Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb Asko-nabytek.cz
Diskuze č.1150877, vloženo 26.11.2020 16:46:32 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Neumíte psát dopisy a e-maily
Fascinuje mě, jak málo lidí umí napsat e-mail. Konkrétně myslím začátek. Na začátek každého e-mailu či dopisu patří oslovení. A "dobrý den" není oslovení. Přesto tak e-maily nejčastěji začínají.

Univerzální oslovení, kterým nikdy nic nezkazíte, je Vážený pane... či Vážená paní... a následuje titul. Pokud nemá titul, tak příjmení.
Ovšem pokud píšete třeba starostovi ve věci jeho starostování, pak je vhodnější napsat "Vážený pane starosto".
Píšete-li nekonkrétní osobě, třeba na nějaký infomail, i tam je třeba oslovit. Univerzální je prostě "Vážení..."

Tak už to víte, jo? Takže ode dneška z českých e-mailů zmizí "Dobrý den..." jo?
 poučovatel Muž  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
27.11.2020 20:44:37
Za sebe musím říct, že nesnáším oslovení "vážený pane". To slůvko "vážený" mě vyloženě irituje. Cítím z toho neupřímnost až sarkasmus. Možná za to může úča ze školy, která většinou napochodovala do třídy spustila a nás něco ve stylu "Takže Vážení, tu písemku jste úplně podělali, jste úplně pitomí... "

Začít komunikaci pozdravem místo oslovením možná není správně, ale považuji za to za zanedbatelný přestupek. Horší je, že spousta lidí oslovuje v 1. pádě ("Vážený pane Vomáčka, .... ")
 Cumsprite Muž33 Kategorie
27.11.2020 00:49:13
Vážený poučovateli,

obávám se, že Vaše snaha je zbytečná. "Dobrý den" se již ustálil, alespoň v poloformální komunikaci je běžný.

Z neznámých lidi a firem si "Dobrý den" nedělám. Píšu "Vážení" nebo "Vážený pane XY" a někdy dostanu stejné oslovení zpět (někdy i celou odpověď v trochu ironicky nadneseném stylu), jindy dostanu zpět "Dobrý den" a považuji to za snížení na méně formální úroveň komunikace a neuráží mě to.
V méně formálních e-mailech, pokud si vykáme, píšu klidně "Dobrý den/ráno/odpoledne/večer", je to spíš blíž mluvenému projevu než dopisu jak už psal/a Glyx.
Pokud vím, že je někdo na "Dobrý den" alergický, jako např. poučovatel, neoslovuji ho tak. Předpokládám to automaticky u lidí od určitého věku - pokud sami "Dobrý den" nepoužívají, nedělám jim to. Možná existuje spodní věková hranice, pod kterou je pro většinu "Váženost" divná, ale zatím se tomu nepřizpůsobuju.

taktovidimja: "Dobrý den, chci si u Vás koupit XY." mi přijde legrační a být v té firmě, asi odpovím "Vážený taktovidimja", ale předpokládám, že většina lidí to řešit nebude, když firma klidně pošle tištěný reklamní dopis s oslovením ve stylu "Dobrý den pane Novák," :-/
 oslovuji ci zdravim
26.11.2020 21:21:53
Dobrý deň,

chcel by som Vám oznámiť, že mi tento príspevok na spovednici práve zmenil život.

S pozdravom a prianím pekného dňa

COTO

------------------------------------------------------------------------------------------ - ---------- -
Coto, s. r. o.
Koložvárska 9
059 05 Bratislava V
Smajlík  coto
26.11.2020 20:45:37
Ne každý mail má (nebo by snad měl mít) podobu formální obchodní korespondence. Mnohdy nahrazuje obyčejnou telefonickou konverzaci, k níž se blíží obsahem i podobou.
Úplné jinak bude vypadat oslovení budoucího obchodního partnera, byť tam by se hodil klasický dopis, a úplně jinak bude vypadat dotaz, zda už do sroubarny dorazilo železo.
 Glyx
26.11.2020 18:58:16
poučovatel: Však já netvrdím, že to není špatně. Je to špatně. No a co?
 Víla z paneláku Žena32 Kategorie
26.11.2020 18:34:18
Pokud píšu do nějaké firmy, nebudu určitě začínat dopis nebo mail: "Vážená paní nebo Vážený pane!. Dokonce nebudu začínat ani: Vážená firmo a.s. nebo Vážená firmo s.r.o.)
Ty si začínej jak chceš a ostatní nech, ať si začnou "Dobrý den"
 taktovidimja
26.11.2020 18:33:43
Ty naděláš, když mi někdo napíše Vážený pane ... tak vím, že je průser. Úřady to pokazily tak, že toto oslovení nesnáším, tudíž ho sám nepoužívám.
 5IMM
26.11.2020 17:45:49
Nejenom že je to vhodné, dokonce norma to přímo vyžaduje! Takže přednost má funkce - Vážený pane řediteli, starosto.. potom nejvyšší dosažený titul a nakonec přichází na řadu příjmení. Kdybys napsal na nějaké státní zkoušce "Vážený" nebo "Vážení", tak máš hned bodíky dolů. Tohle se absolutně vůbec nepoužívá:)
A jinak já tohle vše vím, ale přesto píšu Dobrý den. Asi z podobných důvodů jako Víla. Ale především s tou osobu nechci komunikovat až tak moc formálním stylem. K tomu pokud ti někdo napíše dobrý den a ty odpovíš vážený pane, tak ten člověk absolutně nebude chápat. Je to divné prostě.
A taky se mi nechce psát s pozdravem.
 Jedna frajerka Žena20 Kategorie
26.11.2020 17:39:33
Poslechni, poučovatel, doba se změnila. Já si třeba taky uvědomuju, že by dopis měl začínat "vážený", ale prostě mi to nejde přes prsty. Zní to strašně oficiálně, když všichni píšou "dobrý den". A tak nehledě na to, jak se "mají psát dopisy", realita je, že pokud nechceš působit jako vůl, tak budeš maily začínat dobrý den. Nebo do toho občas vložíš "Pane Vomáčko", bez "vážený".
"Dobrý den pane Vomáčko" je rozhodně špatně, chybí ti tam čárka před oslovením.

Ale uznávám, že je to takový trapný. Třeba s někym si obchodně korespondíš několikrát za den a je to samý "dobrý den". Něco by se na to mělo vymyslet. Podle mě by už se dobrý den psát nemělo v situaci, kdy je rozjetá konverzace. Prostě bych pokračoval.

Totéž podpisy. Ty sou taky jaksi zbytečný, když každej ví, s kým si dopisuje.
Smajlík  Gazorpazor
26.11.2020 17:13:03
Víla z paneláku: ne, to je prostě špatně.
Když už, tak alespoň "Dobrý den pane Vomáčko..."
 poučovatel
26.11.2020 17:12:01
"Dobrý den" je naprosto validní počátek emailu. Jen ne formálního a adresovaného někomu cizímu.
 Vesmy97 Muž24 Kategorie
26.11.2020 17:04:29
Ja už to vím déle, můj manžel má školu kde se tohle učili, a tak píše správně. A já píšu pořád dobrý den :) Protože mi přijde důležitější popřát dobrý den než oslovit :) když začínám reálnou konverzaci, taky je pro mě důležitější popřát dobrý den a většinou vůbec neoslovuji. Takže nevědomostí to podle mě nebude ;)
 Víla z paneláku Žena32 Kategorie
26.11.2020 16:56:58
Az tech mailu napises 50-100 za den a podobne mnozstvi ti prijde tak nebudes resit blbosti.
 newbie7890dPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk