Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1147611, vloženo 25.10.2020 07:58:21 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
ČR- jsme boháči
Česká republika překonala v hdp na hlavu Španělsko a Itálii. Tyto lokality jsem vždy považoval za místa s vyšší životní úrovní. I když clověk vždy vidí co vidět chce.

Zdroj:
https://echo24.cz/a/S3dLq/cesko-je-uz- bohatsi-nez-spanelsko-a-italie-kvuli-cov idu-dohanime-i-japonsko

A teď jde o to co to znamená:
a) máme se tak dobře
b) oni se mají tak špatně
c) všichni jsme stejně v háji

Jak to vnímáte vy, krom toho, že je Vám to jedno? :-)
 Alda Muž99  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
25.10.2020 12:32:59
Tak on život v praxi byl Česku již delší dobu mnohem lepší než ve Španělsku nebo jižní Itálii. Plat ve Španělsku býval mnohem vyšší než v Česku, ovšem problém ve Španělsku (hlavně na jihu) je ten, že tam není žádný průmysl. Ještě v 70tých letech se tam lidé živili zemědělství, pak ale přišly traktory a nejednou tam lidé neměli z čeho žít. Jedná se rovněž o řídce zalidněnou oblast a mnoho lidí tam nemá práci a žije z dávek, ze kterých sotva zaplatí jídlo pro rodinu. Velký španělský plat je čtvrtině Španělů k ničemu, protože prostě nemá z čeho žít. Tudíž i příjem chudší čtvrtiny Rusů je vyšší než příjem (dávky) pro chudší čtvrtinu Španělů.

Celé oblasti jižního Španělska a Itálie se vylidňují a lidé migrují na sever státu, aby mohli z čeho žít. Kdysi malá městečka s pěti tisíci obyvateli v jižní části Španělska a Itálie mají den několik stovek obyvatel. V tisících domů nikdo nebydlí a stát je nabízí na prodej za několik desítek korun, ovšem vlastnit takový dům je lidem k ničemu, jelikož v těchto zapadlých místech stejně nemají z čeho vydělávat. Jelikož tam polovina lidí pod třicet let nemůže sehnat práci, rodina se tam zakládá extrémně pozdě.

Na druhou stranu však tyto země mají nejdelší průměrnou délku života v Evropě.
 H66D
25.10.2020 11:40:02
Leonardo: kdyby byl v grafu hrubý národní produkt, bylo by to již smutné podívání.
 Alda
25.10.2020 11:34:51
Další zkreslení vyjadřování bohatství může být dáno průměrováním. Klasický jednoduchý příklad nevhodnosti použití průměru je to, když jeden člověk má celý bochník (dort ...) a druhý nemá nic. Průměrné má ale jeden z nich půlku a druhý taky půlku.

Kdyby teoreticky např. v 7 ze 14 krajů ČR byla průměrná výše HDP na obyvatele třeba 50% průměrné výše hodnoty třeba ve Španělsku a v dalších 7 krajích by ta výše byla třeba 150% (přičemž v součtu by byl stejný počet obyvatel v těch 7 krajích i v těch druhých 7 krajích) , tak průměrná hodnota je 100% v krajích (Prahu do toho nepočítám, protože nepatří do středočeeského kraje).
 leonardo da vinci Muž43 Kategorie
25.10.2020 11:28:38
Tedy to, že je něco vyprodukováno, ještě neznamená, že se o hodnotu každého takového konkrétního zboží nebo služby nebo něčeho jiného zvýší životní úroveň občana (občanů ) v daném státě. Je to ze dvou důvodů.

Jednak zisky z určité produkce (výroby) nebo část z těch zisků mohou být a bývají převedeny do zahraničí (což je např. v případě bank v ČR).

Za druhé, určitá část produkce je produkce za účelem opravy nebo náhrady něčeho. Typickým příkladem může být autonehoda. Někdo při nějaké autonehodě poškodil auto. Takže oprava toho konkrétního auta je taky zahrnuta do celkové sumy HDP, ale přitom se v důsledku té opravy životní úroveň daného motoristy nezvýšila. Takže je li např. v nějakém státě výrazně víc nehod na 100 tisíc obyvatel ročně než v nějakém jiném státě, tak se to taky projeví v celkové životní úrovni. Různých podobných příkladů může být x.

Úplně zjednodušený teoretický příklad rozdílné efektivity je, když se dva lidi chtějí dostat z místa A do místa B. Jeden z nich běží několikanásobně delší trasou a druhý z nich jde v pohodě zkratkou. Oba se přemístí do místa B (tedy cíl je dosažen), ale ten první člověk vydá výrazně více energie (námahy).
 leonardo da vinci Muž43 Kategorie
25.10.2020 11:19:15
Pro tuto diskuzi postačí uvést definici HDP a definici životní úrovně z wikipedie, viz.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hrub%C3%BD_dom%C3%A1c%C3%AD_produkt

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDivotn%C3%AD_%C3%BArove%C5%88

Hrubý domácí produkt (HDP, v mezinárodních pramenech GDP z anglického Gross Domestic Product) je finální celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území. Tento ukazatel se používá v makroekonomii pro určování výkonnosti ekonomiky států.

Životní úroveň lze definovat jako míru uspokojování materiálních i nemateriálních potřeb a tužeb jednotlivce či skupiny zbožím a službami.
 leonardo da vinci Muž43 Kategorie
25.10.2020 09:31:13
Odpočinek:
hled si sveho, dekuji.
Smajlík  asitak
25.10.2020 09:22:07
Moc bych se neradoval. Best in Covid bylo taky jen na chvíli.

asitak: “vyspělost” proboha vůbec nehodnoť, ani u jednotlivců, ani společností - ty ne
 Odpočinek Muž51 Kategorie
25.10.2020 09:15:11
Dala by se částečně uznat možnost C. Není to však nic překvapivého,když Covid zatížil celou ekonomiku. HDP určuje výkonnost ekonomiky a časové období je většinou rok,nic tedy není jisté a konečné.
 bohatsví
25.10.2020 08:31:01
přesně, jak píše Snapiczeq. Navíc každá země řeší covid jinak. Taky záleží na tom, jak jsou stará data.

Obecně jsme na tom cca stejně s Itálií a Španělskem při přepočtení dlouhodobého hdp na hlavu. Nejsou to proti nám žádné vyspělé země.

Kdyby se vzal naopak hdp z našeho lockdownu, tak jsme někde na úrovni afrických zemí se slaměnými chýšemi ;)
 asitak
25.10.2020 08:25:47
No tak diky soucasne situaci je to dost relativni porovnavat, jak jsme na tom s ostatnimi zememi. Do haje jdeme vsichni dohromady si myslim...
 Snapiczeq Muž34 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk