Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1019633, vloženo 20.09.2017 11:28:37 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Krutost a hnus v umění?
Okénko z literární historie: Dekadentní autoři (a nejen literáti) hledali estetické (nikoliv krásno!) ve zdechlinách, na které se snažili nahlížet jako na zdroj nového života, který se líhne z larviček.
Na dekadenci volně navazuje avantgarda, například Antonin Artaud (https://cs.wikipedia.org/wiki/Antonin_A rtaud) se svým konceptem Divadla krutosti, kdy například ve svých manifestech a textech mluvit o tom, že aby bylo divadlo opravdu kruté, neváhal by i herečku pověsit za vlasy.
Artaud se vymezoval vůči filmu a tomu, o čem bychom dnes řekli, že je „naivní umění". Rozuměj komerční záležitost, která je mnohdy i prvoplánově líbivá. Včera jsem se koukla na nějaký stupidní seriál a vyjmenovávala u toho, který herec hraje ve kterém divadle. V seriálech herci hrají, aby se uživili, po večerech v divadlem prahnou po uměleckých tvůrčích počinech.
Když jsem v seriále viděla Mariku Procházkovou, byla jsem vyloženě v šoku, protože jsem ji naposledy viděla v Činoherním klubu vyloženě na jevišti trpět a bylo to neskutečně inspirativní. Herecký projev skrze hnus a krutost pronikl až na dřeň mého srdce. Osobně prahnu nepředstavitelným obdivem ke všem hercům, kteří pro pár kaček na jevišti před našimi zraky trpí, byť to nezachází až do krajností, jak by si představoval Antonin Artaud.
Jak jste na tom s krutostí a s hnusy v umění vy? Já bych si bez hnusů a utrpení umění a především tvůrčí procesy, které k nim vedou, nedokázala představit.
 houkalka E-MAIL:   Žena22 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
25.09.2017 15:30:49
Ciwe: Nesmíš koukat na internet, ale sáhnout po něčem odborném. Na internetu jsou, co se týče estetiky, neskutečné bludy. Doporučuju esej O normě vkusu od Davida Huma. Obor, který s estetikou blízce souvisí, studuju. Dát rovnítko mezi krása a estetično, udělají další pražskou defenestraci.
Žij blaze. A pro upozornění, nejsem žádný sluníčko (to je Hádalka, moje bývalá holka) a už vůbec ne gender aktivistka. Jsem proti feministkám silně vysazená. Ale teplá jsem, to máš pravdu.
Doporučení: K umění se nevyjadřuj.
Smajlík  houkalka Žena23 Kategorie
24.09.2017 20:56:35
Ty jsi slušně mimo, ty malá hysterko... Prosímtě, najdi si někde na internetu definici estetiky, ty dějino divadla. Tvůj hysterický pokus rozlišovat něco, co nikdo rozumnej nerozlišuje, je k smíchu. Je to asi stejně užitečný jako rozlišovat horkost od žhavosti. Můžeš samozřejmě taky mlít něco o tom, že žhavých věcí je míň než těch horkých, ale nic to nemění na faktu, že horkost i žhavost se týká všech věcí, který jsou subjektivně teplý.
Vztáhni si to na estetiku a krásu, a možná konečně pochopíš. A nikdo tu neříká, že krása je ZCELA subjektivní. Ono je to s tím vztahem subjekt-objekt trochu složitější, než by sluníčková gender-aktivistka tvého ražení mohla pochopit.

Babán jsem nedostal, byl to banán... a víš za co? Za to, že jsem pochválil autorku jedné zpovědi. Ale to je zas jiný příběh...
Smajlík  Ciwe
24.09.2017 12:06:29
Ciwe: Nebo je taky možné, že ses zasekl v době před dvěma sty lety, když Victor Hugo a další definitivně zbourali uměleckou konvenci, že umění má být POUZE krásné a pravdivé.
Smajlík  houkalka Žena23 Kategorie
24.09.2017 12:01:58
Ciwe: O estetice nevíš vůbec nic, o pojmu „krásno" a „estetično" evidentně taky ne. Než začneš zpochybňovat něčí tvrzení, podívej se trochu na dějiny divadla estetiky, divadla a literatury. Kdybys to udělal, nikdy nedáš mez krásno a estetično rovnítko. Je to jako bys řekl, že všechen alkohol je JEN PIVO.
A taky: Něco jako stoprocentní subjektivita vkusu neexistuje.
Že jsi dostal babán, to se v tvém případě vůbec nedivím.
 houkalka Žena23 Kategorie
23.09.2017 17:02:51
Ňákej blbec mi dal banána, ale už je to pryč, takže můžem pokračovat:

houkalko, tak eště jednou: ESTETIČNO = KRÁSNO. Nemůžeš říkat, že estetika je širší pojem, když není definováno, jak širokej pojem je krása. Krása je veličina, která nabývá v různých souvislostech různých hodnot. Krásno se týká všeho, co má nenulovou hodnotu krásy. (Samozřejmě, hodnoty jsou subjektivní.)

Je mi u prdele, koho zpochybňuju nebo nezpochybňuju. Autority mě nezajímaj. Napsal jsem, co jsem napsal, a jestli tím někoho zpochybňuju, to je informace důležitá možná pro tebe, nikoli pro mě.
Smajlík  Ciwe
21.09.2017 22:02:37
Naposledy 40 hodin Davida Lynche. Zkus poslední Twin Peaks:-D vcelku nádherně zobrazený peklo lidský povahy, aniž by tíhnul k nesmyslné brutalitě. Nejvíc pobavil v momentě, kdy Davida Bovieho nahradil čajovou konvicí. :-D

Jinak ne. Nemusím jakkoli bezdůvodné násilí. Přesto miluju horory. Tam si myslím může násilí skvěle doplňovat příběh. Stejně tak v dramatu či v jiných žánrech. Je to výborný způsob jak něco sdělit. Bezduché násilí je dle mého adrenalinová záležitost čistě pro zážitek z pocitu, od umění má daleko.

Do divadla moc nechodím. Není s kým a není kdo by mi pohlídal psa :-P
 oshiioff
21.09.2017 20:38:06
to není umění, to je zvrácenost. Pramení to z vědomého odmítnutí skutečné krásy.
 fb46
21.09.2017 15:02:15
Krutost a hnus v umění neznám. Znám strach a hnus v Las Vegas.
 Ibrahim Štěpánek Muž99 Kategorie
21.09.2017 13:33:35
stadion: Naštěstí existuje v češtině jako metaforický jazyk, tak se může obdivem i prahnout.
Příklad z filmu? Jdi a dívej se. Například.
Smajlík  houkalka Žena23 Kategorie
21.09.2017 01:31:52
Pro mě příliš obecné. Příklad z nějakého filmu?

Btw slečno umělkyně, prahnout můžeš po něčem (syn. k toužit). Obrat "prahnu nepředstavitelným obdivem ke všem hercům" je chybný. Obdivem můžeš např. překypovat...
 stadion Muž37 Kategorie
21.09.2017 00:42:44
Hnus i krutost musí být imho uvěřitelná. No já s tímhle mívám trochu problém v těch krajních polohách. Zatímco ostatní si libují, na mě to často působí přehnaně, jak tu někdo psal prvoplánově. Zřejmě je to tím jak starnu - t. j nerad se opíjím rohlikem.
Vždycky mě napadne takový vzdálený příměr s filmem a horory. Cílovou skupinou budou lidé, kteří se rádi bojí, ale kteří zároveň nezažili skutečné životní hrůzy. T. zn např, že cílovou skupinou hororů nebude bosenská rodina, která zažila hrůzy války a jejíž někteří blízcí byli zabiti ve skutečném dramatu.

Takže je "drama" a drama. To druhé je z jeviste predavano tim, kdo zazil někomu - pár lidem v jevisti, kteří rovněž zažili.

Hodně obecně řečeno, ale znám se, jak reaguji na prvoplánovost, na kterou narážím v mainstreamovem oslovovani divaka temer vsude.
 matouch
20.09.2017 20:18:02
Ciwe: Zpochybňuješ kvality třeba literární ztracené generace, která psala o válce?
 houkalka Žena23 Kategorie
20.09.2017 20:16:03
Ciwe: Estetično je obsáhlejší pojem než krása. O Goghových obrazech se nedá říct, že jsou „krásné", ale jsou esteticky zajímavé, popřípadě geniální.
 houkalka Žena23 Kategorie
20.09.2017 18:53:52
A Guernica je jen další z ošklivých Picassových obrazů. Nevidím na ní nic přímo hnusnýho, jen jde z mého pohledu o nevzhledný a nezajímavý obraz, kerej dokonce téměř nemá barvy.
 Ciwe
20.09.2017 18:49:40
Bird: Jak řikám, hnus použitej v "umění" je prvoplánovej. Mám zobrazit krásu, tak schválně zobrazim hnus. Jako vzdor, provokaci, rebélii. Trošku chápu, že to houkalce/hádalce něco říká, ona taky potřebuje provokovat nebo "vzdorovat" tím svým naivním prvoplánovým způsobem. Je to taková fanatická "rytířka", co se neohlíží nalevo napravo, ale vzhlíží jen ke svýmu omezenýmu ideálu. Je v tom samozřejmě notný kus přetvářky, ale to těmhle lidem moc nedochází.

Ale dost bylo ad hominem, pojďme k tvé námitce:

"Co třeba nějaká válečná fotka, zachycující sice hnusný, ale silný výjev, který inspiruje protiválečné aktivity?"

Vpodstatě je to dobrá připomínka, která mě přinutila se zamyslet. Fotka hnus nevytváří, ona ho jen věrně či sugestivně dokumentuje. Účel a síla takový fotky spočívá v tom, že upozorňuje na něco už existujícího (nebo o tom vzbuzuje falešný dojem). Kdyby v tom obrázku nebyla ta implikace "takže ono se to skutečně stalo?", nebo prostě kdyby nenavazoval na něco reálnýho, tak nemá žádnou sílu.

Jinak řečeno, pokud hnus "navozuje inspiraci", rozhodně to není proto, že je to hnus, ale spíše navzdory tomu, že je to hnus... kvůli jiným asociacím, který vyvolává. Inspirující jsou tam spíše pocity nenávisti nebo strachu, což je něco jinýho než samotnej hnus.
Smajlík  Ciwe
20.09.2017 17:27:12
...A Picassova Guernica je naprosto famózní.
 Bird Skull Muž50 Kategorie
20.09.2017 17:13:30
Ciwe
Hnus je prvoplánový?
Ne. Hnus je prostě hnus. Bez přívlastku.

Záleží na tom, jak ho použiješ, resp. zneužiješ. Můžeš to provést prvoplánově, s cílem lacině a povrchně šokovat a můžeš to udělat tak, že tím něco hodnotného sdělíš.

A že hnus nemůže být inspirativní? Co třeba nějaká válečná fotka, zachycující sice hnusný, ale silný výjev, který inspiruje protiválečné aktivity? Určitě znáš tu ikonickou fotografii utíkající nahé vietnamské holčičky a dětí okolo ní. To je celkem dost hnusná scéna.
 Bird Skull Muž50 Kategorie
20.09.2017 16:57:12
Dekadenci za umění nepovažuji. Hnus.
 Svalbard Muž26 Kategorie
20.09.2017 16:30:56
1) Estetično = krásno.
2) Hnus je stejně prvoplánovej jako líbivost, jeho účelem je akorát provokace. Navíc, hnus je HNUSNEJ. Hlubší umění spatřuju v tom, že v díle autenticky(!) odkrýváme nové estetické nebo inspirující vrstvy a objevujeme jejich mistrnou propletenost. Ne, že se koukáme na hnus a přesvědčujem sami sebe, že je to "vlastně krása".
Smajlík  Ciwe
20.09.2017 15:09:13
Celebrita: Kdyby bylo vše jen o penězích, není umění.
Smajlík  houkalka Žena23 Kategorie
20.09.2017 14:53:40
Vše je dneska o penězích
Smajlík  Svatá celebrita Žena25 Kategorie
20.09.2017 13:54:15
Utrpení, smutek, ošklivost, hnus... a osobní blízká konfrontace s nimi vede člověka do hloubky. Klade si otázky a prožívá emoce takového druhu, s kterými se v kontaktu s krásou (co je vlastně krása?), harmonií a štěstím nikdy nemůže setkat.
Dokonce si myslím, že čím nelidštější, syrovější a krutější ta konfrontace je, tím silnější a pravdivější je i odezva duše a těla. Asi jako člověk nebo zvíře, když z posledních sil bojuje o život. V takovou chvíli neřeší banality. Veškerý zbytek energie pudově vydává k záchraně života. S maximální intenzitou a pravdivostí.

Krása a harmonie uklidňují. Často vedou k přeslazenému kýči.
Krutost a hnus otřásají a probouzejí. Ať už cokoliv.
A v umění je to zákonitě zjevné.
 Bird Skull Muž50 Kategorie
20.09.2017 11:39:36
IDL2: Pobavil.
Smajlík  houkalka Žena23 Kategorie
20.09.2017 11:37:22
Ty budeš ten typ, co se nechá pověsit za roztažené nohy, a shora si mezi ně dá od známé přítelkyně nasrat.
 IDL2Přidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk