Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše
uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu
ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat
veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš,
aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj
si ji ZDE !
|
hodne stesti pokud tomu neveris, kdyz mi umrel deda dely se ten vecer divny veci(klepani na dvere,zvoneni telefonu,oslepujici svetlo kdyz jsem sel spat a zavrel oci), ze umrel jsme se dozvedeli az nasledujici den
|
|
Vědomí je samozřejmě uvědomnělé, jinak by to jaksi nebylo vědomí. Podívej na to, jak je to záhadná věc - nejen, že nechápem, "kde se bere" (čili neumíme ho ukotvit v materiálním světě), ale ani neumíme objektivně posoudit, kdo ho má a kdo ne. Já vím, že jsem. To je totéž jako být vědomý, mít vědomí atd. Opravdu mi tuhle jistotu nikdo nevyvrátí :) A tak se na tom nic nemění, jestli nade mnou je nebo není někdo, kdo mě ovládá. Tak každopádně jsi od posledně trochu pokročil, když jsi trval na tom, že je to nějaká elektrická reakce a nic nadpřirozenýho v tom není. Teď už to aspoň "nevíš" :) To je to, co jsem ti tehdy říkal. Není na to žádnej důkaz. "A co si budeme říkat, sloučit pár kyselin, ocukrovat to nějakou ribózou, trochu to promíchat... To by mohlo jít i samovolně." Ono to takhle zní jednoduše, ale už tuhle polívku zkoušeli uvařit mnozí, a zatím to nikdo nedokázal. Já myslím, že "první organismy" nebyly ve skutečnosti o nic jednodušší než jsme my.
|
|
Popol Vuh: Vědomí - Budeš mě za to asi nenávidět, ale já netrvám ani na tom, že "vědomí je uvědomělé". My skutečně vnímáme vědomí jako něco super dokonalého a univerzálního, co si neumíme vysvětlit a co chápe svou existenci. Ale není to hlavně kvůli tomu, že "my sami jsme to vědomí" a tudíž nedokážeme vědomí posoudit nezávisle na vědomí samotném? Takže to opravdu může být nějaké tajemstvím zahalené nevysvětlitelné cosi, nebo je to opět jen nějaká elektrochemická reakce, proces či něco podobného, k čemu není třeba žádné nadpřirozeno. Nevím. Je to jako Steve v tom svém Minecraftím světě. Z jeho pohledu je důležitým charakterem prozkoumávajíc rozlehlý svět a zažívajíc bohatá dobrodružství. Kdyby měl nějaké prvky umělé inteligence, mohl by se domnívat, jaký je to pán tvorstva a jak si uvědomuje sám sebe. Ale my víme, že je to jen postavička, jejíž každý krok ovládáme my. Vznik života - Tak on taky hned z ničeho nevznikne lidoop - ten je výsledkem až několika miliard let vývoje. Existuje několik teorií na vznik života a podstatná část z nich předpokládá, že první život byl v podobě jednoduchých jednobuněčných organismů. A co si budeme říkat, sloučit pár kyselin, ocukrovat to nějakou ribózou, trochu to promíchat... To by mohlo jít i samovolně.
|
|
Vesmy: Jo, myslim, že jsem měl jinou přezdívku. A teď ještě ohledně toho "ducha"... "Co tě ale vede k tomu, aby si to, co nechápeme nazýval něčím smyslným nebo dokonce uvědomělým? Co když je to přirozený proces bez vyššího smyslu a nadpřirozena?" Největší záhadou, kterou opravdu nechápeme, je ono vědomí. A je ti jasný, že vědomí je uvědomělé? Dál už to nechám na tobě, jak si to domyslíš... Ohledně evoluce... Ono je sporný říkat, že něco "probíhá samo", pokud se to samo skládá z živých tvorů. Čili tvoří se složitý struktury z něčeho, co už samo má složitou strukturu. Nevidíme do toho a neumíme to předvídat. Tady bohužel musím použít jeden z argumentů, co používaj kreacionisti. Složitost nevzniká. Už tam je. Ještě nikdo nepředvedl skutečnou a prokazatelnou samoorganizaci. Je to přinejmenším podezřelý. Stačí přece nějak poskládat šutry na sebe, hop - a je tu lidoop! A vono to nejde. Je to tak strašně těžký nechat šutry nebo dráty samoorganizovat na úroveň vědomí - čím to je? Chápeš doufám, že to není popírání evoluce. Ani ti tu nic nedokazuju. Jenom upozorňuju, že nic moc nenasvědčuje tomu, že vědomí vznikne samo, nějakou mechanickou cestou. Jako by jeho složitost byla nekonečná a nešla rozebrat na součástky.
|
|
Popol Vuh: Promiň, nevím kdo jsi. Buď si tě nepamatuju, nebo máš jinou přezdívku. Chválím tě za to, že netrváš na existenci nějakého konkrétního boha, stále však vyzdvihuješ nějakého ducha. Ono jistojistě existuje něco, co nechápeme (protože to, co chápeme, nám odpovědi na důležité otázky nedává). Co tě ale vede k tomu, aby si to, co nechápeme nazýval něčím smyslným nebo dokonce uvědomělým? Co když je to přirozený proces bez vyššího smyslu a nadpřirozena? Můžeš to nějak vyvrátit? Uvedu další příklad - evoluční teorie (snad nepatříš k těm, kteří ji popírají, jinak tento odstavec ignoruj). To je přeci naprosto geniální, za tím musí něco víc, ne? A přitom je to naprosto přirozený proces řídící se (nejen) přirozeným výběrem. Méně úspěšní častěji umírají, úspěšnější se častěji rozmnožují. Důsledek je takový, že se život vyvíjí převážně kupředu. Vznikají nové a originální živočišné formy schopné přežít v nejrůznějších podmínkách. A přitom k tomu není třeba zakládat nějakou nadpřirozenou entitu. Funguje to tak nějak samo. Stejné to může být i s celou existencí.
|
|
Vesmy97: No tak teď už jsi úplně mimo mísu, kluku. To je poprvý, co mě někdo nazval náboženským fanatikem :) A samozřejmě, zcela neopodstatněně. Já nikde neříkám, že existuje nějakej bůh, v tom smyslu, jak ho chápou pánbíčkáři. Chtěl jsem ti jen naznačit, že existuje něco jako "duch", či "nadpřirozeno", a že je to to nejzákladnější, co je přístupno tvému poznání. Že podstata světa není hmotná. Jak by ti ostatně mohlo dojít i z těch "moderních teorií", který najednou nepotřebujou čas a prostor coby součást jakési pevný struktury reality. Jinak opakuji, že ten tvůj agnosticismus je dost nedůsledný. Už jsme to kdysi řešili a myslel jsem, že ses už trochu probral. Jestliže věda neumí obecně předpovídat vývoj věcí, nemá právo ho ani označovat vědeckými pojmy. "Entropie" je (rádoby) exaktní pojem, který rád vyskakuje ze svého šuplíku a hraje si na to, že rozumí všem procesům světa. Ne. Používat entropii v metafyzických úvahách je zhůvěřilost.
|
Popol Vuh |
|
|
A musím říct, že na vědě je stále vidět trend osamostatnění. Dříve věda (potažmo fyzika) počítala s tím, že se nacházíme v nějakém prostoru a času - ale co to ten prostor a čas je? Kdo to vytvořil? Nicméně některé moderní teorie (např. smyčková kvantová gravitace) už to do svých výpočtů zahrnuje. Prostor a čas už není pouhým pasivním prostředím, ve kterém se něco odehrává. Prostor a čas je přímo jevy, které se dějí, vytvářen. To má sice stále daleko k vysvětlení smyslu všeho, ale je to dobrý trend.
|
|
Popol Vuh: Vše, co jsem řekl je to, že nemáme důkazy o tom, že by bůh neexistoval. Za to, že si to pochopil jako že říkám "Bůh existuje a basta!!!" a že jsem se přidal k vám, náboženským fanatikům, už nemohu. Na mém standardním agnostickém postoji se nic nemění a i nadále odmítám definitivně odmítat existenci či neexistenci boha. To, že věda neumí vysvětlit smysl naší existence ani její pokračování neznamená, že bůh existuje. Třeba se najde nějaké vysvětlení - ať už věděcké, či jiné ne-teistické. Nebo za to klidně může být zodpovědný bůh. To nikdo neví, ani ty, ani já, ani nikdo z živých. V minulém příspěvku jsem vytknul nedostatky ateistům, jak stále jen vše odmítají, ale nepřichází z vlastním řešení. Ovšem problémem teistů je naopak všechno vidí jen jako něco, co podporuje jejich víru a v opačném případě to ignorují. Třeba zatmění Slunce - kolik starověkých a středověkých náboženských příběhu na to lze najít? A přitom jen kus šutru na chvíli vstoupil mezi Zemi a Slunce. A co udělali teisté? "Aha, no, spletli jsme se. Nevadí, jdeme dál. Bůh existuje!!!"
|
|
všeci ste blbi
|
vědectvo je ono |
|
|
Jo aha, tak sem tě trochu přechválil. Důkazem nadpřirozena jsi ty sám! Nejde jen o to, že věda (a nikdo) neumí vysvětlit smysl existence. Ona neumí ani předpovědět její pokračování. Aplikovat vědu na něco, čemu samotná věda ani zbla nerozumí, je k smíchu. Tolik k tý "entropii".
|
|
hhhhhhhggg: To ale není smysl (důvod) života, ale jeho následek. Mohu se množit, protože žiju. Ale žít mohu i bez toho, abych se rozmnožil. Potřebu množit se a přežít máme zakořeněnou v nás samotných, ale tato potřeba nevysvětluje, proč existujeme. Proč je lepší existovat a rozmnožit se, než neexistovat? I pokud se rozmnožím, stejně jednou mí potomci zemřou, stejně jako jejich. A jednou se stane, že vymře celé lidstvo, pak i celý život na této planetě a nakonec i v celém vesmíru, ... Takže ať už budu existovat nebo ne, nakonec to skončí naprosto stejně. Vesmír směřuje ke stavu nejvyšší možné entropie a to, zda existuji nebo ne na tom nic nezmění. A rozhodně neobhajuji moderní náboženství. Ta jsou natolik konkrétní a tak moc se snaží přicházet s důkazy o vlastní existenci (knihy, proroci, znamení, ...), až jejich pravdivost shledávám velice nepravděpodobnou. To však neznamená, že nějaké nadpřirozeno nebo bůh neexistuje. Je však logické, že k tomuto nadpřirozenu je ateista, křesťan, muslim i šaolinista stejně daleko. Nikdo z živých boha ani žádné nadpřirozeno neviděl (to je zase má víra) a pozemská náboženství skutečně vnímám spíše jako kulturní než-li filosofickou záležitost.
|
|
Vesmy97: Smyslem existence všeho živýho je přežít a množit se, stejně jako u ostatních zvířat nebo dokonce buněk. Co víc v tom chceš hledat? Náboženství si lidi vymysleli, když si ještě neuměli vysvětlit jevy, který věda postupem času dovysvětlila. Náboženství v moderním světě slouží jenom jako opěra pro lidi bez vůle nebo morálky.
|
|
"Muad*Dib: Souhlasím. Je ale zajímavé, jak lidé snadno popírají boha a nadpřirozeno, přirovnávají je k nesmyslu a vyzdvihují vědu. Přitom věda neumí o nic lépe odpovědět na smysl existence, než metafyzika. Ateisté jsou samé "To neexistuje, to taky ne, tohle je nesmysl." Říkají pouze jak to není, ale už se (většinou) neobtěžují přijít s vlastním vysvětlením smyslu všeho. " Vesmy97 Přesně. Někdo zajde za první roh bludiště a už křičí, že to bludiště nemá východ. Přitom aby to mohl říct, musel by ho projít celý. Což se naší vědě ještě ani zdaleka nepovedlo.
|
|
No "bůCH" teda vážně neexistuje . Ale "Bůh" , možná jo :D
|
|
Máš pravdu! bůch opravdu neexistuje.
|
|
Vesmy: Konečně začínáš dostávat trochu rozum, kluku
|
|
Muad*Dib: Souhlasím. Je ale zajímavé, jak lidé snadno popírají boha a nadpřirozeno, přirovnávají je k nesmyslu a vyzdvihují vědu. Přitom věda neumí o nic lépe odpovědět na smysl existence, než metafyzika. Ateisté jsou samé "To neexistuje, to taky ne, tohle je nesmysl." Říkají pouze jak to není, ale už se (většinou) neobtěžují přijít s vlastním vysvětlením smyslu všeho.
|
|
Ono totiž, že něco neexistuje se dokázat dost dobře ani nedá.
|
|
Nikdo nic takového nedokázal.
|
|
"je to vědecky dokázané" Nepřítomnost důkazu není důkaz nepřítomnosti.
|
Tak nelži |
|
|
Jo taky ho znám osobně a boha neznám zajímavé co
|
simonek |
|
|
jo máš pravdu lidí má pravdu znám ho osobne
|
mašpravdu |
|
|
Věda má vždycky pravdu - jo, to je fakt. Jen se ta pravda v čase mění. ;-)
|
|
|