Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.118797, vloženo 13.05.2006 23:04:06 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Budoucnout a její ne/měnitelnost
Zdravím všechny. Upozorňuji, že tato teorie je čistě z mojí hlavy a nikoho nekopíruju(i když některé filmy PŘÍMO tuto teorii podporují. Je to MATRIX a MINORITY REPORT)

Tak začneme hezky z kraje. Představte si(čistě teoreticky), kdyby tady byl nějaký super počítač, ve kterém by byl zapsán celý vesmír se všemi fyziologickými a chemickými pravidly. Prostě PŘESNĚ vše co existuje. Potom kdyby jste takový program pustili, tak pojede ÚPLNĚ stejně jako skutečnost. Protože při naprosto stejným případě se prostě bude ta inkoustová skrvna rozpíjet úplně stejně. A protože i mozek a celé tělo(pokud nevěříte na duši) je jenom souhra chemických/fyzických pravidel, tak stejně jako se kapka inkoustu do posledního atomu přesně vpíjí do sešitu, tak stejně to bude i s mozkem.
Ovšem pokud je to počítačový program-můžeme ho přetočit, můžeme ho pauznout. To by ovšem znamenalo že budoucnost je daná, když se můžeme podívat o dva roky dopředu v tom programu.

Ovšem tady nastává problém:

Představte si, že by jste se podívali do toho programu a viděli by jste jak vás zítra přejede v tolik a tolik hodin na rohu této ulice auto. Přece by jste tam nešli! Tudíž by se daná budoucnost změnila. Ovšem ne úplně. Můžete si představit jakýsi obal, to je ta budoucnost momentální. Pak se někdo podívá do programu a budoucnost se tím změní. Ovšem v nějakém "větším" obalu bude zapsáno i to, že se daný člověk podíval do obrazovky a nic se nestalo-a vůbec jeho smrt nevidí. To je ten širší obal...

Pro příklad uvedu právě MATRIX: Například scéna, kdy je NEO u vědmy a ona mu řekne: "na ten květináč zapomeň", on se otočí aby se podíval co tím myslí a květináč shodí. A tam mu řekne: "vím co ti vrtá hlavou: jestli by ten květináč spadl, i kdybych ti o něm neřekla". No a to samé je: "Je rozdíl znát cestu a dát se po ní"
A pak vy co znáte Minority report: "právě díky tomu že on ZNÁ budoucnost-může ji změnit".

To je snad vše(i když jsem určitě něco zapomněl). Těším se na vaše reakce :)
 libik E-MAIL:   Muž17 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
16.05.2006 01:51:53
ENKI....abych to zjednodusil.. rikas ze cas je meritkem slozitosti sveta. Dale ze cas( fyzikalni velicina."umele definovany pojem" :) ) ?neexistuje jako tato fyzikalni jednotka? a je to tedy jenom pojem, ktery slouzi k popsani narustajici komplexnosti sveta. Toto je preklad a jak vidis to co tvrdis nedava smysl...:(

dale k tve kritice na pristup k poznani lidi. Samozrejme sme v poznavani reality omezeni. Nemuzeme obsahnout veskere poznani celoplosne a tak dochazi k "rozsekavani signalu":) Vzpomen si na Ocammovu britvu.. nejznamejsi metodickou poucku vedeckeho poznavani. Veda musi byt osetrena urcitymi metodami i za cenu zjednoduseni. Nedokazu si predstavit ze by to slo jinak. Leda ze by si chtel realitu popisovat strucnymi absolutnimi pravdami


MATOCENU.. jestli ti jde o vlastnosti a polohu atomu, tak je samozrejme muzes pomoci klasicke mechaniky popsat. V klasické mechanice je stav bezstrukturni castice urcen polohovym vektorem vektor=(rx, ry, rz) a vektorem hybnosti vektor p=(px, py, pz). Znalost techto sesti velicin v urcitem case staci k stanoveni dalsi libovolne veliciny charakterizujici castici.. treba energie !ale i k vypoctu vsech budoucich poloh a hybnosti. tady mas recht ale blba na tom je jedna vec. Pokud se pokusis pouzit stejne metody na zjisteni polohy napriklad fotonu klasicka mechanika ti nepomuze. Stavy techto kvantovych castic maji totiz jine vlastnosti. Napr elektron pokud se na nej zrovna "nedivas" nema zadnou polohu. je proste vsude:) a soucasne. Proto se stav castice popisuje vlnovou funkci. Nikdy nezjistis napriklad jeho rychlost a polohu zaroven. to principialne nejde. Pocitac si ani nevrzne.
 Turek
15.05.2006 08:42:02
Ano, "budoucnost" v takovémto programu je opravdu daná, poněvadž je to zapsáno již v prvních větách (je v něm zapsán celý vesmír...). Otázka je, zdali množina "atomů", které se říká "Vy", může mít najednou práva jako supervisor a může z tohoto programu číst, pochopit ho a dokonce ho modifikovat (změnit budoucnost). To by tam muselo být samozřejmě zapsáno.

Titulek příspěvku ale je "Budoucnost a její ne/měnitelnost". Tato otázka se, předpokládám, vztahuje k naší realitě. Proto, abychom na to mohli odpovědět, tak musíme nejdříve poznat celý stroj, kterému říkáme vesmír a to jak v jeho dynamice (říkáme jí čas), tak struktuře (vesmír popsaný do nejmenšího atomu je pořád jen model hodně vzdálený od reality).
Tak například čas. Co to vlastně je. Můj skromný názor je, že "čas neexistuje". Je to jen uměle vytvořený pojem, kterým říkáme, že se vše neustále pohybuje a transformuje a to od ucelených systémů po rozsypané systémy (pohyb směrem ke vzrůstající entropii). Mimochodem člověk je jediný mně známý tvor, který narušuje tento směr entropie a to svou tvůrčí činností. A čas? ten je jen měřítkem této entropie.
A co prostor (struktura)?. Když se podívám na mobil, který mi leží na stole, tak ho mohu začít rozebírat a "jít do nižších struktur". Nebudu zdržovat procesorem a jinými nesmysly a půjdu rovnou na atomy. Je to nejnižší jednotka? Není. Půjdu dál. Jádro, elektrony, protony a další nesmysly, co jsme se učili ve škole (předpokládám, že je vam jasné, že to jsou pojmy stejně umělé jako čas). Můžeme jít dále do hloubky a dostáváme se na další "pojmy" jako kvarky a můžeme pokračovat dále.... ale kam až? Existuje vůbec nějaké až? Můj opět skromný názor je, že žádné až neexistuje. Dovede si představit tuto nekonečnost v nicotnosti? Jak to vůbec chcete popsat? Dokonce i vědci dnes vyslovují věty jako "... a tam dále už je bůh".

Otázkou vesmíru a jeho chováním v nejbližší budoucnosti se zaobírám řadu let a myšlenkově procházím mezi odpověďmi ANO a NE a zatím se k žádné z nich nepřikláním více než k druhé. Mám ale čím dál větší pocit, že způsob přemýšlení o této otázce vychází z našeho způsobu vnímání reality a ten je špatný. Snažíme se poznávat věci tak, že je rozebíráme, jdeme na to technicky, nebo ještě lépe řečeno digitálně. Paralela je u digitalizace zvukového signálu. Když se hudba nahrávala na klasické gramodesky, tak byla zaznamenávána spojitě, tj. bylo tam vše, co zvládnou atomy na gramodesce. Dnes se signál rozseká, i když už docela hustě, a zaznamená se digitálně. Ztrácí se tím ale informace a fígl je jen v tom, že řekneme, že to ostatní by stejně lidské ucho neslyšelo. Odborníci na akustiku ale ví, že s použitím dokonalejší reprodukční techniky se to pozná. Poznávání naší reality je obdobně "digitální". Velké množství informací nám uniká.
Myslím, že bude muset protéci ještě mnoho vody v řekách, než poznáme, jak ten stroj funguje a zde se vrátím k prvnímu
 ENKI
15.05.2006 00:35:37
pokud by jsi viděl v tom počítači jak umřeš a vyhnul se té smrti. tak by jsi změnil minulost. nikdy by se totiž nestalo, že by jsi viděl svoji smrt. takže by jsi se jí nevyhnul.

pokud by jsi počítal vesmír, tak jedině nějak zjednodušeně - musel by si použít na výpočet třeba několika atomů jeden atom. bohužel by se muselo stát, že v tom tvém simulovaném vesmíru se objeví další "simulátor vesmíru" tudíš by jsi počítal najednou 2 vesmíry atd...

další věc - jak by jsi mohl poznat výpočty z toho simulátoru, jak by jsi si je mohl prohlédnout? co takhle kdyby ta simulace probíhala tobě v hlavě - vlastně by jsi znal celý vesmír => byl by jsi Bůh, znal by jsi minulost, přítomnost a budoucnost.

Vševědoucí, všemohoucí, všebydoucí - vesmír by byl podle tvých představ, naplánovaný od začátku do konce

tak to už jsem se asi fakt moc zasnil
 trilobyte
14.05.2006 18:18:12
to Aleska: Já lidské rozhodnutí nepovažuji za nic víc, než pouhá souhra chem. a fyzikálních reakcí a jak jsem psal. Stejně jako se bude vpíjet V NAPROSTO(do posledního atomu) stejném prostředí do ubrousku, tak stejně bude probíhat reakce i v lidském mozku. Lidské rozhodnutí NENÍ podle mě, NIC VÍC!
 libik Muž32 Kategorie
14.05.2006 12:00:55
v jednou díle hlezdné brány už s danielovým nástupcem bylo že právě on viděl budoucnost- a tam bylo že carterová bude na ošetřovně s popáleninou jako od tyčové zbraně jaffů. tak ji přesvědčil ať na další výpravu nejde a co se nstalo: byla v řídící místnosti brány kde v počítaču došlo ke zkratu, výboj ju popálil a když byla na ošetřovně, uvědomil si že to bylo přesně to co viděl
 Memphis *je vůl* Muž23 Kategorie
14.05.2006 00:26:54
neutvari tu budoucnost z vetsi casti osobnost (ta je dana), vychova, skoly, to moc neovlivnime a cim dal min, nase budoucnost je zavisla na nasi minulosti, minulost neovlvnime-budoucnost taky ne
 alaska bombrman
13.05.2006 23:39:32
Dininka: Nejsem si jistý co tím myslíš :D, ale jak říkám: Člověk má předurčenou budoucnost a zároveň si ji tvoří!
 libik Muž32 Kategorie
13.05.2006 23:34:16
Myslím, že v budoucnu je napsané i to, že uděláš všechno proto, abys to změnil a popřípadě to změníš
 Dininka Luk Žena Kategorie
13.05.2006 23:30:14
libik: když znáš polohu všech atomů a jejich vlastnosti ... tak předpovíš se 100% šancí budoucnost

jinak takovej počítač v tomhle vesmíru neuděláš ... musel by být v tom skutečným vesmíru a atomy v něm by musely být o hodně menší
Smajlík  matocenu Muž18 Kategorie
13.05.2006 23:23:27
to MATOCENU: No o tomto je! Stačí jenom jiný závan větru a budoucnost se ZCELA změní, stačí pár atomů jinak, než si předpokládal a budoucnost se KOMPLETNĚ mění. Pro nejjednoduší představu všem: stačí aby se změnila budoucnost tak, abyste se nepotkali s tím člověkem, s kým byste se jinak seznámili a měli děti. Tudíž by na světě byli NAPROSTO jiní lidé a pak by byla budoucnost TEPRVE jiná!
Smajlík  libik Muž32 Kategorie
13.05.2006 23:17:51
ano máš pravdu .... mohlo by to tak být
Jenže to že někdo předpovídá budoucnost neznamená že my nemáme možnost volby :)

Předpověď počasí: předpovídá se podle naměřených udajů - čím sou přesnější tím přesnější je předpověď
když se předpovídá počasí tak se tyhle hodnoty dosadí do vzorečků a podle toho jim něco vyjde => teorie chaosu ....

Pokud budeš znát naprosto přesnou polohu , rychlost , teplotu atd... všech atomů ve vesmíru tak můžeš naprosto přesně určit budoucnost celýho vesmíru


I malá nepřesnost při měření může být ve výsledku uplně neshodná s realitou
Smajlík  matocenu Muž18 Kategorie
13.05.2006 23:08:22
ale ono to tak ve skutečnosti je - všechno funguje jako takovej počítač
 zorz Muž18 Kategorie
13.05.2006 23:07:25
Jen tak mimochodem: Jednou z hlavních myšlenek tohoto názoru je, že budoucnost je daná a zároveň ji tvoříš!
Smajlík  libik Muž32 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk