoletá a není to dítě. Za mě se ona zachovala správně i bez ohledu na to, jak nevhodně ses zařídila ty. Ona to chce brát přátelsky a konstruktivně, zatímco ty považuješ ji za někoho podřadného jen proto, že je to "dvacetiletá žába".

Zkus nad tím popřemýšlet.
 Archivářka Žena33 Kategorie
18.03.2023 22:18:16
Fejk

Takhle debilní snad nemůže být nikdo, žába nežába, píča jsi tam ty
 hammnnn
18.03.2023 21:23:15
To si pamatuju, podobnou situaci, jak jsem nastoupil do práce a nadřízený, i když mi normálně vikal, mě (asi protože jsem byl mladý) zdravil slovem "ahoj" a mě bylo divné na "ahoj" odpovědět "dobrý den", tak jsem taky odpovídal "ahoj" a pak se jedna kolegině zeptala "vy si tykáte?" a já jsem nevěděl, co říct, tak ze mě z nejistoty vypadlo "já nevím, asi jo" :D

Od té doby mě začal zdravit "dobrý den". :'DDD
 Qwertz
18.03.2023 20:24:19
přirozené jí tykat
--
Ne. Tykání nabízí starší mladšímu. ladší nemusí přijmou. Pokud přijme, stává se tykání oboustranným.

Ach ty základy etikety...
 jowa Muž28 Kategorie
18.03.2023 20:21:23
Bylo hloupé slečně začít rovnou tykat, ještě hloupější se divit, že si komentář o tom, že to nevadí, vyložila jako nabídku na tykání. Jako chtít, aby ti po tomhle vykala, by mi přišlo s prominutím jako nebetyčná píčovina. To, že bys mohla být její matka z tebe nedělá někoho víc... Z tohodle se ctí nevylezeš. Ano, dřív to bylo běžné, ale komunikace se mění a je třeba se přizpůsobit.

A ano, i v mém okolí jsou lidi, kteří mi týkají a já jim vykám. Ale v tomhle je zásadní, že já jim vykám, protože mi to jinak nejde přes pusu. A taky proto, že ty lidi se ke mně chovají od začátku slušně.
 tralanka
18.03.2023 19:14:27
Třeba mně to jednostranné tykání nevadí a s paní souhlasím. Jsem mladej, ale nedělám mi problém, aby mi lidi tykali a já jim vykal. A je jedno jestli jsem to zažil ve škole, v práci nebo třeba s rodiči. Všude to tak mám a nikde mi to nevadilo. Jen teda manželka s tím má trochu problém - pořád mi říká, ať jí tykám, ale mně to nějak nejde přes hubu.
 pepík23
18.03.2023 18:18:15
Jo, pochopila jsem - nicméně nejsem příznivcem dalšího a zcela nadbytečného kastování v rámci kolegiality. Chápu, že to tak mají starší lidé zažité, ale připadá mi smutné, pokud ani nechtějí pochopit pohled druhých lidí - často v tom hraje roli taková ta buranská boomer mentalita "nový = špatný".
A jak jsem už napsala dříve, pokud někomu tykám, očekávám, že mi nebude vadit, pokud mi budou tykat taky. Učím osmiletou holčičku a tykáme si navzájem, nijak to mou autoritu nesnižuje a nemám ani pocit, že by v důsledku toho nějak překračovala hranice. U těch dětí to je už trochu diskutabilní, ale mně to třeba přijde hezké, stejně jako když cizím dětem vykám - sama si ostatně vybavuji, jak důležitě jsem se cítila, když mi cizí lidé začali vykat. (I když mi občas pořád cizí lidé tykají, vypadám velmi mladě. xd A je vtipné jim rovněž odpovědět tykáním a následně se bavit jejich reakcemi.)
 Királynő Žena22 Kategorie
18.03.2023 18:11:35
Co se týká tykání a vykání, tak je určitým způsobem zajímavé, že se vytvořili pravě jen dvě jakoby "úrovně" komunikace. Kdyby teoreticky fungovalo třeba ještě dykání, lykání, zykání apod. tak by to možná v určitém smyslu bylo jednodušší :)
V nějakým článku někde jsme četl, že např. ve vietnamštině jsou prý používány různé intonace výslovnosti, dle toho, jaký vzájemný např. pracovní vztah spolu dva lidi mají. Prý je to docela komplikovaný. V evropských jazycícj je to zjednodušeně jakoby "zredukováno" na dva jakoby "stavy" - tykání a vykání.
 LDV Muž46 Kategorie
18.03.2023 18:07:44
*
Je to tak i proto, že v dřívější dobách bylo běžné, že někdo začal pracovat v určitým podniku jako mladej člověk a vydržel tam pracovat dlouho, třeba i déle jak čtvrtstoletí.V podnicích tak fungovala určitá jakoby zavedená hyearchie, starších a mladších pracovníků atd., abylo běžnou zvyklostí, že výrazně starší tykají výrazně mladším. Pravděpodobně i proto si tento "způsob" komunikace mnozí starší jakoby "udržují" i v současnosti.
 LDV Muž46 Kategorie
18.03.2023 18:04:46
Királynő:
napsalas-
Jo, jako příslušník mladé generace si troufám říct, že přemýšlíme jinak - v mnoha případech zdravěji. Například mi přijde absurdní kastování na základě věku, nějaký elementární respekt si zaslouží každý.
---
Pravděpodobně sis můj příspěvek interpretovala tak, že kritizuju to, že mladší kolegyně začala starší kolegyni tykat. Je to jinak. Jenom jsem konstatoval, že v uvažování lidí z různých generací je docela velký rozdíl. Je to tak i proot, že v dřívější dobách bylo běžné, že někdo začal pracovat v určitým podniku jako mladej člověk a vydržel tak pracovat třeba čtvrtstoletí, takže v daném podniku fungovala určitá jakoby zavedená hyearchie atd.

Ať už je to, co je popsáno v příspěvku, úplná pravda nebo ne, tak začít někomu tykat, pak se s časovou "prodlevou" dotyčné kolegyně nebo kolegy zeptat, jestli nevadí tykání a pak případně chtít "prosadit" opět vykání, nebo jednostranné vykání, to působí docela trapně.
 LDV Muž46 Kategorie
18.03.2023 17:58:52
Takto někomu z fleku tykat si můžeš dovolit maximálně pokud si na vedoucí pozici, to jediné bych dokázal tolerovat. To cos udělala ty tak je hovadství.. takové lidi mam taky v práci, automaticky jim tykam taky bez nějakého ohledu nebo domluvy.
Smajlík  Menb
18.03.2023 17:58:00
Jo, jako příslušník mladé generace si troufám říct, že přemýšlíme jinak - v mnoha případech zdravěji. Například mi přijde absurdní kastování na základě věku, nějaký elementární respekt si zaslouží každý. Zvláště pak nevidím důvod, proč by si někdo měl zasloužit více úcty jen proto, že se narodil dříve než já; tedy na základě něčeho, co ani jeden z nás neměl šanci ovlivnit.
Vlastně bych reagovala podobným způsobem jako zmíněná kolegyně, stalo se mi párkrát něco podobného a dotyční v mých očích byli šášové. Jednostranné tykání mi připadá divné vždy, zvláště pokud jde o dva dospělé lidi na stejné pozici.
Smajlík  Királynő Žena22 Kategorie
18.03.2023 17:44:35
Jestli ti to nevyhovuje, je to tvůj problém. Byla jsi drzá jak opice, tak máš tykání. Nikdy bych si nedovolila mladšímu člověku bez varování tykat. Vždy jen po dohodě.
 fimisek
18.03.2023 17:35:07
Királynő napsala -
Podle rétoriky cítím trolla, ale nevadí.
---
Ať někdo trolí nebo ne, tak vážná odpověď nemůže nějak uškodit :)
Nemám dostatek informací k vyhodnocení, zda se jedná o tolling nebo ne, proto odpovím s předpokladem že je to myšleno zcela vážně.

Je mně sice 46 let, ale přesto konkrétně autorce dotazu budu vykat, i když tady na zpovědnici je zvyklost, si tykat, nezávisle na věku diskutérů.

Napsala jste -
Jak jí to slušně vysvětlit, aby to nepůsobilo hloupě?
---
Domnívám se, že nyní už není reálné,že byste měla možnost, toto "nedorozumění" jakoby napravit tak, aby to na někoho nepůsobilo nějak nevhodně. Myslím si, že z toho už prostě nemůžete nějak jakoby pohodově "vybruslit". Samozřejmě pokud by ta nová kolegyně dala v brzké době výpověď nebo pokud by dostala v brzké době výpověd, tak by tento konkrétní problém byl tím vyřešen. Jinak si to ale pravděpodobně budete muset nějakým způsobem "vyžrat". Myslím si, že byste si měla víc uvědomit, že lidé z mladých generací už uvažují jinak, tedy výrazně odlišně než lidi ze starších generací. Ať byste se to té nové kolegyni snažila vysvětlit jakkoliv, tak pravděpodobně nedocílíte toho, čeho chcete docílit.

Holt každý problém není 100% řešitelný.
 LDV Muž46 Kategorie
18.03.2023 16:51:07
Já jsem takhle paní vykal, když mi tykala zničehonic. Nebudu se snižovat k automatickému tykání. Měla z toho pak docela depky. Nezájem.
 ofinka
18.03.2023 16:41:30
Navrhni opět oboustranné vykání s tím, že je ti to nepříjemné - jednostranná tykačka pouze na základě věku je dost debilní. A nebo se s tím prostě smiř. Nezapomeň, že ta žába je plnohodnotný člen společnosti - rozhodně není o nic méně člověk jenom proto, že se narodila dříve, co to proboho je za hloupý mindset? Osobně vykám i dětem, a pokud si s nimi už chci tykat, navrhnu to oboustranně. A to jsem pedagog. :-)
Podle rétoriky cítím trolla, ale nevadí. Věřím, že se na této stránce vyskytují boomeři, kteří podobný postoj sdílí zcela neironicky, tak je tento komentář jakože věnován jim.
Smajlík  Királynő Žena22 Kategorie
18.03.2023 16:25:55
Takové lidi jako ty absolutně nesnáším, buď si kolegové vzájemně tykají a nebo vzájemně vykají, ale je od tebe neskutečně povýšenecké, že někomu automaticky tykáš a po daném člověku požaduješ ať ti vyká. Měl jsem v bývalé práci jednoho padesátiletého kolegu, který mi tykal hned ze startu a když jsem mu začal tykat já, tak se urazil jako kdyby byl nějaké velevážené veličenstvo. Bez ohledu na věk by si lidé měli být rovni a pokud ti není 80, tak si myslím, že je v pořádku vzájemné tykání.
 FlammablePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne:  Super cena 149 Kč