Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Zpověď č.1164265, vloženo 06.04.2021 22:12:28 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Moderní poezie - WTF?
Předem se omlouvám za téma které asi nebude mít moc zájemců, ale pokud se někdo z vás vyzná, budu moc ráda když mi odpovíte. Už od dětství ráda píšu básně a texty pro písničky, dřív jsem psala jen takové naivnější věci, ale poslední dobou zkouším i různá komplexnější témata. Asi každý, kdo někdy zkoušel psát básně ví, jak těžké je najít slova která se rýmují a přesto se vyjádřit tak aby to zapůsobilo. Mojí inspirací jsou velcí básníci jako Neruda nebo Seifert a obvykle píšu v tomto stylu, snažím se vše dokonale sladit a vytvořit co nejpůsobivější rýmy.
Protože bych ráda věděla, jestli moje básně za něco stojí, přemýšlela jsem o tom že bych je poslala do nějaké soutěžě. Tak jsem na internetu hledala ty soutěžě a vyhledávala si výherce z minulých let abych si přečetla nějaké dobré básně a jedna věc mě dost zarazila. Nebyla tam snad ani jedna báseň, která by byla zrýmovaná. Měla jsem v povědomí že moderní poezie je trochu jiná, ale nečekala jsem, že neocení ani jednu rýmovanou báseň.
Podle mého názoru tohle není opravdová poezie. Myslím, že takový volný text může napsat i člověk bez jakéhokoliv talentu a že si tím výrazně zjednodušuje práci a navíc šidí. Nemám nic proti takovým útvorům, ale dřív se jim říkalo básně v próze a aspoň nekonkurovaly s normálními básněmi u kterých se musí zohlednit i ten umělecký talent. Přijde mi to strašně nefér vůči básníkům kteří píší poctivě, protože je celkem těžké se v kvalitě a poutavosti vyrovnat někomu kdo nedodržuje vůbec žádná pravidla.
Myslíte, že kdyby se Neruda narodil do 21. století, mohl by se svou poezií uspět? Proč si lidé, kteří píšou tyto krátké příběhy (odmítám tomu říkat básně) přivlastnili literární kategorii do které nepatří a vyhnali z ní skutečně talentované lidi?
 Básnířka Žena17  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
07.04.2021 11:50:48
Pokud nemáš cit pro rytmus slov, tak dobrou nerýmovanou báseň nenapíšeš. Podle tebe třeba haiku není dobrá poezie?

Kdysi jsem psala na Písmáka, Totem a Literru. Pokud vím, tak minimálně to první funguje. Bývalá tam moc fajn parta lidí, co ti dají zpětnou reakci, poradí, co by se dalo zlepšit... A najdeš tam občas parádní věci k poćtení.
 Kaj-Kon
07.04.2021 11:10:07
A jinak: naprosto tě chápu. Pokud je alternativní forma početně převažující, je to divný a znepokojivý.
 ulice do Svitav
07.04.2021 11:09:05
Nepoužívej lživé, zlomyslné, slizké, smradlavé a zrůdné slovo "naivní", zakázal jsem ho!!!
 ulice do Svitav
07.04.2021 05:44:08
Taky trnu nad "levnými rýmy". Nicméně ,to, že se něco rýmuje, nutně neznamená, že je to poezie. Stačí vzpomenout na Kainara.

Avantgardní básně stylu proud vědomí mě na začátku šokovaly (viz Ginsbergův Howl, Sunflower...).

Přišel jsem na interpretaci, která se mi hodně líbí. Je to záznam proudu vědomí a aby byl autentický, musíš být schopná psát rychle, což je taky dost obtížné. Prostě zapsat každý záchvěv myšlenky, která ti prolítne hlavou. Nikdo z nás přece nepřemýšlí v ucelených větách, natož v rýmech. A na vnímání jednotlivých myšlenek je potřeba určitý stupeň koncentrace - meditace (samozřejmě i drogy, ale takovou zkušenost nemám a ani nechci), jinak si člověk často ani neuvědomí ten šum v hlavě.

No tak to by byla moje interpretace. Namísto těch freudiánských žvástů o tom, že se tak projevuje podvědomí, či co.
 Vesuv
07.04.2021 00:51:28
Mně přijde, že hodně lidí tu báseň podělá právě tím, že se snaží najít nějaký rým. Než špatný rým, radši žádný.

Já mám radši volný verš. Ale je fakt, že někteří básníci si zas myslí, že báseň je cokoli, když to rozdělí do veršů. No ale jiní si zas myslí, že báseň je cokoli, co se rýmuje.
 růžová bota Žena27 Kategorie
07.04.2021 00:19:52
To, ze Seifert dostal Nobelovku, z nej jeste velkeho basnika nedela.
 into the void
06.04.2021 23:36:36
Ahoj,
Naprosto te chapu. Taky pisu basne a nedokazu si predstavit ze bych napsala neco nerymovaneho a rikala tomu báseň. Kdyz se potrebuji jen vypsat ze svych myslenek napisu si úvahu.
 EMKA
06.04.2021 22:41:14
trpim stejnymi pocity a trha mi usi dokonce i to, kdyz nekdo blbe zrymuje pisnicku (ulehci si praci a misto ladneho rymu na dva tri pismena tam necha shodu jen na jedno, casto ani to ne!)

basne typu povidani nahodilych myslenek jsou divneNajdi si sbirky nebo i prednesy na yt od J.H.Krchovskeho a sprav si chuť! :)
Smajlík  plysacek
06.04.2021 22:36:18
Jenže poezie - narozdíl od medicíny - je druh umění a jako takové je subjektivní a odvíjí se od toho, co se komu líbí. Věda je založená na důkazech a výzkumech a je tím pádem těžce zpochybnitelná (když opomeneme fakt, že jsou lidé co třeba tomu očkování nevěří). Umění se bude rozvíjet a měnit podle konzumentů. A nebo nebude, nebo si můžeš psát co chceš jen pro sebe a považovat to za umění ty, kritizovat ostatní, že to pro tebe umění není... a tak :)
 xdxd
06.04.2021 22:29:33
xdxd: Ano, vím že to není zas tak nová záležitost, ale pokud vím v Čechách bylo ještě před 30-40 lety víc těch klasických básníků.
Navíc to ani není podstatné, spíš by mě zajímalo proč to tak je. Proč se umělci najednou rozhodli, že na sebe budou mít nižší nároky. Přijde mi to trochu jako kdyby se lékaři vykašlali na očkování a léky a začali léčit bylinkami
 Básnířka
06.04.2021 22:22:57
Volný verš začal prosazovat třeba Walt Whitman ve stejné době jako Neruda. Více se rozšiřoval dejme tomu o 20-30 let po nich. Kde jsi přišla na to, že je to jen záležitost dnešní doby?
 xdxdPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk