Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1152649, vloženo 13.12.2020 17:45:52 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Rostliny a stromy nevyrábí kyslík
To jsem zjistil, že je taková šedá zóna o který se málo ví a přitom je více než zajímavá. Navíc "eko" témata dnes hýbají světem i politikou a tak by měl každý znát co nejvíce, protože i to může určovat koho a proč bude volit.

Přiznávám že nadpis je lehce tendenční, ale v širším kontextu je pravdivý. Samozřejmě nepopírám to, co asi všichni víte - že rostliny využívají energii ze slunečního záření k fotosyntéze, tedy že rozbijí vazbu CO2, uhlík si vezmou a kyslík vypustí ven.
Je tu ale jedno velké "jenže". Jenže co s tím uhlíkem dál? No rostliny pomocí něho rostou (ano, kdo to neví, tak např. stromy mají cca 95% hmotnosti z atmosféry, doslova "rostou ze vzduchu", z půdy berou primárně vodu a pár dalších látek, které tvoří zbylých 5%). Také si z uhlíku tvoří zásoby.
A víte co se s tím uhlíkem nakonec stane? No platí tu jednoduché pravidlo - pokud je potřeba k rozbití vazby CO2 dodaná energie (v tomto případě sluneční záření), pak při spojení zpět do CO2 se energie uvolňuje. Pokud tedy spálíte strom, energie kdysi dodaná ze Slunce se uvolňuje v teplo a zároveň se veškerý kyslík, který strom "vyrobil" zase naváže zpět do CO2.
Nejde jen o hoření - na této energii je závislý celý život. I člověk jí v nějaké formě uhlík a tím že ho naváže na kyslík tak dostane energii (akorát ten proces je složitější než u hoření).
A pokud rostlina umře, tak časem vše z ní nějakým způsobem zetlí. A zetlení znamená, že mikroorganismy danou rostlinu/strom zpracovávají a dělají to z jediného důvodu - aby získaly energii. A tu získají právě napojením uhlíku zpět na kyslík.

Koloběh kyslíku se všude vyučuje a téměr každý ho zná, ale bez znalosti koloběhu uhlíku je představa o tom, jak to funguje, značně zkreslená. V některých případech pak dokonce i nepravdivá a z toho pak plynou hlášky typu "amazonský prales jsou plíce planety" - přitom pravdou je, že např. amazonský prales je v rovnováze, tj. veškerý kyslík co "vyrobí" je opět zpracován a do okolí se žádný kyslík navíc neuvolní.

Jediná možnost, jak zmenšit dlouhodobě množství CO2 je uložit uhlík do nějaké formy, která nemůže "zetlít", resp. na současné zemi ji nikdo nedokáže zpracovat a uvolnit tak uhlík zpět do atmosféry. To ovšem stromy ani rostliny neumí - leda byste je po tom, co vyrostou, vystřelili do vesmíru nebo zahrabali hodně hodně hluboko pod zem. Za vysoký obsah kyslíku v atmosféře vděčíme primárně oceánům, kde některé druhy organismů ukládají uhlík do pevné schránky, kterou žádná jiná forma života neumí využít k získání energie a tyto organismy po tom, co umřou, spadnou na dno oceánů. Další formou je také stékání zbytků organismů (a tedy i uhlíků) do míst, kde se k nim jen tak něco nedostane a kde také nemohou shořet - tato místa velice dobře znáte, protože právě z nich se těží ropa.
To je však velice dlouhodobý proces.

Můžete pokácet všechny stromy a vyhubit všechny rostliny na Zemi a opravdu se tu neudusíme. Zároveň to není výzva k likvidaci, protože samozřejmě stromy a rostliny potřebujeme - ovšem ne ke tvorbě kyslíku, ale (přímo či nepřímo) k jídlu.
 libik E-MAIL:   Muž32 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
13.12.2020 23:24:08
libik:
Klidně to napíšu ještě jednou ... že energie pochází ze slunce je jasné, ale její akumulace spočívá v "rozbití" vazby vodík-kyslík ve vodě, a její uvolnění zase opět ve vytvoření vazby vodík-kyslík za vzniku vody.
 Michal-222 Muž44 Kategorie
13.12.2020 23:20:01
Prostě v živé hmotě (narozdíl od uhelných elektráren) se ten uhlík koloběhu energie zase tak moc neúčastní. Uhlík je stavební kámen živé hmoty, ale tok energie zajišťuje převážne vodík s kyslíkem. Alespoň v dnešních organismech.
Michal-222
-----------
Tok energie může zajišťovat kdeco, ale nejdůležitější je, kde se ta energie bere. A ta energie se bere ze Slunce, přičemž její akumulace probíhá v rozbití vazby uhlíku a kyslíku v CO2. Stejné množství energie, které bylo pro rozbití potřeba se pak uvolní při opětovném navázání uhlíku a kyslíku a vytvoření CO2. Všechno mezitím jen přesouvá energii sem nebo tam.
 libik Muž32 Kategorie
13.12.2020 23:07:12
>>>Ano, většina procesů je velmi složitých - ostatně jenom v lidském těle dostat energii z navázání uhlíku na kyslík je dost složitý proces a rozhodně nefunguje tak jednoduše jako hoření.<<<

Složité to bezesporu je, do jisté míry...

Ale i v lidském těle (a všech jiných tělech) se energie nezískává z navazování uhlíku na kyslík, ale vodíku na kyslík.

Prostě v živé hmotě (narozdíl od uhelných elektráren) se ten uhlík koloběhu energie zase tak moc neúčastní. Uhlík je stavební kámen živé hmoty, ale tok energie zajišťuje převážne vodík s kyslíkem. Alespoň v dnešních organismech.

Dříve tomu tak nebylo, původní formy života nevyužívaly kyslík (byly anaerobní) a nevyužívaly ani sluneční záření. Žily prostě z rezerv, co země při svém vzniku připravila.
 Michal-222 Muž44 Kategorie
13.12.2020 22:18:26
Nejde dusík ve vzduchu nahradit oxidem uhličitým a pak směs 80% CO2 a 20% O2 dýchat. Téměř okamžitě by ses udusil. Tam jde o to že v krvi je ta koncentrace CO2 o málo vyšší než ve vzduchu a v plicích se tak může kysličník uhličitý uvolnit.
 dáme jedno Muž42 Kategorie
13.12.2020 21:59:08
Sorac - ne 2miliardy ale samozrejme 2 miliony :)
Smajlík  Psoug
13.12.2020 21:45:15
Mno blby na tom je imho to, ze my spotrebovavanim fosilnich paliv uvolnujeme do atmosfery co2 a jine plyny, ktere tam v koncentraci za dobu existence cloveka (-2miliardy let - ted) nebo i vyssich savcu proste nebyly. Protoze imho uhli je vlastne co2 stazeny z atmosfery z dob prvohor nebo druhohor, kdy koncentrace a smes vzduchu byla jina nez dnes. Tipnul bych si taky, ze prvohorni/druhorni Zeme byla dramaticky zalesnenejsi dnes, pravdepodobne lepe pohlcovala slunecni zareni takze i kdyz v atmosfere byly vyssi koncentrace co2 nizsi koncentrace kysliku byly podminky pro zivot na planete urcite prihodnejsi nez dnes. Proto si i myslim ze vysadba lesu ma urcite smysl z lokniho hlediska.

Dal co se tyka opetovneho zalesnovani tak ja to spis chapu tak ze pokud ty stromy umrou, tak uhlik zustane v zemsky kure, ale na jejich miste muze vesele zit dalsi strom ktery opet muze z atmosfery tahat co2. A zatim je vysadba stromu nejlevnejsi a nejefektivnejsi metodou jak co2 z atmosfery aspon nejak dostat.

Na druhou stranu si stejne myslim, ze lidi to zacnou resit casem vic radikalnejc stylem oxid siricity v atmosfere apod.
 Psoug
13.12.2020 21:01:02
Ale ne, když vykácíme celý amazonský prales a na jeho místě bude nějakou dobu popel a pak poroste místo celých stromů třeba jen kukuřičný klas.
Sorry jako
--------
Ano, když vykácíš a spálíš deštný prales, tak zvýšíš současnou koncentraci CO2 v atmosféře o cca 10%, ale víc se ti CO2 v atmosféře už zvyšovat nebude a kyslíku také nebude ubývat. Mnoho lidí si myslí, že to jsou "plíce planety" a že by tu bez amazonských pralesů bylo méně a méně kyslíku.

Opět podotýkám že rozhodně nevyzývám ke kácení, pouze poukazuji na to, jak funguje cyklus uhlíku a kyslíku ve světě.

Ideálně do živé hmoty...
Michal-222
-------
njn, ale to je pouze krátkodobé řešení, které sice nasaje trochu uhlíku, ale nepomůže dlouhodobě ke snížení CO2 v atmosféře. Navíc jakmile sáhneš na území, kde je živá hmota (u nás tedy les), tak jsi zpátky kde jsi byl.

Jo a jen tak na okraj - ten kyslík se ve skutečnosti vyrábí z vody, a né z CO2, CO2 se využije celý ke stavbě 3-uhlíkatých organických molekul (glyceraldehyd-3-fosfát)

https://byjus.com/biology/light-reaction-vs-dark-reaction/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Calvin%C5%AFv_cyklus
Michal-222
--------
Ano, většina procesů je velmi složitých - ostatně jenom v lidském těle dostat energii z navázání uhlíku na kyslík je dost složitý proces a rozhodně nefunguje tak jednoduše jako hoření.

Víš co, zajdi si zaběhat kolem rušné dálnice (jako zastánce roušek v roušce!).
A až se pak půl hodiny v astmatickém záchvatu vykašleš, jdi to samé udělat do parku (bez roušky).
A porovnej rozdíl. Určitě to nebude těmi stromy potažmo zvýšenou koncentrací kvalitního kyslíku a menším obsahem CO2 a škodlivin v ovzduší, ale třeba igelitem v batohu.
Ale praktické testy to je něco, co teoretizující neomarxisti zásadně neuznávají, takže nic.
Pragmatix 666
--------
To pleteš více věcí dohromady.
Znečištění (ať už z aut nebo jiných lidských činností) nesouvisí s produkcí kyslíku. A ano, rostliny a stromy pomáhají redukovat znečištění, stejně jako mají spoustu dalších pozitivních efektů.
Kyslíku je pořád všude kolem víc než dost i u dálnice a CO2 může člověk dýchat klidně 80% (pokud bychom nahradili dusík v atmosféře CO2). A dokonce by se i s vyšší koncentrací CO2 mnoha rostlinám lépe rostlo.

Důvod proč potřebujeme přírodu není kyslík a CO2 člověku vůbec v ničem nevadí (ostatně v atmosféře je ho jenom 0.04%), CO2 vadí kvůli tomu, že podle většiny výzkumů velkou měrou přispívá ke globálnímu oteplování.
 libik Muž32 Kategorie
13.12.2020 19:55:10
No, to víš, že jo. A v rouškách se okysličujeme a chráníme proti virům.
Tohle je to novodobé neomarxistické přepisování bílé na černou a posouvání Overtonova okna reality do naprostého opaku.

Víš co, zajdi si zaběhat kolem rušné dálnice (jako zastánce roušek v roušce!).
A až se pak půl hodiny v astmatickém záchvatu vykašleš, jdi to samé udělat do parku (bez roušky).
A porovnej rozdíl. Určitě to nebude těmi stromy potažmo zvýšenou koncentrací kvalitního kyslíku a menším obsahem CO2 a škodlivin v ovzduší, ale třeba igelitem v batohu.
Ale praktické testy to je něco, co teoretizující neomarxisti zásadně neuznávají, takže nic.
Smajlík  Pragmatix 666 Muž33 Kategorie
13.12.2020 19:39:25
Jo a jen tak na okraj - ten kyslík se ve skutečnosti vyrábí z vody, a né z CO2, CO2 se využije celý ke stavbě 3-uhlíkatých organických molekul (glyceraldehyd-3-fosfát)

https://byjus.com/biology/light-reaction-vs-dark-reaction/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Calvin%C5%AFv_cyklus
 Michal-222 Muž44 Kategorie
13.12.2020 19:31:55
>>>Jediná možnost, jak zmenšit dlouhodobě množství CO2 je uložit uhlík do nějaké formy<<<

Ideálně do živé hmoty...
Smajlík  Michal-222 Muž44 Kategorie
13.12.2020 19:12:09
No ale o tom to je, mladý strom nahradí chcíplý strom, ze starého se uhlík uvolní, mladý ho zase zachytí. Ve výsledku zůstane podíl uhlíku v atmosféře i na zemi stejně. A žádný kyslík navíc nebyl vyroben.
libik

Ale ne, když vykácíme celý amazonský prales a na jeho místě bude nějakou dobu popel a pak poroste místo celých stromů třeba jen kukuřičný klas.
Smajlík  Sorry jako
13.12.2020 18:54:38
Koukám, že někdo objevil ameriku...
Michal-222
-------
No spíš mám zkušenost, že tak 80-90 procent lidí tu ameriku ještě neobjevilo.


Ano a kdy ten konec bude? Teda myslím takový ten konec všech stromů zároveň, ne že třeba starý nahradí mladý nebo několik mladých..´
Sorry jako
------
No ale o tom to je, mladý strom nahradí chcíplý strom, ze starého se uhlík uvolní, mladý ho zase zachytí. Ve výsledku zůstane podíl uhlíku v atmosféře i na zemi stejně. A žádný kyslík navíc nebyl vyroben.
 libik Muž32 Kategorie
13.12.2020 18:42:30
Kyslík vyrábí Čína přece. Mají vlastní kyslíkárny kam se v cisternách dováží stlačenej CO2 a z něj se v těch továrnách vyrábí kyslík a uhlík, kterým tam pak následně topí.
Smajlík  koplok
13.12.2020 18:37:56
Koukám, že někdo objevil ameriku...
 Michal-222 Muž44 Kategorie
13.12.2020 18:36:58
Ale ten uhlík navíc nakonec shoří nebo je spotřebován jinými organismy.

Ano a kdy ten konec bude? Teda myslím takový ten konec všech stromů zároveň, ne že třeba starý nahradí mladý nebo několik mladých..´
Smajlík  Sorry jako
13.12.2020 18:35:50
Ano primarne to tak opravdu je, nicmene problem s napriklad vypalovanim destnych pralesu v amazonii neni o tom ze bychom "prisly" o kyslik, ale o tom ze uvolnujeme co2, ktery by jinak byl vazany "ve stromech" a tim podporujeme oteplovani. Jinak ano neudusime se tu ale upeceme :).
Psoug
--------
To je pravda. Ale je dobrý si uvědomit, že vysázením stromů se o něco sníží podíl CO2 v atmosféře, ale pouze konstantně a nemá to dlouhodobý efekt na snižování CO2 (tj. dokud se budou pálit fosilní paliva, bude obsah CO2 stoupat nehledě na počet lesů - kromě krátkodobých výkyvů při zalesnění/odlesnění).
 libik Muž32 Kategorie
13.12.2020 18:25:58
Navíc pokud si správně pamatuji, při syntézách dennoc vzniká prez den při foto vice molekul kyslíku než při té, kdy je v noci reakcí kyslík spotřebován.
Prostěkokot
---------
Ano, kdyby přes noc rostlina všechno spotřebovala, tak by jí nezůstal žádný uhlík na víc ze kterého by mohla stavět svoje tělo (nebo si dělat zásoby např. v podobě brambor). Ale ten uhlík navíc nakonec shoří nebo je spotřebován jinými organismy.

Jde o rovnovahu, jako u každého funkčního systému. Nejde jen o kyslík ale o to co se stane, když CO2 a O2 přestanou kolovat a budou "stát" v atmosféře.
-------
Kyslíku je kotel, víc než dost pro všechny žijící lidi na celý život (kdyby nebylo, tak už tu nejsme, rostliny nás nezachrání, protože žádný volný kyslík z nich nedostaneme).
Stejně tak se ten CO2 díky rostlinám nezmenšuje. Tedy o něco je zmenšený tím, že nějaké stromy/rostliny na zemi jsou a ty v sobě vážou konstantě nějaký uhlík a o to je ho méně v atmosféře. Ale není to nic co by dlouhodobě měnilo poměr CO2 a kyslíku.

Tvůj závěr je naprostý nesmysl (podléháš antieko demagogii). Sám říkáš, že se ten uhlík uvolní při spalování, jinými slovy, čím více amazonského pralesa spálíme, tím více - hádej co? Dyť to sám popisuješ..
Sorry jako
-------
Když bys ho spálil, tak by se o něco zvýšilo množství CO2, to jsem nikdy nepopíral. Kyslíku by pořád bylo habaděj a dál by se situace nijak neeskalovalo ani nezhoršovala.

A doporučuji si někdy udělat procházku do lesa, abys pochopil, že stromy opravdu nepotřebujeme jen k jídlu a pokud nepochopíš, doporučuji problém konzultovat na ORL.
Sorry jako
------
Můj závěr byl, že je nepotřebujeme ke kyslíku a na tom nic procházka v lese nezmění.

V hodinách přírodopisu jsi nedával moc pozor. Pokud přestane fotosyntéza, na Zemi bude nedostatek potravin a jiné organické hmoty.
------
Ty jsi nedával asi pozor při čtení článku - na konci v závěru jsem jasně psal, že je potřebujeme k jídlu.

Většina organismů by zmizela a časem by zemská atmosféra byla téměř bez kyslíku. Jediné,co by mohlo existovat jsou některé bakterie,které berou energii z anorganických sloučenin.
ftsz
-------
Nikoli, kyslíku by bylo pořád hodně, o něco by se zvýšila hodnota CO2, ale poté by nijak dál nerostla. Kam by podle tebe zmizel kyslík...?
 libik Muž32 Kategorie
13.12.2020 18:10:37
Ano primarne to tak opravdu je, nicmene problem s napriklad vypalovanim destnych pralesu v amazonii neni o tom ze bychom "prisly" o kyslik, ale o tom ze uvolnujeme co2, ktery by jinak byl vazany "ve stromech" a tim podporujeme oteplovani. Jinak ano neudusime se tu ale upeceme :).
Smajlík  Psoug
13.12.2020 18:05:46
V hodinách přírodopisu jsi nedával moc pozor. Pokud přestane fotosyntéza, na Zemi bude nedostatek potravin a jiné organické hmoty. Většina organismů by zmizela a časem by zemská atmosféra byla téměř bez kyslíku. Jediné,co by mohlo existovat jsou některé bakterie,které berou energii z anorganických sloučenin.
 ftsz
13.12.2020 18:05:41
libik: A doporučuji si někdy udělat procházku do lesa, abys pochopil, že stromy opravdu nepotřebujeme jen k jídlu a pokud nepochopíš, doporučuji problém konzultovat na ORL.
 Sorry jako
13.12.2020 18:05:14
Příspěvek porušoval zákony ČR nebo pravidla Zpovědnice - byl odstraněn.
13.12.2020 18:03:12
Tvůj závěr je naprostý nesmysl (podléháš antieko demagogii). Sám říkáš, že se ten uhlík uvolní při spalování, jinými slovy, čím více amazonského pralesa spálíme, tím více - hádej co? Dyť to sám popisuješ..
Smajlík  Sorry jako
13.12.2020 18:02:22
Jde o rovnovahu, jako u každého funkčního systému. Nejde jen o kyslík ale o to co se stane, když CO2 a O2 přestanou kolovat a budou "stát" v atmosféře. Navíc pokud si správně pamatuji, při syntézách dennoc vzniká prez den při foto vice molekul kyslíku než při té, kdy je v noci reakcí kyslík spotřebován.
Smajlík  Prostěkokot
13.12.2020 17:48:19
aneb látka základní školy...
Smajlík  blik cvakPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk