Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1123824, vloženo 14.03.2020 21:57:03 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Prognostik libik aneb práce sinformacemi
Před 14 dny jsem tu napsal článek "fakta o koronaviru" a světe div se - zatímco názory spousty lidí (tím nemyslím pouze na zpovědnici, ale obecně) se mění jak na kolotoči, pod každý bod mého příspěvku se mohu podepsat i dnes: https://www.zpovednice.cz/detail.php?sta tusik=1122687

A čím to je, že to pořád platí? Protože jsem prezentoval dostupná fakta přímo z relevantních zdrojů. Místo vymýšlení nějakých scénářů jsem pouze aplikoval reálná čísla (např. že mladí a pracující z toho vyjdou dobře nebo kolik až může umřít lidí v ČR při nekontrolované epidemii) a nebo jsem jenom zopakoval že může nastat situace, která už nastala jinde (např. kolabující nemocnice a z toho plynoucí větší smrtnost).

Tímto bych chtěl apelovat na lepší práci s informacemi
- pokud si na něco chcete udělat relevantní názor, musíte si najít základní info bez jakékoli interpretace
- buďte empiričtí - snažte se na základě podobného jevu, který již proběhl, aplikovat tento jev i do nových podmínek
- vesele predikujte, ale nestavte predikci na svých pocitech, ale stavte ji na pevných základech a na nich stavte další "kdyby" a teoretizujte o tom, co by se stalo, kdyby ono "kdyby" nastalo.
- vždy pochybujte - že jeden člověk v televizi řekne jednu věc vůbec nic neznamená, i pokud je tzv. "expert". A i pokud má pravdu, můžete si jeho interpretaci špatně vyložit či použít ve špatném kontextu a pak také nemusí platit - vždy si ověřte zda platí základní fakta s jejich následnou interpretací.
 libik E-MAIL:   Muž31 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
15.03.2020 12:47:40
Prognostik? Ty jsi především šašek. Dál ty tvoje vystrašený bláboly nečtu.
Smajlík  Zlokůň
15.03.2020 10:08:39
Jenže ty "pevné základy" nexistují, jestliže je situace nepřehledná.
--------
Samozřejmě že existují, v Číně už to proběhlo a ty základy se díky tomu vytvořily. Když to v Číně začínalo, tak souhlasím že neexistovalo skoro nic.

Samozřejmě vytvoři lz různé "scénáře", ale vyčíslit pravděpodobnost, že konkrétní scénář nastane, to přesně nelze. Takže je potřeba rozhodovat se na základě určitého principu. A můj názor je, že povinností politiků je rozhodovat na základě principu předběžné opatrnosti.
leonardo da vinci
-------
Souhlasím, mě překvapuje, že neměli ani interně pořešený krizový plán dopředu, pokud nákaza dorazí do ČR. Tj. co a jak se bude dít za různých situací. Teď se všechno řeší ze dne na den, podle toho co koho napadne že by bylo třeba.
 libik Muž32 Kategorie
15.03.2020 10:04:29
Jinak co se tyce te 2% smrtnosti tak ona uz to tehdy zpochybnovala:)
2-methyl-propan
--------
Jo? A kterým směrem? (jakože je menší nebo větší)?
 libik Muž32 Kategorie
15.03.2020 09:56:50
jezevec covidový: A jestli si neděláš srandu, tak kolik ti je? :)
 Frank Drebin Muž39 Kategorie
15.03.2020 09:52:23
jezevec: Tak kdyz bydlis v takove prdelce, ktera nikoho nezajima, tak se nediv, ze mas tyden bez proudu.
Smajlík  hrabos polni
15.03.2020 09:44:27
jezevec covidový: Počkej, fakt nebo si děláš srandu? :D
 Frank Drebin Muž39 Kategorie
15.03.2020 08:21:29
Jenže ty "pevné základy" nexistují, jestliže je situace nepřehledná. Samozřejmě vytvoři lz různé "scénáře", ale vyčíslit pravděpodobnost, že konkrétní scénář nastane, to přesně nelze. Takže je potřeba rozhodovat se na základě určitého principu. A můj názor je, že povinností politiků je rozhodovat na základě principu předběžné opatrnosti.
 leonardo da vinci Muž43 Kategorie
15.03.2020 06:32:20
Jinak co se tyce te 2% smrtnosti tak ona uz to tehdy zpochybnovala:)
 2-methyl-propan
15.03.2020 06:28:35
Mne se libil prispevek Sichrhajcky, tam hezky shrnula problemy, co jsou i dnes aktualni a taky upozonovala, kolik se vraci Cechu z Italie a ze nemaji narizenou karantenu (to se pak zmenilo) a ze jeste neni v Cesku vyhlasen nouzovy stav a zavrene skoly (to se pak taky zmenilo).
 2-methyl-propan
15.03.2020 02:13:59
Wau, ty seš prognostik jak kráva. :) Na webu pro puberťáky možná budeš za virtuální hvězdu... a jaká podle správně interpretovaných dat přijmout opatření, aha?
Osobně se považuju po několikadenním nepříjemném výpadku elektřiny před pár lety za preppera. Nerad nakupuju, takže zásoby dlouhodobě trvanlivých potravin mám na měsíce, protože to házím do koše ve velkým a uskladňuju ve špajzu. Stejně tak mám veškeré další zásoby drogerie, hygienických protředků, atd.. Koncem ledna jsem dokoupil zásoby ffp3 respirátorů a desinfekce, v únoru jsem ještě před panikou navýšil zásoby středně trvanlivých potravin a dokoupil jednorázové rukavice, začátkem března jsem naplnil lednice a mrazáky zbožím krátokodobé spotřeby a nechal si předepsat léky na chronické choroby cca do léta. Zbývá doplnit benzín do kanystrů pro elektrocentrálu a nemusím měsíce vylézt ze svého dobře oploceného domu.Voják se stará, voják má. :-)
Smajlík  jezevec covidový
15.03.2020 01:29:12
libik: tak díky za shrnutí, že si potvrdil, že nic nevíš a jen blábolis. Příště to staci v jedné větě :)
 Proinfo
15.03.2020 00:03:11
https://uloz.to/file/ohXzJedbqqOm/radiokniha-06-09-2017-2333-810-nate-silver-signal-a-sum- - dnes-se-budeme-opet-venovat-modelum-ktere-predpovidaji-jak-se-budo-mp3 -
Smajlík  Psoug
14.03.2020 23:38:07
Nic moc. Jen se potvrdilo, že plno blábolů. Neumíš s informacemi pracovat na což si byl upozornován.
--------
To jsem celý já, masochista až do morku kostí.

Překvapivě ještě po několika dnech upozorníš na svoje bláboly... o smrtnost 2%
---------
To byl oficiální odhad podle WHO, takže i jestli se změní směrem nahoru nebo dolů, na tom článku to nic nemění. On je rozdíl mezi předpovídáním budoucnosti a analýzou dat, která jsou k dispozici.
Ale i nyní o moc lepší odhad než kolem těch 2% stejně není. Některé metriky ukazují více, některé méně.

V Itálii nyní 6,8 %
proinfo
--------
Správně. V jižní Koreji zase 0.89%. V Číně pro změnu 3.9%. Co s tím uděláme?

Základní fakt je, že je to smrtnost potvrzených případů, nikoli všech - tedy maximální smrtnost. Jaká je reálná? Nikdo přesně neví, takže s tím si musíme vystačit.

U Itálie se stačí empiricky poučit z Číny - na začátku bylo hodně smrtí a málo potvrzených případů, protože nebyly takové kapacity na testování a šířilo se to nekontrolovaně. Poté se zavedly karantény a začalo se testovat plošněji a díky tomu zase ta smrtnost začala klesat. Co z toho plyne? Že zatím vlastně toho moc nevíme a podle toho co jsme viděli v Číně budeme muset počkat několik týdnů, dokud nedojde k zastavení šíření a k plošnějšímu testování.

A co teda uděláme s Čínou a jižní Koreou, když u obou už počet nakažených začal klesat? No opět srovnáme situaci. V Číně je tak vysoká smrtnost akorát ve Wuhanu (resp. tam je ještě vyšší), kde zkolabovaly nemocnice, jinde v Číně nebo v jižní Korei nemocnice nezkolabovali a smrtnost byla daleko nižší. Dedukce - kolem 5% lidí potřebuje speciální zdravotnickou péči a když ji nedostanou, tak většina z nich to nepřežije.

No a nakonec jaktože to má ta jižní Korea až tak nízké? Z dat víme, že se tam plošně testuje ve velkém a je tedy podchyceno velké procento ze všech nakažených. Bylo by lákavé říci, že to je reální smrtnost koronaviru, pokud je poskytnuta patřičná péče, ale to by bylo až příliš velké zjednodušení. Z dat víme, že umírají hlavně starší a/nebo oslabení, záleží tedy i na tom, jaká část populace byla infikována. Jižní Korea byla dobře připravena, je tedy možné že byly dobře připraveni i senioři či nemocní a většina nakažených je z mladé, zdravé a pracující populace. Ale taky to tak nemusí být - já taková data nemám (možná někde na internetu jsou).
Můžeme ale na základě této zkušenosti tvrdit, že smrtnost může klesat za určitých podmínek pod 1% a systém i během nákazy nemusí kolabovat nebo dělat karantény.
 libik Muž32 Kategorie
14.03.2020 23:26:13
libik:
Souhlas. Ten žvást jsem ani nezaznamenal. Zas tolik to nežeru.
Samozřejmě že hlavním důvodem pro všechna ta opatření je rozprostřít proinfikovanost populace do delšího období, aby se zdravotnictví nezhroutilo. To že se mnoho jedinců nenakazí, je samozřejmě velice důležitý, ale až druhý důvod.
 zdarjaksviňa Muž51 Kategorie
14.03.2020 23:20:55
Hm... nechci tibrat iluze, ale vzdyt toto zaznivalo ze vsech stran. Ale ok. Pust se do prognozy casove a ekonomicke, at ukazes svuj prognosticky um.
 Jednaesvutajeni
14.03.2020 23:15:02
Nic moc. Jen se potvrdilo, že plno blábolů. Neumíš s informacemi pracovat na což si byl upozornován.

Překvapivě ještě po několika dnech upozorníš na svoje bláboly... o smrtnost 2%

V Itálii nyní 6,8 %
 proinfo
14.03.2020 23:10:44
Snad bych jen vypíchnul, že je samozřejmě vždy dobré vzít v potaz názor odborníka, ale nikdy to nejde brát jako slovo boží. Že je vždy třeba konfrontovat z více zdrojů.
I ten nejvzdělanější jedinec si myslí spoustu otřesných kravin. Moudrý vzdělanec je moudrý proto, že dovede poznat, kdy má mlčet, a kdy má co hodnotného říct.
zdarjaksviňa
-------
Souhlasím, pod to bych se podepsal, moje pointa byla, aby člověk nečekal až jeden odborník (nebo "odborník") řekne to, co člověk chce slyšet a pak to jenom nepapouškoval zatímco všichni ostatní tvrdí něco jiného.
V případě koronaviru nějaký odborník řekl, že bychom se měli všichni nakazit co nejrychleji a najednou to začalo papouškovat spoustu lidí a že to můžeme nechat plynout jak chřipku (aniž by např. nějak vysvětlili, jak třeba vyřeší třeba nápor v nemocnici).
 libik Muž32 Kategorie
14.03.2020 23:03:52
Bohužel "nedá se to ověřit", nebot zpoved již neexistuje, ale co si pamatuji nebylo tam nic nového nebo zajímavého.
-------
Pořád existuje, akorát je tam mezera uprostřed, co musíš umazat, třeba z tohohle vznikne klikací odkaz (a jestli ne, tak umaž tu mezeru): https://www.zpovednice.cz/detail.php?statusik=1122687

Jinak samozřejmě že je lepší používat relevantní zdroje než jakákoliv média hlavně bulváru viz.hoax s používáním brufenu, který zdvojnásobuje účinek koronaviru atp. Na druhou stranu různé studie a statistiky mají celkem odlišné výsledky. Třeba na jakou vzdálenost se koronavirus může šířit (viz.stažená studie s vzdáleností 4,5 m) nebo mutace a existence více kmenů existují dva nebo ne?
---------
Tam je důležité vycházet z těch dostupných informací, které má. U velké části informací je i zřejmé, zda jde pouze o odhad či nikoli. Víš třeba že odhad je 2m, ale zároveň víš že je to odhad, může to být více i méně a z toho vycházíš.

Ale úplne nejdůležitější je samozřejmě otázka ohledně léku a následně případné vakcinace...
Vylity geniu
--------
Hlavní je podle mě připravenost. Snížit přinejmenším rychlost šíření na tak dlouho, dokud nebude stát připraven se s tím efektivně vypořádat - viz třeba Taiwan, kombinací preventivních opatření a připravenosti tam nemusí dělat zase tak drastická opatření jako u nás.
Možná by stačilo jenom zásobit stát dostatečně rouškami a poté vyhlásit povinné nošení roušek a všechno ostatní může fungovat vesele dál. Nebo se udělá ona vakcína. Nebo se to třeba podchytí a nakonec se to podaří vyhubit.
 libik Muž32 Kategorie
14.03.2020 22:59:11
Jo, a že tady sebežersky upozorňuješ na svoji inteligenci a moudrost mi nevadí. Ten tvůj rozbor byl totiž hodně dobrý. To poznám podle toho, že jsi psal přesně to, co si myslím já. :)
 zdarjaksviňa Muž51 Kategorie
14.03.2020 22:54:39
Tu tvoji diskusi si moc dobře pamatuju, protože to bylo jak perla v bahně.
Dneska taky není co vytknout.
Snad bych jen vypíchnul, že je samozřejmě vždy dobré vzít v potaz názor odborníka, ale nikdy to nejde brát jako slovo boží. Že je vždy třeba konfrontovat z více zdrojů.
I ten nejvzdělanější jedinec si myslí spoustu otřesných kravin. Moudrý vzdělanec je moudrý proto, že dovede poznat, kdy má mlčet, a kdy má co hodnotného říct.
 zdarjaksviňa Muž51 Kategorie
14.03.2020 22:50:00
A jak vysvětlíš tohle?
https://bit.ly/2QeFm0b
 matouch3 Muž49 Kategorie
14.03.2020 22:46:45
Bohužel "nedá se to ověřit", nebot zpoved již neexistuje, ale co si pamatuji nebylo tam nic nového nebo zajímavého.

Jinak samozřejmě že je lepší používat relevantní zdroje než jakákoliv média hlavně bulváru viz.hoax s používáním brufenu, který zdvojnásobuje účinek koronaviru atp. Na druhou stranu různé studie a statistiky mají celkem odlišné výsledky. Třeba na jakou vzdálenost se koronavirus může šířit (viz.stažená studie s vzdáleností 4,5 m) nebo mutace a existence více kmenů existují dva nebo ne? Ale úplne nejdůležitější je samozřejmě otázka ohledně léku a následně případné vakcinace...
 Vylity geniu
14.03.2020 22:41:05
Nemyslíš, že ten expert má více informací? Vnímá věc v daném kontextu, může využívat různé analogie se kterými se setkal během studie či praxe?

Takže ty máš například set dat, ale prostě nejsi expert, tak nevíš, jak je interpretovat. Zatímco expert má bázi znalostí a dovedností a může na základě modelu s informací mnohem lépe pracovat, ty jen ty data a nevíš prostě a ani běžný člověk neví, co z toho vyčíst.
Fr0gy
------
To jsi mě asi špatně pochopil, já to co tvrdíš nerozporuji. Není nic špatného na tom si poslechnout interpretaci experta a samozřejmě brát ho jako autoritu, která tomu rozumí. Je tu ale jedno velké ALE a to je, že i tak je potřeba brát jeho tvrzení kriticky.
 libik Muž32 Kategorie
14.03.2020 22:28:17
Nemyslíš, že ten expert má více informací? Vnímá věc v daném kontextu, může využívat různé analogie se kterými se setkal během studie či praxe?

Takže ty máš například set dat, ale prostě nejsi expert, tak nevíš, jak je interpretovat. Zatímco expert má bázi znalostí a dovedností a může na základě modelu s informací mnohem lépe pracovat, ty jen ty data a nevíš prostě a ani běžný člověk neví, co z toho vyčíst.
 Fr0gy Muž99 Kategorie
14.03.2020 22:27:55
Já četl pragmatik. Kdybys napsal pragmatik, mohl bys udělat mezeru za s.
 matouch3 Muž49 Kategorie
14.03.2020 22:27:47
Radši poraď do čeho investovat.
 Věštírna v DelfáchPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk