Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1156691, vloženo 18.01.2021 00:48:50 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Pravo
Uvědomili jste si někdy, že přes všechny naše civilizační výdobytky, přes všechen společenský pokrok a tak podobně vlastně v základu stále platí jen právo silnějšího? Dodržujeme lidská práva a mezinárodní úmluvy, ale teoreticky stačí pár voleb napříč Evropou a všechny tyhle dokumenty klidně lidé roztrhají na kousky a začnou třeba černochy považovat za podlidi a začnou je vraždit. Nebo naopak, to už je jedno. Zkrátka tenhle více méně humánní režim tu máme jen proto, že existuje dostatek lidí, kteří ho silou udržují při životě. Ve chvíli, kdy by bylo víc dejme tomu nacistů ochotných silou prosazovat své myšlenky, celá slavná demokracie a humanita končí a byla by nahrazena nacismem. Takové významné společenské změny mimochodem nejsou nic vzácného, nacismus také nikdo nečekal a nikdo si neuměl představit, že Evropa největších zvěrstev dosáhne v "civilizovaném" 20. století.

To je nejspíš mimo diskusi, těžko tohle může někdo popřít, tuplovaně ne v současnosti, kdy různá nacionalistická, ale i komunistická hnutí sílí, množí se extrémní názory atd. Ovšem toto uvědomění má určité konsekvence.
Jestliže přijmeme premisu, že společnost je stále založena na právu silnějšího, na právu, že vládne ta skupina, která si dokáže to své vymoci silou, znamená to, že síla a násilí je zcela legitimním prostředkem k získání moci a k prosazení svých názorů.
Možná to zní šíleně, ale zamysleme se - v západním světě je mnoho lidí, kteří jsou se současným systémem spokojení a nepřejí si výrazné změny. Tito lidé vládnou skrze politiky, kteří pak zprostředkovaně a demokraticky tento systém jistí armádou a policií. Existuje ale i nemálo třeba takových, kteří si stále ještě myslí, že by bylo správné vrátit centrální ekonomiku, zkonfiskovat všechny velké podniky, hromadně zabavovat majetky atd. A ti to nedělají pouze proto, že na to nemají sílu. Nepřizpůsobili se proto, že by je někdo snad přemluvil argumenty, přizpůsobili se proto, že vědí, že jich je méně, jsou slabší, ale kdyby současný systém okamžitě složil všechny zbraně a vzdal se všech prostředků represe (tedy zbraní) ve prospěch oněch komunistů, klidně by bylo možné, že by byl velmi rychle silou nastolen komunismus (Lenin - 1 muž s puškou může ovládat 100 lidí bez ní). Nevládne ten, na jehož straně je pravda, spravedlnost, racionální argumenty či snad jakési dobro, vyhrává prostě ten, kdo má víc zbraní a lidí ochotných zemřít za nějakou ideu.
Takžeee - z této rovnice mi nevyhnutelně vychází, že mám-li nějaký názor, který většina neuznává (a je jedno, zda jde o názor, že mi všichni mají navalit všechny prachy, nebo o názor, že naopak nikdo nemá nárok ani na halíř z mých peněz - ani jeden z těchto názorů společnost z většiny neuznává a najde se nemálo lidí, kteří oba názory považují za zcela spravedlivé), je zcela v pořádku ho případně prosazovat i silou, násilím. Ozbrojeným násilím. Protože tak to dělá každý. Každá větší společnost na světě tohle činí. Ne každý nadšeně přispíval na monstrózní český solární tunel, ale kdo by nepřispěl, toho by si našel finančák a v lepším případě by ho zavřel do vězení, pokud by se vězení bránil, systém by neváhal ho zabít a většina Čechů by tomu s nejvyšší pravděpodobností zatleskala.

Chcete historický příklad? Pinochet a Chile. Chilané si DEMOKRATICKY zvolili komunisty, kteří pozvolna začali se socialismem a protože nemálo bohatých Chilanů vědělo, co přijde, rozhodli se bránit. Prostě neuznali demokratické volby, měli na své straně armádu - tedy sílu, ozbrojenou moc - a onu demokratickou vládu svrhli. Silou, nikoliv argumenty, zbraněmi, nikoliv tím, že měli nějakou "pravdu" nebo že na jejich straně byla jakási "spravedlnost".

Tak co si o tom všem myslíte? :) Mimochodem nechci, aby se to zvrhlo v osobní diskusi, já v žádném případě neříkám, že je podle mě správné vzít pušku a jít střílet politiky ani neschvaluji násilí atp. Jen mě zajímá, co vy na to.
 Shwhjww Muž  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
18.01.2021 09:51:08
Tak určitě.
Nejstrašidelnější však je ne to, že síla vítězí nad slabostí, to cajk, to je evoluce, ale že dost často v lidském rozhodování vítězí emoce nad rozumem. Člověk rozumný ( homo sapiens) je tak spíš člověk pudový.
Smajlík  Modrá Svině Muž46 Kategorie
18.01.2021 09:44:44
Nahrazení demokraticky zvolených liberálů brutálními diktátory se netýká jen Chile, ale v podstatě celé střední a jižní Ameriky. Vše samozřejmě s vojenskou podporou USA.
 leafroller Muž96 Kategorie
18.01.2021 08:36:19
Demokracie je něco, co je velmi mladé a "moderní". Přesto už mnoho zemí poznalo její nevýhody. Většinu doby, po kterou existuje lidstvo na zemi žádná demokracie neexistovala. A svět žil klidně bez ní, rozvíjel se a vše fungovalo.
Ve všech dobách a systémech bylo běžné střídání rolí, kdy někdo někoho porazil a zaujal jeho místo. To není o demokracii, jen o lidském chování.
Demokracie není žádnou zárukou nějaké spravedlnosti. Naopak. Základem demokracie je fakt, že většině vládne menšina. (Máme 100% voličů. Volební účast je cca 60%. Vítěz voleb získává kolem 30% z platných hlasů. Z toho plyne, že 40% voličů volby nezajímají a pro skutečného vítěze tak hlasovalo jen cca 20% oprávněných voličů).
Za téhle situace je zcela normální, to co máme v Česku i třeba současná situace v USA.
 Beer01 Muž93 Kategorie
18.01.2021 08:08:24
Myslím si,že historie se opakuje. Kdo se z ní nepoučil,tak je nucen ji zopakovat. Hlavně tu horší stránku dějin. To už kdysi někdo moudrý prohlásil a všechno je tedy na lidech.
 názor
18.01.2021 01:55:37
Ne, to víš jen ty. A neříkej nám to.
 Odpočinek Muž51 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

kdo leci lidskou dusi Buh knez psycholog psychiatr uklízečka sestra
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk