Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1200241, vloženo 02.08.2022 10:03:33 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
lesní požáry
V televizních zprávách bylo v reportážích o hašení požárů (v oblasti Hřenska) řečeno, že je velká pravděpodobnost, že ty požáry vznikly v důsledku ohýnků nezodpovědných turistů. Je to hodně pravděpodobné, ale samozřejmě to bude delší dobu vyšetřováno. S největší pravděpdoobností případní pachatelé nebudou nalezení. i pokud by byli vypátráni, tak by asi stejně všechno zapřeli atd.
Uhašením současných požárů samozřejmě není vyřešen dlouhodobý problém, jestli je možné nějak zlepšít prevenci vzniku požárů lesů. MYslíte si, že by bylo smyslupné, zvýšit počty strážců v lesích?
Myslíte si, že by bylo smysluplné, průběžně monitorovat lesy vrtulníky s termokamerou a preventivně v obdobích sucha "kropit" lesy vodou?
Je jasný, že by to bylo dost drahý.
V podstatě ale by to byl stejný princip, jako vybavování budov hasícími přístroji. Náklady na nákup a kontroly hasících přístrojů v jedné větší budově můžou být třeba v řádu desetitíců Kč ročně.
 leonardo da vinci Muž43 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
03.08.2022 12:43:58
vajgl v suchym jehličí, žádná věda
každej blb vidí reklamu a neumí se chovat v lese, jé hele skála, jedem tam

speciálně ta oblast kolem Hřenska, kde začlo hořet je takových hovádek plná

Ten kdo se umí chovat v lese umí tam taky udělat oheň tak aby les nikdy nezapálil a když to hrozí tak ho prostě nedělá

jinak se hledá bič na trampy, jsou dlouhý léta trnem v oku strážcům parku (jo to jsou ti, co tůrujou velký diesly v tojotách v prvních zónách aby potrestaly člověka, co sešel z cesty utrhnout borůvku).
Hlavně natahat co nejvíc lidí do kamkoliv aby to sypalo.
komedie
 fltk
02.08.2022 13:17:56
Selektivni zakaz vstupu do lesa, vysoke pokuty a nepodminene tresty. Inspirace: zapadni Evropa.

Stejne, kdo ma co pohledavat, natoz rozdelavat ohen v lese. Neni to tak davno, kdy lesy byly panske a fstup ferbotn, ja?! Kupte si vlastni nebo zaplatte vstupne.
Smajlík  Zeleny mozek
02.08.2022 12:35:06
Bohužel lidská blbost je neomezená a straážců nebude nikdy dost, aby to uhlídali. Jednou to dopadne tak, že půjdeš lesem a kolem cesty budou skleněné stěny, aby ses mohl kochat, ale nemohl nic provést.
 nemo33 Muž49 Kategorie
02.08.2022 12:19:55
Já četl, že to udělali Ukrajinci....
Že naši občané to xx let nepodpálí, přijdou oni a div nehoří i Václavák...
Smajlík  Jokerisback
02.08.2022 11:51:14
Ono to je jedno s druhým. Líbí se mi, jak jsou spravovány národní parky v USA. Zaplatíš poplatek za vjezd, který z určitého % financuje park. I díky tomu je na chod parku. Osobně jsem viděl, jak se strážci parku nezdál nějaký návštěvník v autě. Šel mu prohledat kufr auta, zatímco řidič měl ruce na volantu a ani se nehnul. Strážce parku měl jednu ruku u boku na pistoli nebo tazeru (nevím co to bylo) a byl ve střehu. Měl respekt.

Pro naše podmínky bizár a ani by to nebylo dobře. Jenže jsme zase v druhém extrému. Jestli chceš něco kontrolovat, tak musíš zaplatit více strážců + třeba drony. To stojí pro všechny parky desítky, spíše stovky miliónů ročně. V situaci, kdy není na nic a ještě je sekera 400mld ročně, nedosažitelný luxus. A i kdyby se zaplatili, tak co? Budou se hádat s ožralými čundráky a ještě dostanou přes držku. Jen sníží počet ohnišť. Ožralové budou hledat nová místa mimo stezky.

Když jsou lidi hovada, tak zkrátka jednou za pár let všechno shoří. Divím se, že se tak ještě nestalo na Šumavě nebo v Krkonoších.
 Alda
02.08.2022 11:49:34
Ludwa: Ty tlustý krátký larvy vypadají na kůrovce. Ať už je to cokoliv, shodneme se na tom, že je to nějakej dřevokaznej brouk, kterej lesu škodí.
 truhlář
02.08.2022 11:45:32
truhlář: Nemusí to být kůrovec, je tisíc jiných možností.
 Ludwa
02.08.2022 11:37:55
Ludwa: Tohle vysvětluj tomu mýmu kůrovci, co blbne? Suchá souška, podříznu ji a doma z ní seškrabávám kůru ( zbytky kůry, které neopadaly a ještě drží ) a pod ní jsou červíci a ještě se hejbou. Tak co je tohle za odolnej druh?
 truhlář
02.08.2022 11:35:03
Jinak s tím preventivním kropením lesa to není zase tak blbej nápad. Já si svůj les kropím. Moje smrky dostávají vláhu, aby se kůrovci ubránily a taky tam mám pár keříků borůvek a ty bohužel mělce koření a jsou tedy na sucho hodně choulostivé.

Možná mě to dřevo a borůvky stojí víc, než kdybych si je koupil, ale to už je jiná písnička.
 truhlář
02.08.2022 11:31:38
Jsou věci, které neovlivníme. Prevence má smysl, pakliže přináší nějaké užitky. Létat nad lesy, preventivně je kropit atp, to má pramalý smysl.
Jak požár vznikl se nedovíme. TV nám poví to, co nejvíce lidi zvedne ze židle nezávisle na pravdě - aby zase v lidech se vzbuzovaly emoce. Ono, kdyby to zapálil blesk, lidi by to brali jako přirozené. Jak to zapálí nezodpovědný člověk, už z toho mají tlak 200/100 a hltají každou novinku o tomto.
Já ten požár vnímám asi tak, jako tornádo minulý rok. To naštěstí nikdo způsobit nemohl a všichni akceptují, že jsou to rozmanitosti přírody, co se zkrátka dějí.
Není zde jisté nic, ovšem žijeme v iluzi, že máme jisté vše. Pak nedokáže tyto věci vstřebat.
 smutný-člověk Muž33 Kategorie
02.08.2022 11:31:24
truhlář: Larvy kůrovce se živí lýkem a to je jen v živých stromech.
 Ludwa
02.08.2022 11:28:52
Ludwa: To s tím mrtvým dřevem není tak úplně přesný. Zkus si odtrhnout kůru z nějaký soušky - pod ní se to červíkama jenom hemží.

Takže než mi vleze topivo do kůlny, řádně odkůruju a ta kůra je jinde ve specielních pytlích připravena na spálení s prvnimi dny nové topné sezony.
 truhlář
02.08.2022 11:24:58
Ještě odpověď na tvůj dotaz.

Úplně by stačilo odstranit tu sebranku a požáry by "nevznikaly". Monitorování by pak bylo zbytečné.

Požár nevznikne sám od sebe z horka, jenom protože denní teplota stoupne o pár desítek stupňů. Zápalná teplota papíru, dřeva je mnohem vyšší. Ano, úder blesku třeba... ale to většino prší a vody k uhašení zapálené soušky je dost.

Jednou budeme všuchni pod drobnohledem - termodetektory z družic ... rozděláš si v lese ohýnek, špatně ho dohasíš a ohnisko bude naštěstí rychle a )činně uhašeno. Ovšem za pár dní ti přijde domů složenka na úhradu hašení i s tvoji fotkou přímo při činu :-)
Musíme si ještě chvilku počkat. Vědeckotechnická revoluce se sice plíží pomalu, ale jistě.
 truhlář
02.08.2022 11:24:22
rvin: Pravda je že v mrtvym dřevu už žádnej kůrovec neni a tedy nemá co "vylítnout". Když se v době kalamity nestačilo těžit, tak šlo pochopit, že to tam určitou dobu nechávali. Ale taky si myslím, že v národním parku to bylo plánovité.
 Ludwa
02.08.2022 11:19:39
> leonardo da vinci
> smysluplné ... monitorovat lesy vrtulníky s termokamerou

Pokoušíš se nás šokovat vymejšlením blbin blbějších než ty z Bruselu (předpisy o zahnutosti okurek, ...)?

V současnosti ekonomicky nemyslitelné, v (daleké) budoucnosti možná standard (speciální protipožární satelity na oběžné dráze).

> Hodislava
> les ... čapl a nebylo pomoci

Viděl jsem nějaké video z Českého Švýcarska. Vzduchem lítaly žhavé koule ... to by se např. hranice dříví na zahradě asi bránit nedaly ani hadicí. Prostě smůla.

> Ludwa
> ... nenechávat suché kůrovcové dříví v obrovských mnžstvích v lese.

To, co si dovolili státní eko-exoti v Českém Švýcarsku, to si soukromý vlastník lesa dovolit nemůže. V případě kůrovce hned naběhne státem dosazený lesní hospodář (hajný) a požaduje okamžité odklizení (než prý brouk stačí vylítnout), a to pod pohrůžkou pokut ... s otcem a bratrem odklidíme ... a zase naběhl hajný a vyřvával něco o opětovném zalesnění.

Pak ten hajný chcípnul (o mrtvých prý jen dobře) a nový státem dosazený lesní hospodář už tak agilní není. Zatím (nechci to zakřiknout).
 rvin
02.08.2022 11:18:29
Tak buďto od zapálené sirky nebo kapesního zapalovače nějakou cestou třeba i přes zapalený retko a posléze od odhozeného vajglu až po ten ohníček, kterej potom, co posloužil, mohl být i dobře zalitej, ale v průběhu táboráku došlo k prohoření spodních vrstev na organickém podkladu ( hrabanka, kořeny, humózní půda, rašelina ) a pak už jenom stačí, aby trochu zafoukalo a zkomírající, doutnající místečko přísunem kyslíku znovu obživne.

Mimochodem v minulosti ještě před uhlím se rašelina těžila coby palivo. I dnes v chudčch zemích, stačí ji jen slisovat do briketek a vysušit.

Fascinuje mě mentalita některých jedinců. Rozdělají si v lese ohýnek absolutně netušící na jakém podloží.

Rozděluju lidi na dvě supiny. Na ty, co tvoří, budují, ochraňují, zachraňují, plody jejich práce jsou dobré a pak na tu sebranku, co jenom ničí, boří, likvidují. Je to jako s těmi stromy. Dobrý strom nese dobré, kvalitní ovoce. Špatný strom dobré ovoce neponese.
 truhlář
02.08.2022 11:14:55
Ano, plácla jsem to, s určitou ironií, protože je snad pochopitelné, že je to nereálné .....

Nicméně nejsem ekolog, nejsem lesník, nejsem ani majitelkou lesa, takže jakékoli mé příspěvky k řešení této otázky jsou asi v míře podobného mého komentáře, proč naši hokejisté zase nevyhráli mistrovství světa.
 Hodislava Žena42 Kategorie
02.08.2022 11:06:03
Nebo místo vrtulníků s termokamerou dáme ochráncům parku drony. A proti agresivním návštěvníkům parku je vybavíme kvalitní kamerou a tasery.
Smajlík  Hasta la vista baby
02.08.2022 10:52:23
osobně si myslim, že takovej požár je z pohledu přírody prospěšnej, taková čistka řekněme .... když v dávné minulosti blesk zapálil les, tak nebyl nikdo, kdo by hasil a taky neshořela celá planeta, chápu, že je to blbý, když shoří vesnice, ale všechno je pomíjivé a na každou negativní událost se lze koukat pozitivně .... jako třeba když se šíří nějaká choroba, nikomu nepřeju nic špatnýho, ale spousta problémů vyplývá z přelidnění, takže úbytek lidí je vlastně prospěšný pro planetu ...
 Honza123456789
02.08.2022 10:43:57
Hodislava:
napsalas-
Že by vrtulníky preventivně kropily i tyhle soukromé lesy? Ale kdež ....
---
Považoval jsem tě za chytřejší. Ale vidím, že nemáš problém něco plácnout.
Problém je i hašení relativně malého území, jehož plocha je v řádu kilometrů čtverečních. Jednak není k dispozici větší počet vrtulníků a navíc, letová hodina vrtulníku je dost drahá.

Jelikož ale v ČR je problém lecos zorganizovat, takže taková diskuze je spíše jen teoretická, ve smyslu - co vše by bylo možné zorganizovat, kdyby stát nebyl zadlužen.
CO se týká zisků podniku Lesy ČR, tak vloni to sice bylo 2,74 mld. , ale letos to pravděpodobně bude zisk v řádu desítek milionů.
 leonardo da vinci Muž45 Kategorie
02.08.2022 10:37:55
Možná by úplně stačilo nenechávat suché kůrovcové dříví v obrovských mnžstvích v lese.
Smajlík  Ludwa
02.08.2022 10:27:38
Hodislava:

Je samozřejmě rozdíl mezi soukromými lesy, mezi lesy, které jsou v majetku státního podniku Lesy ČR a mezi lesy na územích CHKO.

Je jasný, že 100% zabezpečení proti vzniku nepříznivých událostí není možné. Ale dovedu si představit, že výrazně rozdílné názory můžou mít lidi, kteří bydlí někde v paneláku a např. lidi, kteří mají dům blízko lesa.

Co se týká toho principu prevence, tak řeším princip, a ne způsob financování. Navíc, např. Lesy ČR jsou sice státní podnik, ale taky celkem dobře vydělávající firma.
 leonardo da vinci Muž45 Kategorie
02.08.2022 10:21:49
Jo, jenže nákup hasících přístrojů se hodí na majitele těch budov, takže stát to nestojí ani korunu. Ledaže by ve stejném gardu to hodili i na majitele lesů :-).

Já ti nevím. Moji příbuzní vlastní statek a les. Na jednom políčku, co je propachtován místnímu JZD, probíhalo sečení. Jeden ze strojů zajiskřil, nepovím ti proč, jiskra přeskočila do suchých žlutých lánů a už to jelo. Kombajny měly co dělat, aby z toho pole zmizely. Věř tomu, že rodina se stará o les jako o vlastní - a stejně čapl a nebylo pomoci. Hasiči mohli jen hlídat, aby nechytly i samoty, co stojí na druhém konci opodál u lesa. Respektive nedejbože vesnice. Lehlo to. Respektive ne že by z toho byla pustina, spálená země, to zas ne, ale stromy odumřely, časem se to muselo vytěžit. Hrozil pád a tím pádem nebezpečí. Ještě hlídej, aby ti tam někdo nevlezl omylem na houby (neskutečně rychle to tam potom to spáleniště zarostlo) a nespadl na něj strom, co měl být dávno venku. A ještě jen na otop, k ničemu jinému se to už nehodilo. A neuděláš nic. Že by vrtulníky preventivně kropily i tyhle soukromé lesy? Ale kdež ....
 Hodislava Žena42 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne: Sleva 200 Kč