Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1147656, vloženo 25.10.2020 15:23:06 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
hypotéka vs nájem
Co byste preferovali, nájem x hypotéku? V současné době jsem v nájmu, ale majitel byt potřebuje pro sebe, tak musím hledat něco dalšího. Procházím nabídky a pátrám, co je k dispozici a za kolik. Občas kouknu i na nabídky prodeje. Když porpvnám měsíční nájem s hypotékou, tak jsem na stejné částce, vlastně u hypotéky trochu nižší a měl bych něco svého na konci. Hlavně se bojím té zodpovědnosti a závazku - upsat si třeba 1,5 mil, nebo 2 mil a pak se něco stano, co jen těžko předpovím - nemoc, ztráta práce, stěhování,...Jen nebojím se zbytečně?
Jen k tomu co hledám - jsem singl, takže stačí garsonka, nebo 1+1 u těhle věcí se nájem tady pohybuje od cca 6 do 10ti tisíc. Splátka hypotéky by byla asi 4,5 až 6 tisíc, takže jsem pod cenou nájmu. Uvažuju vzít na 30 let s co nejnižší splátkou, pro případ fin. potíží, s tím, že bych se snažil co nejdřív splatit.
Už o celé veci přemýšlím od března, ale tohle ,,ukončení nájmu" ze strany majitele mne postrčilo konečně se pohnout.
Co se týká cen, tak moc nečekám pokles a kdyby, tak v řádu jednotek procent.
Co vy na to?
 nájemník Muž31  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
26.10.2020 19:47:51
Jo, pokud mas nastreno a evidentne to mas i spocitano, tak je hypoteka zatim stale rozumne reseni.
Jen doporucuji dobre vybirat byt, dat u toho trochu na intuici a taky dobre procist smlouvy s realitkou. Na to se vyplati si zaplatit i konzultaci s nejakym pravnikem.
Lide totiz vetsinou mesic resi smlouvu na dilo za 5 tisic, ale smlouvu na byt za 2M odkyvou za 30 minut..
A zatim opravdu i presto, ze tu je covid, ceny bytu klesat nebudou. Maximalne se zpomali rust. Ale to taky kdovi kdy..
 Kvetak
26.10.2020 18:49:48
Podle mě strašně záleží, kolik stojí byty tam, kde chceš být a kolik stojí nájem. Pokud hypotéka je levnější než nájem, není co řešit. Pokud je stejně drahá, už bych se nad tím zamyslel (jsou tam další náklady, fond oprav apod.). Prostě ne vždy je hypotéka nejvýhodnější řešení. Kdybys tápala mezi možnostmi a jaký jsou typy hypoték, mrkni třeba sem: https://lundea.com/cs/hypoteky/
 TomášRozehnal
26.10.2020 08:16:23
Pokud máš i něco našetřeno, abys složil aspoň 10 - 20 procent z ceny nemovitosti, určitě si něco svýho pořiď. Teď jsou ještě zatím celkem dobré podmínky jak hypoték, tak relativně i cen nemovitostí. ;) sám jsem před měsícem pořídil 3+1 ;)
 Snapiczeq Muž34 Kategorie
25.10.2020 21:13:18
nájemník: Nechal bys na sebe kontakt? Řeším stejnou situaci, tak třeba bychom si mohli v něčem poradit nebo porovnat názory.
 Bydlení
25.10.2020 19:57:37
libik: bezva, tak až na mě budeš zase reagovat, primárně si prosím přečti na co že to vůbec reaguješ - aneb vůbec nechápu proč mi to říkáš, resp. proč se to tváří jako protinázor, když to s ničím co jsem napsal není v rozporu
 Odpočinek Muž51 Kategorie
25.10.2020 19:33:59
nájemník:
Jo jo, u nemovitostí to není jako u tenisek - tam není převis nabídky, aby sis mohl půl roku rozmýšlet, jesti to chceš nebo né ... když se něco zajímavého objeví, je třeba po tom skočit hned, jinak to koupí někdo jiný...

Což samozřejmě nese i značnou dávku nejistoty a rizika...
 Michal-222 Muž44 Kategorie
25.10.2020 18:59:43
libik: tím jako tvrdíš, že změna nájemního bydliště a prodej nemovitosti se zástavou + následná koupě jiné vyjde nastejno? Problém porozumět o co ti jde nemám poprvé.
Odpočinek
-------
Reaguji primárně na "nemovitosti se zástavou", protože nevím proč by to mělo být o tolik složitější než "nemovitost bez zástavy".

Že je prodej nemovitosti složitější než se jen přestěhovat z nájmu do nájmu je asi jasné (i když těch pár (desítek) hodin co tomu člověk musí věnovat a ty sta/tisíce které díky tomu člověk získá/ušetří mi nepřijde jako dobrý argument proč to nedělat)
 libik Muž32 Kategorie
25.10.2020 18:49:51
Největší strach mám ze sousedů. To, co bych kupoval je ,,panelák" (panel, nebo cihla) ale příčky obvykle bývají dost slabé a zvyknout si bydlet v neustálém hluku je někdy moc. Třeba teď mám nad sebou mladou rodinu s dvěma dětmi a je to dost slyšet, ale v pohodě. Zato vedle je soused mladý kluk a ten jede techno, trance apod skoro pořád - nejhorší večer - takže místo odpočinku řeším tohle. V nájmu se můžu sebrat a vypadnout - u hypotéky to až tak rychle nejde....to jen co se mi ještě honí hlavou...i to, že byt vidíte jednou, dvakrát a musíte se během pár dní rozhodnout...
Z finančního hlediska je určitě lepší hypotéka, já se jen neumím rozhodnout, například boty na běh jsem kupoval asi měsíc :) a podobně mobil (něco cca do 4 tisíc a trvalo mi to dost dlouho se rozhoupat a vybrat a tohle jsou hlouposti oproti bytu za cca 2 mil.
 nájemník
25.10.2020 17:10:14
libik: tím jako tvrdíš, že změna nájemního bydliště a prodej nemovitosti se zástavou + následná koupě jiné vyjde nastejno? Problém porozumět o co ti jde nemám poprvé.
 Odpočinek Muž51 Kategorie
25.10.2020 17:05:12
Je to samozřejmě nejlepší mít hypotéku - a hlavně to nemusíš mít celej život, jde to kdykoli zase prodat. Některý banky (např. airbank) dokonce ani nepenalizujou prodej kdykoli, jiný banky mají zase ze zákona umožněno penalizovat jenom 50 tisícema. A u všech bank to bez problémů můžeš prodat kdykoli na konci fixačního období (obvykle 3-5 let, pokud se bojíš závazků, tak doporučuji si vzít tu 3letou nebo banku co umožňuje prodej kdykoli).

I když budeš bydlet v tom bytě třeba jenom 10 let a pak ho prodáš, tak zaprvý - část hypotéky si splatíš a zadruhý část dluhu sežere inflace (=tiskne se víc a víc peněz, proto za 10 let ten stejný byt, pokud bude mít stejnou hodnotu, tak prodejní cena bude za víc peněz než v tuto chvíli), takže na tom skoro ani nejde prodělat.

Na jednu stranu mi přijde hypotéka na nějaký pidikrcálek úplná kravina, pokud nehodláš zůstat do konce života sám, protože s prodejem nemovitosti se zástavou je větší sraní než s přestěhováním z nájmu do nájmu. Na druhé straně jsou samozřejmě prachy.
Odpočinek
-------
Co je na tom tak složitýho? Normálně je to v kupní smlouvě ošetřený jak se závazek vypořádává a banky s tím nemají problém.
 libik Muž32 Kategorie
25.10.2020 16:47:59
klukjakobuk: JJ počítám i se stálými platbami mimo, fond oprav, odpad, elektřina, plyn, teplá voda,...ale to si v nájmu vlastně platím také, jen to nevidím přímo a majitel si to přihodí k nájmu.
Jen ten pocit, být ve vlastním a říct něčemu, jsem doma by bylo super. V březnu jsem se byl koukat na pár bytů a jeden na sukově ulici v plzni se mi líbil1+1s kk, po rekonstrukci s pěknou koupelnou za cca1,8 mil. ale kamarádi a kolegové do mně hustily ať počkám, že cena spadne - do toho se řešila i daň z nabytí nemovitosti...no zkrátím to, kdyby ta nabídka přistála teď, tak si do toho nenechám kecat a kupuju.
 nájemník
25.10.2020 16:34:01
Počítej taky s fondem oprav a nějakejma provozníma nákladama, který jsou obvykle v ceně nájmu, takže levnějšá to nebude. Ale jestli tam chceš být 10let + tak se to vyplatí no.
Smajlík  klukjakobuk
25.10.2020 16:26:18
>>>Beru to tak, že kamarádka kupovala byt asi před 7 lety a za 1+1 v|Plzni tehdy dal cca1,1 mil a dnes by se v pohodě prodal za1,6 až 1,9 mil - je určitě v plusu. Je ve svém, bez starostí a i cenově splácí k 4 tis měsíčně. <<<

No my splácíme nějakých 13K měsíčně, není to úplně málo, ale cca od roku 2007 bydlíme ve vlastním domku a nic moc nám nechybí...za 7 let to budu mít dosplácené, pak už nebudeme platit vůbec nic ... zatímco ti, kdož si vybrali nájem, budou za dalších 20 let platit 2x tolik, minimálně...zatímco my si možná ještě nějaký byt ve městě koupíme, a těm, kdož po nájmu tak touží ho budeme pronajímat...
 Michal-222 Muž44 Kategorie
25.10.2020 16:24:23
Michal-222: četl jsi i ten zbytek, že ano
 Odpočinek Muž51 Kategorie
25.10.2020 16:17:55
Odpočinek:
>>>protože s prodejem nemovitosti se zástavou je větší sraní než s přestěhováním z nájmu do nájmu<<<

Áno, sraní s tím samozřejmě je ... pokud je někomu milejší platit celý život do kapsy někomu jinému jen proto, aby se nemusel občas s něčím srát ... tak jen do toho...
Smajlík  Michal-222 Muž44 Kategorie
25.10.2020 16:15:23
Já se rozhodl pro vlastní - a jestli něčeho lituji, tak toho, že jsem to neudělal dříve.

Jinak vlastní byt není žádný závazek, když nebudeš mít na splátky, no tak ho zase prodáš. Stejně tak ho můžeš prodat a kupit si větší, až budeš potřebovat. Všechny tyhle úvahy (o závazku) jsou nesmysl, nájem taky musíš platit ... jinak skončíš na ulici ... což je ještě horší... byt můžeš prodat, a pokud to není zrovna rok po tom, co jsi ho koupil, tak z peněz splatíš úvěr a ještě ti dost zbude ...
 Michal-222 Muž44 Kategorie
25.10.2020 16:12:13
Iceman1988
----
S policajtama.. :)
Nene, z Ústeckého, ale jinak pracuju a bydlím na ubytovně v Praze :).
 MusicianFit
25.10.2020 16:11:29
Jen jsem zapomněl doplnit, že očítám s vlastním vkladem cca 25% hodnoty bytu, možná víc, takže podmínky splňuju. I u banky, když jsem se zkoušel dotazovat, jestli mi hypotéku dají, tak prý není problém.
Beru to tak, že kamarádka kupovala byt asi před 7 lety a za 1+1 v|Plzni tehdy dal cca1,1 mil a dnes by se v pohodě prodal za1,6 až 1,9 mil - je určitě v plusu. Je ve svém, bez starostí a i cenově splácí k 4 tis měsíčně.
Jen jak už tady psali ostatní, jak pak funguje prodej, co pro případ neschopnosti platit, zas na druhou stranu, pokud nezaplatím nájem, tak letím rovnou - u hypotéky to chvíli trvá. A hlavně nájem, platím a na konci nemám nic. Dneska se prodávají i vybydlené ruiny za velké peníze...
 nájemník
25.10.2020 15:53:38
na vlastní bydlení musíš mít min.20% kupní hodnoty bytu a nebo mít jiný byt/dům do zástavy. Pak teprve můžeš uvažovat o vlastním bydlení.

Pak teprve můžeš přemýšlet dál.
 aMasPrachy
25.10.2020 15:53:11
MusicianFit: S kým bydlíš na ubytovně? Ty půjdeš do Starého města? Ty jsi ze Zlínského kraje?
 Iceman1988 Muž32 Kategorie
25.10.2020 15:44:32
Když se plánuješ někde usadit, určitě je lepší být ve svém. Nájem jsou vyhozené peníze.
 Odcházím s deštěm
25.10.2020 15:38:08
Nájem platím jak mourovatej a hledám pozemek, kde si něco postavím, i kdyby to měla bejt kůlna s polystyrenem abych tam přežil zimu :)
 asdf9876 Muž27 Kategorie
25.10.2020 15:37:45
Na jednu stranu mi přijde hypotéka na nějaký pidikrcálek úplná kravina, pokud nehodláš zůstat do konce života sám, protože s prodejem nemovitosti se zástavou je větší sraní než s přestěhováním z nájmu do nájmu. Na druhé straně jsou samozřejmě prachy.
 Odpočinek Muž51 Kategorie
25.10.2020 15:37:04
Já teď bydlím na ubytovně, možná již brzy půjdu do bytu ve Starém městě. Jednalo by se o nájem... Nad hypotékou v Praze nemá cenu ani pomýšlet. Jedině , že by se někdo se mnou o ní dělil, ale takového člověka nemám momentálně.
 MusicianFit
25.10.2020 15:32:11
Tak to se máš, já pracuji od domu 62 km daleko, tudíž jsem tam na ubytovně a nemám tam soukromí. Už jsem tu psal o tom diskuzi, můžeš si ji přečíst v mých osobních statistikách, ubytovnu platím 1 800 Kč a mám našetřeno asi okolo 340 500 Kč.
 Iceman1988 Muž32 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk